Kontakt

Szkoła Podstawowa Nr 17
z Oddziałami Integracyjnymi
im. Stefana Szolc - Rogozińskiego
w Kaliszu

ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 3b, 62-800 Kalisz
tel./fax: 62 765 34 33
sekretariat@sp17.kalisz.pl

Dzisiaj:
Wczoraj:
Wszyscy:
183
699
5030433

Twoje IP: 3.226.72.194

 

zapr1

SP17 drzwi otwarte2

 

Siatkarskie Osrodki Szkolne

 Dyplom Sprzatamy dla Polski 7

 

 

 

DyplomWielkoduchy

 

 

 

 Dyplom Akcja Zonkile 20232024

 

 

  

DyplomBohaterOn

 

 

 

PodziekowanieMaraton20232024

 

 

 

DyplomZapachSwiat

 

 

 

ZaswiadczenieTydzienAmerykanski

 

 

 

Podziekowanie NarodoweCzytanie2023

 

 

 

 Certyfikat Sprzatamy dla Polski

 

 

 

 Certyfikat SprzatanieSwiata2324

 

 

  

Dyplom Bieg Urwisa

 

 

 

Dyplom Rajd Wiosenne Majaki

 

 

 

 Dyplom Akcja Zonkile 20222023

 

 

 

Dyplom Sprzatamy dla Polski 5 edycja

 

 

 

  DyplomOgolnopolskiTurniejBezpieczenstwa

 

 

 DyplomRajdPTTKKamienieHistorii

 DyplomZielonyKadr

 

 

PodziekowanieSchronisko1

 SzkolaDoHymnuDyplom20221

 

 


 dyplomszkolapamieta2022

 

 

 Narodowe Czytanie - podziękowanie

 

 


DyplomBBC2122

 

 

PodziękowanieKlucze

 

 


Europa i ja

 


 Dyplom
 DzienIntegracji

 

 

DyplomZabawazeSztuka

 

 

 

SzkolaPamieta7

 

 


dyplom

 

 

 DyplomAZonkile

 

 

Podziękowanie20523

 

 

 

CertyfikatDzienSportu1  

 

 

PieknaNaszaPolskaCała

 

 

 

 

  

 

Biblioteka  

 

Godziny otwarcia biblioteki

Poniedziałek

Wtorek

Środa

Czwartek

Piątek

7.30 - 14.45

7.30 - 14.45

7.30 - 14.45

7.30 - 14.45

7.30 - 14.45

 

Bez tytułu1                                                                                                                                                                                    pixabay.com 

Nauczyciele biblioteki:

Magdalena Karasińska

Blog naszej biblioteki: blog1
  Marzanna Jędrzejczak

https://bibliotekasp17kalisz.blogspot.com/

   

 

 

 

"Czytamy Rodzinne Historie"

phoca thumb m image000003Pierwsze spotkanie, które odbyło się w ramach Programu Czytelniczego „Czytamy Rodzinne Historie” już za nami. 5 kwietnia uczniowie klas pierwszych mieli okazję uczestniczyć w zajęciach tematycznie związanych z pierwszym rozdziałem książki Justyny Bednarek „Wnuczka antykwariusza”. Dzieci nie tylko mogły posłuchać głośno czytanego tekstu, ale w łatwy i przyjemny sposób przyswoić treści i wiedzę z zakresu historii rodzinnych i drzewa genealogicznego. Dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach i dzieliły się własnymi historiami podczas realizacji zadań. Już się cieszymy, bo przed nami kolejne spotkanie!

 

 

Pasowanie na czytelnika

phoca thumb m image0000191 marca uczniowie klas pierwszych zostali uroczyście przyjęci w poczet braci czytelniczej naszej szkolnej biblioteki. W świat książek wprowadził dzieci Pan Maluśkiewicz, bohater wiersza Juliana Tuwim pt. „Pan Maluśkiewicz i wieloryb". Maleńki podróżnik opowiedział czytelnikom o przygodach, jakie przeżył w trakcie poszukiwania wieloryba, co wzbudziło w dzieciach ogromną ciekawość i chęć zabawy. W trakcie spotkania mali czytelnicy tworzyli własnego wieloryba z papieru, bawili się w kalambury, odpowiadali na pytania ze znajomości wiersza, zajadli słodycze oraz cieszyli się z upominków, jakie dla nich przygotowały nauczycielki bibliotekarki, Magdalena Karasińska i Marzanna Jędrzejczak.

