Kontakt

Szkoła Podstawowa Nr 17
z Oddziałami Integracyjnymi
im. Stefana Szolc - Rogozińskiego
w Kaliszu

ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 3b, 62-800 Kalisz
tel./fax: 62 765 34 33
sekretariat@sp17.kalisz.pl

Dzisiaj:
Wczoraj:
Wszyscy:
1402
3926
5409469

Twoje IP: 3.144.31.64

 

zapr1

SP17 drzwi otwarte2

 

Siatkarskie Osrodki Szkolne

 

 

 Dyplom powstanie warszawskie

 

 

 

Dyplom Sprzatamy dla Polski 7

 

 

 

DyplomWielkoduchy

 

 

 

 Dyplom Akcja Zonkile 20232024

 

 

  

DyplomBohaterOn

 

 

 

PodziekowanieMaraton20232024

 

 

 

DyplomZapachSwiat

 

 

 

ZaswiadczenieTydzienAmerykanski

 

 

 

Podziekowanie NarodoweCzytanie2023

 

 

 

 Certyfikat Sprzatamy dla Polski

 

 

 

 Certyfikat SprzatanieSwiata2324

 

 

  

Dyplom Bieg Urwisa

 

 

 

Dyplom Rajd Wiosenne Majaki

 

 

 

 Dyplom Akcja Zonkile 20222023

 

 

 

Dyplom Sprzatamy dla Polski 5 edycja

 

 

 

  DyplomOgolnopolskiTurniejBezpieczenstwa

 

 

 DyplomRajdPTTKKamienieHistorii

 



DyplomZielonyKadr

 

 

PodziekowanieSchronisko1

 



SzkolaDoHymnuDyplom20221

 

 


 dyplomszkolapamieta2022

 

 

 Narodowe Czytanie - podziękowanie

 

 


DyplomBBC2122

 

 

PodziękowanieKlucze

 

 


Europa i ja

 


 Dyplom




 DzienIntegracji

 

 

DyplomZabawazeSztuka

 

 

 

SzkolaPamieta7

 

 


dyplom

 

 

 DyplomAZonkile

 

 

Podziękowanie20523

 

 

 

CertyfikatDzienSportu1  

 

 

PieknaNaszaPolskaCała

 

 

 

 

  

 

Klasy integracyjne

W naszej szkole funkcjonują oddziały integracyjne, tzn. takie w których uczą się dzieci zdrowe razem ze swoimi niepełnosprawnymi rówieśnikami. W tym roku szkolnym są to klasy: 1b, 2b, 3b, 4b, 5b, 6b, 7b i 8b. Szkoła dostosowana jest do poruszania się po niej uczniów na wózkach inwalidzkich. Mamy windę, podjazdy, odpowiednio dostosowane toalety.

A oto kilka fotoreportaży z ostatniego czasu z udziałem klas integracyjnych:

 

Spotkania z historią klasy 3b

phoca thumb m image04W piątek 8 listopada, w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości, klasa 3b udała się do centrum naszego miasta w poszukiwaniu miejsc pamięci narodowej. Sporo ich dzieci mogły zobaczyć w rejonie Rogatki Wrocławskiej. Pod tablicami upamiętniającymi ważne dla Polski wydarzenia złożone były wiązanki kwiatów, a także paliły się znicze. Duże wrażenie na uczniach wywarła płaskorzeźba przy kościele Świętej Rodziny, poświęcona dzieciom więzionym tam w czasie II wojny światowej. W budynkach obecnego klasztoru Sióstr Nazaretanek utworzono wówczas obóz, który miał na celu zgermanizowanie polskich sierot, a także dzieci siłą odebranych rodzicom. Twarze cierpiących dzieci, przedstawione na tablicy wyraźniej pokazały uczniom niełatwą historię naszego kraju. Podczas dalszej wędrówki klasa udała się pod pomnik Józefa Piłsudskiego, którego postać była tematem porannych zajęć edukacyjnych. Wyjazd do centrum miasta nie mógł obyć się bez spotkania z patronem naszej szkoły. Przy grobie Stefana Szolc-Rogozińskiego na znak pamięci klasa zapaliła znicz. Nie zabrakło także pamiątkowego zdjęcia na ławeczce z Jego wizerunkiem. Wyjątkowym punktem wycieczki było odśpiewanie pod Ratuszem o godzinie 11.11, wspólnie z Prezydentem Kalisza oraz uczniami innych kaliskich szkół, hymnu państwowego. Wszyscy zgromadzeni, trzymając w rękach białe oraz czerwone kartki, utworzyli także flagę naszej Ojczyzny. Przeżycie obchodów 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości było dla 3b wyjątkowe.

 

 

80. rocznica wybuchu powstania warszawskiego

phoca thumb m image031 października 2024 r. klasa 8b uczestniczyła w uroczystym przedstawieniu zaprezentowanym w auli szkolnej z okazji 80. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Tego dnia uczniowie zaangażowali się również w wykonanie plakatów historycznych, wysłuchali wspomnień z nagrań żyjących powstańców oraz wzięli udział w grze historycznej. Dzięki wszystkim powyższym działaniom, młodzież lepiej zrozumiała znaczenie słowa patriotyzm.

 

 

 

Klasa integracyjna 8b w akcji

phoca thumb m image04We wrześniu i na początku października 2024 r. klasa 8b włączyła się w działania podejmowane w ramach Światowego Dnia Sprzątania Świata, które odbywało się pod hasłem „Na straży Ziemi". Uczniowie klasy 8b wykonali plakat promujący ekologiczne zachowania oraz sprzątali teren wokół szkoły.

 

 

 

 

Osiągnięcia i sukcesy uczniów klasy 6b w roku szkolnym 2023/2024

phoca thumb m image000001Kończący się rok szkolny przyniósł uczniom klasy 6b wiele powodów do radości. Spełniali się w swoich pasjach, do których należą zajęcia pozalekcyjne oraz udział w konkursach, podczas których można wykazać się umiejętnościami i zdolnościami.

Tymek Kujawiński po raz kolejny zajął I miejsce i zdobył dyplom laureata w ogólnopolskim konkursie Galileo z biologii zorganizowanym przez Centrum Edukacji Szkolnej w Warszawie.

Nasza tancerka i akrobatka Oliwia Spiżak - Matysiak w październiku, zajęła XIII miejsce w Contemporary&Modern Kadeci 2 w XXIX Mistrzostwach Polski PZTSport w Tańcu Sportowym. W grudniu zwyciężyła w II Mistrzostwach Akrobatycznych w kategorii Air Track, zorganizowanych w Ostrowie Wielkopolskim. Czerwiec przyniósł Oliwii dwa sukcesy: zajęłą I miejsce w kategorii Aitrack układ własny 13+ lat dziewczęta oraz II miejsce w kategorii Airtrack Technika 13+ lat dziewczęta na III Otwartych Mistrzostwach Akrobatycznych w Ostrowie Wielkopolskim. Swoją pasję pokazała nam w Szkolnym Festiwalu Talentów, w którym wygrała.

Artur Kuświk otrzymał dyplom laureata za zajęcie VII miejsca w ogólnopolskim konkursie Galileo z języka angielskiego, zorganizowanym przez Centrum Edukacji Szkolnej w Warszawie.

Antonina Włodarczyk otrzymała dyplom uznania za udział w ogólnopolskim konkursie Galileo z języka angielskiego zorganizowanym przez Centrum Edukacji Szkolnej w Warszawie. 

Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

 

 

Reprezentantki 6b w Szkolnym Festiwalu Talentów

phoca thumb m image000001Czas spędzony w szkole, to oprócz nauki, również czas dobrej zabawy. W środę, 29 maja z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka, Samorząd Uczniowski zorganizował Szkolny Festiwal Talentów. Tam uczniowie mogli pokazać całej społeczności szkolnej swoje pasje, hobby i to czym zajmują się w swoim czasie wolnym. Naszą klasę reprezentowały Gabrysia Sypniewska – śpiew oraz Oliwia Spiżak – Matysiak – taniec. Dziewczyny wypadły wspaniale, poziom festiwalu był wysoki i tym bardziej cieszy fakt, że zwycięstwo odniosła Oliwia. Serdecznie gratulujemy naszym koleżankom i życzymy dalszych sukcesów i rozwijania swoich pasji.

 

 

Kolejny wielki sukces Tymka z klasy 6b w ogólnopolskim konkursie Galileo z biologii

GalileoTymekW marcu 2024 roku uczniowie klas 4-8 wzięli udział w ogólnopolskich konkursach Galileo, których organizatorem jest Centrum Edukacji Szkolnej w Warszawie. Nasz kolega Tymek Kujawiński, który jest pasjonatem biologii, po raz kolejny zajął I miejsce i zdobył dyplom laureata z tego właśnie przedmiotu. Jako nagrodę otrzymał dyplom, książkę i uznanie nauczycieli, i uczniów. Serdecznie gratulujemy!

 

 

 

2b na wykładzie "Tajniki optyki, czyli światło okiem fizyka"

phoca thumb m image000008Klasa 2b po raz kolejny wzięła udział w wykładzie popularnonaukowym Laboratorium Pana Korka. Tym razem uczniowie odkrywali tajniki optyki. Aby dobrze zrozumieć, dlaczego coś widzimy, zostali zapoznani z budową i działaniem oka. Wśród wyjaśnianych zagadnień nie zabrakło tęczy. Ala, która została pomocnikiem prowadzących, poprawnie uporządkowała jej kolory, a Zuzia „łapała" tęczę w zaciemnionej sali. Podczas pokazu okazało się, że bardzo istotny dla naszego widzenia jest kolor światła. Zupełnie inną barwę miały balony w oświetleniu czerwonym, zielonym czy niebieskim. Uczniowie dowiedzieli się także, że prędkość światła w powietrzu jest inna niż w wodzie i dlatego obserwujemy tzw. załamanie światła. Ciekawe były doświadczenia ukazujące działanie kamery termowizyjnej oraz lasera. Zaciemnienie w sali wykładowej pozwoliło zgromadzonym obserwować kolory fluorescencyjne, czyli takie, które po wcześniejszym naświetleniu potrafią świecić w ciemności. Na zakończenie prowadzący zachwycili uczestników pokazem laserowym. Miejmy nadzieję, że w klasie trzeciej uczniowie będą mieli możliwość udziału w kolejnych spotkaniach z nauką i trochę „zwariowanymi" naukowcami Laboratorium Pana Korka.