 

 

Dzień Pisma Ręcznego

phoca thumb m image00000123 stycznia w naszej szkole celebrowaliśmy Dzień Pisania Ręcznego. Pragnąc zwrócić uwagę, jak ważną umiejętnością jest odręczne pisanie, zorganizowana została akcja na najpiękniej napisane: listy zakupów, plany dnia, liściki z ciepłymi słowami do koleżanki lub kolegi, notatki z zajęć lub fragmenty czytanej książki albo wiersza. Zabawa cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród uczniów i nauczycieli, którzy z entuzjazmem zaangażowali się w to działanie. Wszystkie pięknie, ręcznie napisane prace zostały wyeksponowane na tablicach w auli szkolnej, gdzie każdy mógł nacieszyć oko tymi małymi dziełami sztuki.

 

Kochamy czytanie

phoca thumb m image000001Zdjęciowa sesja promującą czytelnictwo dobiegła końca. W magicznej, świątecznej scenografii uczniowie naszej szkoły mogli zaprezentować i uwiecznić na zdjęciach swoje ulubione książki. W ten sposób pragnęli zaznaczyć, że kochają książki, a czytanie jest dla nich jedną z ulubionych form spędzania wolnego czasu. Zachęcali także swoich kolegów i koleżanki do skorzystania z bogatego szkolnego księgozbioru, w którym z pewnością każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego. Zapraszają również nauczyciele - bibliotekarze.

 

 

Czekamy na święta

phoca thumb m image000001Uczniowie klas trzecich zostali zaproszeni do biblioteki szkolnej na przedświąteczne spotkanie pod hasłem "Czekamy na święta". Magiczny nastrój i radość udzieliły się każdemu uczestnikowi spotkania. Dzieci wysłuchały zabawnego opowiadania o psich przyjaciołach, którzy przygotowywali listy do Świętego Mikołaja, zapoznały się z czasopismem „Kumpel", odgadywały zagadki, rozwiązywały świąteczną krzyżówkę i oczywiście pisały własne listy do Mikołaja. Zajęcia bardzo się podobały i doskonale wpisały w oczekiwania dzieci oraz wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój.

 


Dzień Pluszowego Misia w bibliotece

phoca thumb m image000001aW tym roku na spotkanie z pluszowym misiem uczniowie klas 2 zostali zaproszeni przez panie bibliotekarki - panią Marzannę Jędrzejczak oraz panią Magdalenę Karasińską. Wszystkie dzieci przyniosły własne pluszowe przytulanki i opowiadały o nich zabawne historie. Wysłuchały również opowieści o misiu z książki Ewy Ruszkiewicz „Leśne sprawy Misia Adwokata". W prezencie dzieci otrzymały zakładki do książek, które będą im przypominać o naszym przemiłym spotkaniu.

 

 

 

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

phoca thumb m image000016Nasza szkoła kolejny raz dnia 29 września 2023 r. przyłączyła się do pięknej Ogólnopolskiej Akcji Głośnego Czytania. Głównym celem tego przedsięwzięcia jest promowanie czytelnictwa i zachęcanie do głośnego i częstego czytania oraz obcowania z książką. W naszej szkole uczniowie klas 4-8, na trzeciej godzinie lekcyjnej, słuchali przez 10 minut wybranej z biblioteki szkolnej pozycji pt. ,,Most do Terabithii" autorstwa Katherine Paterson. Młodsze dzieciaki zaś z prawdziwym zainteresowaniem oddały się lekturze Grzegorza Kasdepke o przygodach Detektywa Pozytywki. Niezawodnymi lektorami okazali się nauczyciele. Dodatkowo nie lada gratka czekała na pierwszaków w szkolnej bibliotece. Najpierw dzieci wysłuchały opowieści o przygodzie Franklina i książce z biblioteki, następnie wykonały kreatywne książkowe pizze ilustrujące fragmenty zapamiętanych wydarzeń. Był to bardzo miły i "rozczytany dzień". Mamy nadzieję, że zachęciliśmy dzieci i rodziców do codziennego, głośnego czytania ulubionych książek. Zapraszamy do fotorelacji!