 

 

2b w Książnicy Pedagogicznej

phoca thumb m image000002e7 czerwca klasa 2b odwiedziła Książnicę Pedagogiczną. W obchody XXIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom wprowadziła uczniów „Lokomotywa" Juliana Tuwima aktorsko czytana przez panią Barbarę Łęgowską, emerytowaną nauczycielkę naszej szkoły, i ucznia klasy 2c - Mikołaja Ubychę. Dzieci słuchały także fragmentu książki Katarzyny Rygiel pt. „Porozmawiajmy o sztuce, Tygrysie", za którą autorka zdobyła Grand Prix w VI Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży. W nawiązaniu do głównej myśli bohatera książki – Tygrysa, o tym, że każdy ma talent, trzeba tylko spróbować, uczniowie własnoręcznie pomalowali tygrysie maski. O swoich pasjach, odkrytych niekiedy dopiero na emeryturze, opowiedziały dzieciom słuchaczki Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Calisia", które zostały zaproszone na spotkanie. Seniorki rozwijają swoje talenty: malują, szydełkują, wykonują ozdoby techniką dekupaż. Dzieci nie kryły podziwu, bo prace rzeczywiście cieszyły oko. Podczas wizyty w Książnicy uczniowie odwiedzili również, przeniesioną tam z detalami, pracownię Władysława Kościelniaka, wielkiego kaliskiego malarza, grafika, rysownika i kronikarza Kalisza, a także wystawę fotograficzną poświęconą muzycznym pasjom Marii i Wandy Wiłkomirskich. W sali muzealnej „Szkolnej ławy czar", gdzie zgromadzono dawne sprzęty, zeszyty i przybory szkolne, uczniowie w trakcie ćwiczeń z kaligrafii przekonali się, że niełatwe było pisanie gęsim piórem czy stalówką, a zupełnie prostą sprawą okazało się ubrudzenie zeszytów niechcianymi kleksami. Dzieci zajrzały też do magazynu, gdzie na wysokich regałach zgromadzono, jak przystało na bibliotekę, mnóstwo przeróżnych książek, a także do pomieszczenia, w którym uszkodzone pozycje są naprawiane. Klasa 2b odwiedziła kolejne ciekawe miejsce w naszym mieście i jednogłośnie orzekła, że było naprawdę warto.
Miejmy tylko nadzieję, że książka „Porozmawiajmy o sztuce, Tygrysie" znajdzie się w naszej szkolnej bibliotece i uczniowie będą mogli poznać ciąg dalszy artystycznych przygód Leona, a tym samym lepiej zrozumieć świat sztuki.

 

 

Nagroda dla Jakuba w konkursie MDK Kalisz

phoca thumb m eacc0b4c-c802-411b-a211-68bbff42ad34Nasz uczeń, Jakub Gąsior z klasy 7b, otrzymał nagrodę w konkursie "Czego nauczył mnie mój tata", zorganizowanym przez MDK w Kaliszu. Zadaniem uczestników było stworzenie pracy przestrzennej, na dowolny temat, która miała pokazać umiejętności, jakie uczestnik nabył od swojego ojca. Jakub wykonał pracę pokazującą umiejętność tworzenia sztuki użytkowej ze swoim Tatą. Praca została doceniona i nagrodzona, jest świadectwem unikalnej relacji z ojcem - pokazuje, że najważniejsza lekcja życia często płynie z najbliższych relacji. Rozdanie dyplomów i nagród nastąpiło 22 maja 2024 r. w siedzibie MDK. Gratulujemy!

 

2b w Góreczniku

phoca thumb m image1617 maja klasa 2b wybrała się na kolejną wspólną wycieczkę. Tym razem dzieci odwiedziły Górecznik, niezwykle urokliwe i pełne atrakcji miejsce leżące niedaleko Ostrowa Wielkopolskiego. Przed dotarciem do celu wycieczki klasa udała się pod gniazdo bocianów w Przygodzicach, które na co dzień obserwuje dzięki kamerom internetowym. Wszyscy wpadli w zachwyt, nie zabrakło też spontanicznych braw, kiedy do gniazda i wysiadującej jaja samicy, nadleciał jej partner z pożywieniem. Po dotarciu do Górecznika, nad stawami i w otoczeniu bujnej zieleni, uczniowie mogli zobaczyć i dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat: gęsi, kóz, pawi, lam, alpak, strusi, wielbłądów, surykatek, lemurów, świnek wietnamskich, mar patagońskich, a nawet owcy kameruńskiej. Ciekawe, czy nasz patron, Stefan Szolc-Rogoziński, miał okazję spotkać to zwierzę podczas odkrywania Kamerunu? Po zakończeniu przyrodniczego spaceru, w trakcie warsztatów ekologicznych, uczniowie utrwalali wiedzę na temat zachowań służących ochronie środowiska. Według własnego pomysłu pomalowali też lnianą torbę, którą mogą teraz wielokrotnie wykorzystywać, ograniczając użycie „niechcianych" toreb foliowych. Największą atrakcją wycieczki okazała się jednak Strefa Rozrywki. Na wielkim placu zabaw dzieci mogły do woli jeździć quadami i gokartami, skakać na trampolinach, zjeżdżać na pontonach, jeździć kolejką, tyrolką, bawić się w wielkiej piaskownicy. Atrakcji było tak wiele, że zabrakło czasu na odkrycie wszystkich. Podczas wycieczki nie obyło się bez nuggetsów i frytek, a także pysznych lodów. Klasa 2b zgodnie uznała wycieczkę za bardzo udaną. Dzieci chętnie odwiedzą Górecznik po raz kolejny. Naprawdę warto!