 


"Jak nie czytam, jak czytam"

phoca thumb m image0000057 czerwca, punktualnie o godzinie 10.00, nasza szkoła dołączyła do najpopularniejszej, ogólnopolskiej akcji czytelniczej „Jak nie czytam, jak czytam". Jej głównym celem jest promocja czytania w prosty, radosny sposób – dla przyjemności, w miłej atmosferze, bez przymusu. Akcji towarzyszy próba bicia rekordu liczby osób czytających w tym samym momencie. W przedsięwzięcie zaangażowała się cała społeczność szkolna. Niech czytanie kojarzy się nam zawsze pozytywnie – jako relaks, czas wolny, rozrywka.

 

 

 

Wizyta w bibliotece

phoca thumb m image00016Ola i Leon, bohaterowie książki „Wizyta w bibliotece" autorstwa Clemence Masteau, byli przewodnikami po szkolnej bibliotece dla najmłodszych uczniów naszej szkoły. Dzięki ich przygodzie, dzieci bez trudu poznały zasady obowiązujące w naszej bibliotece. Dowiedziały się również na czym polega praca bibliotekarza i jaką rolę pełni biblioteka w środowisku szkolnym. Chętnie też wzięły udział w proponowanych zabawach i wesoło się bawiły. Na koniec otrzymały słodycze i kolorowanki.

 

 

 

Pasowanie na czytelnika

phoca thumb m 1. 1c 11W piątek, 31 marca uczniowie klas pierwszych zostali pasowani na czytelników szkolnej biblioteki. Hasłem przewodnim była wieś i jej atrybuty. Wszystkie konkurencje były dostosowane do umiejętności i możliwości dzieci, które odgadywały zagadki, uzupełniały luki w opowiadaniu, wysłuchiwały odgłosów gospodarskich zwierząt, tańczyły „kaczy" taniec oraz sadziły ziemniaki. Dzieci bawiły się doskonale i z ochotą złożyły obietnicę, że będą wzorowymi czytelnikami szkolnej biblioteki. Zostały również obdarowane ręcznie robionymi zakładkami, słodyczami oraz książkami. Wszyscy uczniowie jednogłośnie stwierdzili, że zajęcia bardzo im się podobały, co nas niezwykle cieszy.
Zagraniczne dary

phoca thumb m image00004Do naszej szkolnej biblioteki został przekazany, z Fundacji Powszechnego Czytania, pakiet bezpłatnych książek. Zawiera on 50 książek używanych w języku angielskim oraz 10 książek w języku ukraińskim. Książki zostały ofiarowane dzięki współpracy z Wydawnictwem Nowa Era.

 

 

 

 

 

Maraton Pisania Listów 2022

phoca thumb m 13 3Amnesty International to międzynarodowa organizacja pozarządowa, walcząca o poszanowanie praw człowieka poprzez pokojowe akcje obywatelskie. Największą z nich jest Maraton Pisania Listów, którego idea narodziła się w 2001 r. w Polsce. Odbywa się on corocznie w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka. Celem tej akcji jest napisanie i wysłanie jak największej liczby listów do władz państwowych odpowiednich krajów, mających realny wpływ na los konkretnych osób, których prawa człowieka zostały złamane. Nasza szkoła, już po raz kolejny, dołączyła do tej szlachetnej inicjatywy. 9 grudnia uczniowie klas ósmych pisali listy w obronie tych, których prawa zostały naruszone. Uczniowie wykazali się ogromnym zaangażowaniem i napisali łącznie kilkadziesiąt listów! Jak pokazuje Maraton Pisania Listów Amnesty International, możemy dokonać ogromnej zmiany poprzez małe działanie. Jeden podpis może uratować ludzkie życie, jeden list może przywrócić nadzieję, jeden głos może zostać usłyszany na drugim końcu świata. Nasze listy są ważne!
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2022