 

 

Konkurs fotograficzny z okazji Dnia Patrona dla klas integracyjnych rozstrzygnięty

phoca thumb m image00000516 kwietnia br. odbył się w naszej szkole Dzień Patrona. Z tej okazji dla klas integracyjnych został zorganizowany konkurs fotograficzny pod hasłem „Na ławeczce z Patronem Szkoły". Wpłynęło 11 zdjęć, a wszystkie były pomysłowe, niezwykłe i bardzo ciekawe. Po długich obradach jury wyłoniło zwycięzców, którymi zostali:

I miejsce - Tymon Szewczyk z klasy 1b

II miejsce - Michał Siwik z klasy 5b

III miejsce ex aequo - Karolina Spiżak z klasy 2b oraz Oliwia Spiżak - Matysiak z klasy 6b

Wszystkim uczestnikom z całego serca gratulujemy!

 

 

2b na tropach patrona szkoły

phoca thumb m image000000W piątek, 12 kwietnia br., klasa 2b udała się na wycieczkę do Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej. Wśród zgromadzonych tam eksponatów uczniów najbardziej interesowały pamiątki związane ze Stefanem Szolcem - Rogozińskim, czyli patronem naszej szkoły. Data i cel wycieczki nie były przypadkowe, bowiem zbliżający się 14 kwietnia to dzień urodzin tego wielkiego kaliszanina, podróżnika, odkrywcy i badacza Kamerunu. W gablotach dzieci mogły zobaczyć afrykańskie drewniane instrumenty, rzeźby, ozdoby, skórzane plecione nosidło oraz włócznię przysłaną przez Stefana Szolca - Rogozińskiego do Polski. Co więcej, mogliśmy zobaczyć także duży kufer podróżnika, który w 1948 r. ofiarowała naszemu muzeum żona jego najmłodszego brata - Kazimierza. Wizyta w muzeum pozwoliła uczniom klasy 2b nie tylko poszerzyć i utrwalić wiadomości o patronie szkoły, ale także zobaczyć ciekawe eksponaty dotyczące historii naszego miasta i regionu. Po zakończeniu zwiedzania klasa udała się na cmentarz ewangelicki przy Rogatce Wrocławskiej, gdzie w rodzinnym grobowcu Repphanów i Scholtzów spoczywają, sprowadzone jesienią ubiegłego roku z Paryża, szczątki Stefana Szolca - Rogozińskiego. Światłem znicza oraz minutą ciszy dzieci uczciły pamięć patrona szkoły.




Pierwszy Dzień Wiosny

phoca thumb m image00000322 marca 2024 r. klasa 7b integracyjna rozpoczęła świętowanie kalendarzowej wiosny. Młodzież postanowiła poprawić swoją kondycję w parku trampolin Jump Planet. Do dyspozycji mieliśmy m.in. 70 różnych trampolin, w tym dwie sportowe, boisko do zbijaka, stanowiska do koszykówki oraz basen z gąbkami. Po wspólnej zabawie nabraliśmy sił w strefie posiłku dostępnej na terenie parku, a pozytywne emocje zabraliśmy do domu. Wspólne wyjście było możliwe dzięki zaangażowaniu i umiejętnościom organizatorskim przewodniczącej klasy - Vanessy, a młodzież bezpiecznie czuła się pod opieką pań: Jolanty Baraniak i Katarzyny Kacperskiej.

 

 

Warsztaty w 7b "Wszystko o cukrzycy"

phoca thumb m image00000119 marca na lekcji wychowawczej uczennice klasy 7b zaprezentowały wiadomości na temat cukrzycy. Przypomniały, że choroba ta wynika z nieprawidłowego funkcjonowania układu dokrewnego, a jej głównym objawem jest nadmiar glukozy we krwi spowodowany nieprawidłowym wydzielaniem insuliny lub nieprawidłową reakcją organizmu na ten hormon. Warto podkreślić, iż w Polsce choruje na cukrzycę ok. 3 milionów osób. W naszej szkole również są uczniowie, którzy na co dzień żyją z tą chorobą. Staramy się zdobywać wiedzę, aby móc się nawzajem wspierać.

 

 

Przedstawienie "Dziady, cz. II"

phoca thumb m image00000511 marca 2024 r. klasy: 7b integracyjna, 7c, 8a i 8b udały się do auli UAM im. prof. Jerzego Rubińskiego na spektakl pt. "Dziady, cz. II" w wykonaniu wrocławskiego teatru ARTENES. Taka forma zajęć miała na celu pomóc młodzieży w utrwaleniu wcześniej przeczytanej lektury. Mamy nadzieję, że zapadnie uczniom na długo w pamięci. Po przedstawieniu mieliśmy też chwilę na spacer w Parku Przyjaźni i odpoczynek przy tężni.

 

 

 

Ta bajka dopiero się pisze…

kino 17bW styczniu klasa 7b wybrała się na film w reżyserii Macieja Kawulskiego „Akademia Pana Kleksa", który jest inspirowany powieścią Jana Brzechwy. To współczesna wersja, w której odnajdujemy uniwersalne tematy, takie jak przyjaźń, wspólnota, odpowiedzialność, wyobraźnia, kreatywność. Zapamiętaliśmy z filmu m.in. cytat: „Ta bajka dopiero się pisze", czyli nasze życie nigdy nie jest przesądzone, możemy podejmować nowe decyzje, kształtować własne historie. Nasza przyszłość w dużym stopniu zależy od nas samych. Pamiętajmy, mamy wielką moc kształtowania siebie i innych!

 

Wigilia w 7b

phoca thumb m image000002Wspólne spotkanie, opłatek, kolędy, świąteczny poczęstunek były dla młodzieży radością i możliwością licznych rozmów. Klasa przygotowała stół, na którym zagościły pierniczki i ciasto - wypieki uzdolnionych dziewcząt. Chłopcy zaś zorganizowali gry i zabawy integrujące cały zespół.

 

 

 

 

6b na musicalu "Mały Książę"

IMG 20240207 20304778675We wtorek – 6 lutego klasa 6b wybrała się do Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, gdzie miała przyjemność uczestniczyć w spektaklu muzycznym „Mały Książę" wg Antoine'a de Saint-Exupéry'ego. Aktorami w przestawieniu były dzieci i młodzież z kaliskich szkół. Spektakl miał formę musicalu opartą o autorskie piosenki i profesjonalnie przygotowane układy choreograficzne. Taka forma przekazu miała służyć wzajemnej relacji widzów i aktorów oraz ukazaniu innego niż tradycyjny sposobu przyswajania wartości płynących z lektury. Recenzje uczniów klasy 6b po obejrzeniu spektaklu były bardzo pozytywne, co może świadczyć o tym, iż cele założone przez organizatorów przedsięwzięcia zostały osiągnięte.

 

 

2b i Naukowe Kuchenne Rewolucje, czyli fizyk w kuchni

phoca thumb m image000012Klasa 2b wzięła udział w wykładzie popularnonaukowym zorganizowanym w ramach Politechnicznego Tygodnia Nauki w Akademii Kaliskiej. Wraz z naukowcami Laboratorium Pana Korka uczniowie przenieśli się do kuchni, aby odbyć Naukowe Kuchenne Rewolucje. W takcie spotkania dzieci miały możliwość obserwowania a także wzięcia udziału w eksperymentach, które można przeprowadzić w każdym domu. Co mają ze sobą wspólnego woda połączona z mąką ziemniaczaną, ketchup i piasek na plaży? 2b już wie, że to ciecze nienewtonowskie, które zachowują się nietypowo. W trakcie eksperymentów uczniowie dowiedzieli się, dlaczego rodzynki unoszą się i opadają w gazowanej wodzie i co musi się wydarzyć, aby mąka mogła się zapalić. Podczas kolejnych doświadczeń obserwowali, jakszklana probówka w naczyniu z olejem zmienia swój wygląd, a sok z czerwonej kapusty staje się różowy za sprawą używanego w każdej kuchni octu. Na zakończenie odbył się spektakularny pokaz, podczas którego piana, będąca wynikiem wprowadzenia do wody z płynem do mycia naczyń gazu do zapalniczek, zapłonęła na rękach uczniów biorących udział w eksperymencie, a także na głowie pana Michała – naukowca z Laboratorium Pana Korka. Miejmy nadzieję, że dzieci z klasy 2b, zachęcone wykładem, będą eksperymentować także we własnych kuchniach. Niech to będą mądre i bezpieczne obserwacje. Doświadczenia z użyciem ognia pozostawiamy jednak wyłącznie dorosłym!

 

 

Wigilia 2b

phoca thumb m image000015Wigilia w klasie 2b była wyjątkowym świętem. Dzieci wspólnie nakryły białym obrusem wigilijny stół, położyły pod nim sianko i przygotowały nakrycia, pamiętając o miejscu dla niespodziewanego gościa. Na koniec pojawiły się pierniczki, świąteczne ciasta oraz owoce. Kiedy wszystko było już gotowe i pięknie udekorowane, nadeszła pora na odczytanie fragmentu Pisma Świętego o narodzinach Pana Jezusa oraz na opłatek. Podobnie jak w ubiegłym roku składanie sobie wzajemnie życzeń było bardzo wzruszającą chwilą. Potem klasa biesiadowała, smakując przygotowane przez rodziców, a czasami nawet razem z nimi, wypieki. Nie zabrakło oczywiście wspólnego kolędowania oraz przesłania życzeń dzieciom, które nie mogły być na klasowej wigilii z powodu choroby. Klasa 2b pokazała, że potrafi wiele, gdyż każdy miał swój udział w organizacji tego święta. Podczas przygotowań rozdzielono zadania i wszystkie zostały wykonane na szóstkę z plusem.

 

 

Pasja Ani

phoca thumb m image000001Poznajcie Anię Kaczmarek. To spokojna, wrażliwa i zawsze uśmiechnięta uczennica klasy 2b. Od kilku lat rozwija swoją wielką pasję – miłość do akrobatyki oraz tańca. Treningi w Kaliskim Klubie Sportowym Tańca i Akrobatyki L'ART a także godziny ćwiczeń w domu to jej żywioł. Pasjonatka już dobrze wie, że talent to tylko mała część odnoszonych sukcesów. Tym, co przynosi efekty, jest ciężka praca. Niejednokrotnie młodej gimnastyczce towarzyszy płacz i ogromny stres przed pokazami. Niebagatelną rolę odgrywa także ciągłe motywowanie się do treningów mimo zmęczenia. W tym roku szkolnym Ania wywalczyła miejsca: I, II i III podczas Zawodów Akrobatycznych Jump Kids oraz II Mistrzostw Akrobatycznych w Ostrowie Wielkopolskim. Aniu, gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 

Pachnące pierniczki wykonane przez uczniów klasy 6b

phoca thumb m image000007Zapach nadchodzących świąt rozchodzi się już wszędzie. Marzymy o kolacji wigilijnej, na której nie może zabraknąć tradycyjnych potraw. Wśród nich swoje miejsce zajmują pierniczki. W związku z tym uczniowie klasy 6b postanowili nauczyć się je przygotowywać i w piątek 15 grudnia wybrali się do pracowni cukierniczej „ButterLove". Z wielką przyjemnością wyrabiali ciasto, piekli i ozdabiali gotowe pierniczki. Mamy nadzieję, że tradycja samodzielnego wypieku pozostanie z nimi na długie lata.

 


Warsztaty piernikowe 1b

phoca thumb m image00000715 grudnia klasa 1b uczestniczyła w warsztatach pieczenia pierników w restauracji KTW Szałe. Była to dla dzieci świetna zabawa, a przy okazji nauka wyrabiania ciasta. Uczniów ucieszyło także ozdabianie ciastek oraz słodki poczęstunek.

 

 

 

 

 

Prezent mikołajkowy klasy 2b

phoca thumb m image000001Klasa 2b, w ramach prezentu mikołajkowego, udała się na warsztaty pierniczkowe do KTW Szałe Restaurant & Events. Podczas zajęć dzieci zagniotły oraz wyrobiły ciasto ze składników suchych oraz mokrych, następnie wykroiły pierniczki, a na koniec ozdobiły je lukrem oraz kolorowymi posypkami. Wszystko odbywało się w przepięknej, świątecznej scenerii restauracji oraz rozciągającego się za oknem widoku zalewu Szałe. Podczas warsztatów uczniowie obejrzeli także film animowany, posilili się przygotowanym dla nich śniadaniem oraz napojami. Dużą atrakcją była gorąca czekolada z piankami. Prezent mikołajkowy okazał się trafiony – dzieci zabrały z warsztatów nie tylko pierniczki, ale przede wszystkim wspaniałe wspomnienia ze wspólnie spędzonych chwil.



Kreatywni z 7b

phoca thumb m image00000429 listopada 2023 r. klasa 7b integracyjna wzięła udział w projekcie Popularyzacja kształcenia zawodowego odpowiadająca na wyzwania współczesnego rynku pracy w 2023 r. Uczniowie uczestniczyli w wyjazdowych warsztatach prowadzonych przez kaliską Wytwórnię Kreatywności. Zajęcia odbyły się w budynku Instytutu Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Kaliskiego przy ul. Poznańskiej. Była to bardzo ciekawa forma realizacji lekcji z doradztwa zawodowego.

 

 

2b na żywej lekcji historii

phoca thumb m image000008Klasa 2b, w ramach przygotowań do obchodów Narodowego Święta Niepodległości, udała się na żywą lekcję historii. W pięknej Sali Rycerskiej, znajdującej się w klasztorze ojców Franciszkanów, wzięła udział w warsztatach prowadzonych przez pana Mieczysława Machowicza. Uczniowie doskonalili swoją wiedzę na temat symboli narodowych. Szczególne miejsce wśród nich zajęło polskie godło. Dzieci dowiedziały się, że nie zawsze wyglądało tak, jak dziś. Na pamiątkę każdy uczeń wydrukował dla siebie, korzystając z repliki prasy drukarskiej Gutenberga, plakat przedstawiający godło w różnych okresach historii Polski. Uczniowie układali także, tak jak dawniej robił to zecer, wyrazy z pojedynczych czcionek. Zadanie okazało się jednak dość trudne i tylko niektórzy stworzyli poprawnie wyglądający napis POLSKA. Wiele radości sprawiło dzieciom stemplowanie różnego rodzaju pieczęciami, między innymi z orłem oraz herbem Kalisza, a także samodzielne tworzenie bransoletek z koralików. Po zajęciach klasa udała się pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego związanego z odzyskaniem przez naszą ojczyznę niepodległości po 123. latach niewoli. W przeddzień 11 listopada wszyscy uczniowie samodzielnie wykonali kotyliony. W strojach galowych, z przypiętym na piersi symbolem narodowym, wzięli udział w uroczystej akademii, a o godzinie 11:11 z całą szkołą zaśpiewali Mazurka Dąbrowskiego, włączając się w ogólnopolską akcję „Szkoła do hymnu". Miejmy nadzieję, że uczniowie klasy 2b wyrosną na mądrych Polaków i prawdziwych patriotów.

 


Plastyczne wizje Hobbitonu w klasie 6b

phoca thumb m aKoniec października to czas zupełnie innej pracy na lekcjach języka polskiego dla uczniów klasy 6b. Zostali Oni podzieleni na grupy, których zadaniem było przedstawienie przestrzennej mapy wędrówki bohaterów książki J. R. R. Tolkiena „Hobbit, czyli tam i z powrotem". Uczniowie starali się jak najwierniej oddać wszystkie miejsca akcji wykorzystując do ich stworzenia różnorodne materiały. Trzeba przyznać, że makiety wyglądały imponująco, co można potwierdzić zerkając do galerii zdjęć. Zapraszamy!

 

 

 

Lekcja pamięci - wizyta na cmentarzu

phoca thumb m image00000331 października uczniowie klasy 7b wraz z wychowawcą, Panią Katarzyną Kacperską i nauczycielem wspomagającym, Panią Violettą Kowalską odwiedzili cmentarz żydowski w Kaliszu, znajdujący się przy ul. Podmiejskiej 21. Cmentarzem opiekuje się Pani Halina Marcinkowska, która przybliżyła uczniom historię jednego z nielicznych świadectw wielowiekowej obecnosci Żydów w naszym mieście. Uczniowie zapalili symboliczny znicz pamięci na grobie rodziny Jedwab, bliskich porucznika Wojska Polskiego, honorowego obywatela Miasta Kalisza, który walczył pod Monte Cassino. Znicz pamięci uczniowie zapalili w tym dniu także pod tablicą upamiętniającą zniszczenie Kalisza podczas I wojny światowej.

 

 

Warsztaty na lekcji wychowawczej w klasie 7b

phoca thumb m image000002W październiku na lekcji wychowawczej w klasie 7b rozwijaliśmy umiejętności radzenia sobie ze stresem w szczególności w okolicznościach edukacyjnych. Obecnie wszystko może być źródłem mniejszego lub większego stresu, dlatego rozmawialiśmy czym on jest, skąd się bierze i co można z nim zrobić. W tym celu wykonaliśmy „maski stresu", poszukaliśmy rozwiązań problemów, a następnie wspólnie stworzyliśmy katalog porad. Przećwiczyliśmy dość skuteczny sposób na poradzenie sobie ze stresem, a mianowicie „Śmiech grupowy". Odkryliśmy, że śmiechowe ćwiczenia to proste, ale skuteczne techniki, które mogą być stosowane zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Zdecydowanie pozwolą one cieszyć się życiem i skutecznie redukować stres.

 

 

III miejsce w sztafecie

387335748 3461947400736895 622484155112552223 n3 października 2023 r. dziewczęta z klasy 7b w składzie: Nikola Andrzejczak, Julia Chojak, Alicja Gorzałka, Vanessa Kujawiak, Aleksandra Kurz, Natalia Sadłowska oraz Lena Wypych, reprezentujące naszą szkołę w Mistrzostwach Kalisza w Sztafetowych Biegach Przełajowych, zajęły III miejsce, zdobywając brązowe medale. Gratulacje!

 

 

 

 

Dzień Chłopaka w klasie 2b

phoca thumb m image000013Klasa 2b w ramach obchodów Dnia Chłopca tradycyjnie udała się na wycieczkę. W tym roku celem wypadu stały się Zawodzie i znajdujący się tam Rezerwat Archeologiczny. Uczniowie dowiedzieli się, że to najstarsza część naszego miasta. Na terenie rezerwatu dzieci zobaczyły rekonstrukcje wież wartowniczych ze znajdującego się tam przed wiekami grodu, fundamenty kolegiaty z XII w. oraz kurhan. Uczniowie uzyskali informacje, jak mieszkali ludzie w dawnych czasach: bez prądu, miękkich łóżek, łazienki czy nawet podłogi. O tym wszystkim mogli się przekonać podczas zwiedzania chat: tkaczki, rymarza, rycerza oraz bogatego komesa. Świetną zabawą okazała się bitwa na piankowe miecze, podczas której starły się ze sobą oddziały dziewczynek i chłopców. Wygranych oczywiście nie było, bo liczyła się wyłącznie dobra zabawa. Wiele radości sprawiła dzieciom także wizyta w zagrodzie ze zwierzętami gospodarskimi, gdzie mogły pogłaskać i nakarmić żołędziami osiołka, kozy czy owieczki. Na zakończenie wszyscy posilili się kiełbaskami upieczonymi przez siebie przy ognisku. Dzień Chłopca w 2b upłynął na wspólnych harcach, podczas których nie mogło zabraknąć także życzeń od dziewczynek i tradycyjnego „Sto lat". Co więcej, pobyt na Zawodziu stał się miejscem ogłoszenia wyniku głosowania na najsympatyczniejszego chłopca klasy 2b. Decyzją dziewcząt, zwycięzcą został Tomek Wojcieszak. Gratulujemy!

 

 

Dzień Chłopaka w Parku Linowym

phoca thumb m image000001Dzień 28 września 2023 r. klasa 7b spędziła bardzo aktywnie w Parku Linowym na terenie Parku Miejskiego w Kaliszu. Trasy obejmowały różne poziomy trudności, dzięki czemu rozrywkę znaleźli zarówno doświadczeni, jak i początkujący poszukiwacze przygód. Przejazd na linie nad Kanałem Bernardyńskim był niecodziennym wyzwaniem i podniósł wszystkim uczestnikom adrenalinę. A zatem, Dzień Chłopaka spędzony na świeżym powietrzu, w koronach drzew, to świetna zabawa.

 

 

 

Sportowe sukcesy dziewcząt z klasy 6b

phoca thumb m image000001Jeszcze nie minął miesiąc nauki, a już mamy pierwsze sukcesy sportowe reprezentantek klasy 6b. Podczas Ligi Lekkoatletycznej dla Szkół Podstawowych, która odbyła się w czwartek 26 września, Jagoda Śnieg zajęła pierwsze miejsce w biegu na dystansie 60 m przez płotki oraz pierwsze miejsce w skoku wzwyż. W rywalizacji na dystansie 300 m drugie miejsce zajęła Oliwia Spiżak-Matysiak. Ponadto obydwie zawodniczki wchodziły w skład sztafety dziewcząt 4x400 m, która uplasowała się na pierwszym miejscu.
Nieustannie podziwiamy i serdecznie gratulujemy.

 

 

Alicja Chucka – golfistka z 6b

phoca thumb m image000001W sobotę, 23 września 2023 roku, uczennica klasy 6b - Alicja Chucka - zajęła drugie miejsce w III Turnieju golfowym Ignaszak Cup w klasyfikacji Stroke Play Brutto. Ala jest zawodniczką klubu golfowego, w którym poznaje tajniki tego sportu i od pewnego czasu odnosi sukcesy. Serdecznie gratulujemy!

 

 

 



Osiągnięcia i sukcesy uczniów klasy 5b w drugim okresie roku szkolnego 2022/2023

phoca thumb m image00000Drugie półrocze, tak jak i pierwsze, przyniosło uczniom klasy 5b wiele powodów do radości. Nadal spełniali się w swoich pasjach, które realizują podczas zajęć pozalekcyjnych oraz biorąc udział w konkursach, w których wykazują się swoimi umiejętnościami i zdolnościami. 

Sukcesy zapoczątkowała Oliwka Spiżak-Matysiak, zajmując w marcu I miejsce w zawodach akrobatycznych Jump Kids, zorganizowanych przez park rozrywki Jump Factory w Ostrowie Wielkopolskim. Kwiecień też przyniósł wiele powodów do dumy: Gabrysia Sypniewska wzięła udział w Międzyszkolnym Konkursie Przyrodniczym „W roli meteorologa", przygotowując wspaniałe nagranie. Tymek Kujawiński zajął I miejsce w Szkolnym Konkursie Wiedzy o Patronie, pokonując o wiele starszych od siebie rywali.
III miejsce w Lidze Lekkoatletycznej szkół podstawowych, w konkurencji piłka palantowa chłopców, zorganizowanej przez Kaliski Szkolny Związek Sportowy, zajął klasowy sportowiec – Ksawery TrzęsałaArtur Kuświk otrzymał wyróżnienie za zajęcie XII miejsca w ogólnopolskim konkursie Galileo z języka angielskiego, zorganizowanym przez Centrum Edukacji Szkolnej w Warszawie. Ponadto Tymek Kujawiński, po raz kolejny, zajął I miejsce i zdobył dyplom LAUREATA I miejsca z biologii. W czerwcu Oliwka Spiżak-Matysiak zajęła XI miejsce w kategorii Contemporary&Modern Solo Kadeci2 w XXIX Pucharze Polski Polskiego Związku Tańca Sportowego im. Ryszarda Nowogórskiego w Radzyminie.

Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

 



Giewartów, a w nim klasa 5b

phoca thumb m image000025Po intensywnym roku szkolnym przyszedł wreszcie czas na zasłużony odpoczynek. W dniach 12-14 czerwca klasa 5b, wraz ze swoimi kolegami z innych klas piątych, świetnie bawiła się w Giewartowie. Czekało tam na uczestników wiele atrakcji, nikt nie nudził się ani przez chwilę i mógł skorzystać z wielu aktywności i zabaw, które nie są dostępne na co dzień. Uczniowie przełamywali tam swoje ograniczenia, bo przy wsparciu kibicujących kolegów jest to o wiele łatwiejsze. Podczas pobytu dzieci przekonały się, że wiele spośród nich posiada zdolności, które wcześniej były nieco ukryte. Wycieczkę uczniowie zaliczyli do bardzo udanych, czego dowodem były pytania „Czy przyjedziemy tu w klasie szóstej?" I to się nazywa strzał w dziesiątkę!

 



Copyright © 2013 - Szkoła Podstawowa Nr 17 w Kaliszu

INFORMACJA DOTYCZĄCA POLITYKI PLIKÓW COOKIES :

Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszych serwisach, dostosowania ich do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika, jak również dla celów reklamowych i statystycznych korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Dowiedz się więcej

Akceptuję ?