phoca thumb m 5 1W tym roku szkolnym obchody Święta Biblioteki obchodziliśmy pod hasłem „Czy wiesz, co wiesz?". Najmłodsi uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni do czytelni, żeby obejrzeć wystawę książek wydanych „inaczej". Ponadto podczas wizyty, dzieci z klas pierwszych zostały zapoznane z zasadami korzystania ze zbiorów bibliotecznych, a uczniowie klas drugich i trzecich rywalizowali w konkursie na spostrzegawczość. Klasy czwarte stworzyły ozdobną kartkę okolicznościową, upamiętniającą tegoroczne obchody Święta Biblioteki, a klasy piąte zaprojektowały pomysłową i oryginalną zakładkę do książki. Natomiast uczniowie klas starszych mogli spróbować swoich sił w konkursach wiedzy. Klasy szóste i siódme wzięły udział w quizie „Sprawdź się". Najbardziej odważni uczniowie, którzy zgłosili się do rywalizacji, mieli tylko dwadzieścia minut na udzielenie pisemnych odpowiedzi na przygotowane pytania. Każdy uczestnik quizu musiał wykazać się inteligencją i odrobiną sprytu podczas rozwiązywania zadań. Na zakończenie Święta Biblioteki odbył się w naszej szkole turniej „Groch z kapustą". Trzyosobowe zespoły z klas ósmych rywalizowały nie tylko ze sobą, ale także z zespołami utworzonymi przez nauczycieli. Pytania dotyczyły różnych dziedzin wiedzy, m.in. znajomości związków frazeologicznych czy lektur szkolnych, ale nie zabrakło także zagadki logicznej, chemicznej i - wzbudzającej największe emocje - konkurencji sprawnościowej. Wszyscy uczestnicy doskonale się bawili i na zakończenie rywalizacji otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz zakładki.

 


Ukryte talenty nauczycieli

phoca thumb m 4Nie tylko uczniowie mają swoje pasje! Także wśród nauczycieli jest wiele ukrytych talentów. Cała społeczność szkolna miała okazję się o tym przekonać, oglądając i podziwiając wystawę prac, zorganizowaną z okazji Dnia Nauczyciela. W auli szkolnej zostały zaprezentowane prace tych nauczycieli, którzy chcieli pokazać swoje pasje. Wychodząc z tego rodzaju inicjatywą, nauczycielki biblioteki, chciały zachęcić uczniów do odnajdywania własnych zainteresowań i pokazać, że można je rozwijać przez całe życie. Akcja wzbudziła ogromne zainteresowanie. Cała społeczność szkolna z ciekawością i podziwem oglądała wystawione fotografie, bukiety, mapy tras górskich, stroiki, przedmioty zdobione techniką decoupage, robótki szydełkowe, pięknie zdobione kartki, koło aerial hoop do akrobatyki powietrznej i biżuterię.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania "Czytamy z Kawalerami Orderu Uśmiechu"

phoca thumb m image3c3Dzień Głośnego Czytania to jedno z tych wydarzeń, które jest za równo przyjemne, jak i pożyteczne. Celem tego święta jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych uczniów. Dlatego od wielu lat świętujemy wspólnie z klasami 1-3. W tym roku nie mogło być inaczej. Nauczyciele bibliotekarze zaprosili uczniów, aby poznali utwory Kawalerów Orderu Uśmiechu: Astrid Lindgren i Zdenka Milera. Uczniom klas 1 zaproponowany został fragment książki o Kreciku. Klasy 2 i 3 bawiły się przy opowiadaniach o przygodach Pippi. Dodatkowo uczniowie klas 3, uczestniczyli w zajęciach tematycznie związanych z naszym hasłem przewodnim: „Czytamy z Kawalerami Orderu Uśmiechu". Zabawa była przednia! Dzieci odpowiadały na pytania dotyczące treści opowiadania, układały puzzle i szukały różnic na obrazkach. Najtrudniejszą konkurencją było zjedzenie z uśmiechem plasterka cytryny. Dzień Głośnego Czytania cieszy się tak wielką popularnością w naszej szkolnej bibliotece, że uczniowie klas starszych spontanicznie czytali na przerwach swoim młodszym kolegom i koleżankom.
Wyniki konkursu literackiego

Konkurs Literacki29 kwietnia został rozstrzygnięty konkurs literacki, zorganizowany z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci. Nagrodzone zostały uczennice: Antonina Kujawińska z klasy 7d, Olga Nawrocka i Izabela Wojtczak z klasy 8b oraz Dominika Spaleniak i Zuzanna Szyińska z klasy 8e. Gratulujemy!

 

 

 


Przyszła wiosna - w naszej bibliotece są nowości!

278929769 973319320039951 6369740451286028472 nWraz z pojawieniem się wiosennej aury, do naszej biblioteki dotarło kilka nowości. Dzięki funduszom otrzymanym od Rady Rodziców, nauczycielki biblioteki mogły zakupić trochę książek, za co bardzo dziękują. Tym razem postanowiły pozyskać kilka kontynuacji serii, które już znajdują się w bibliotecznych zbiorach, ale również nowinek, które dopiero co zostały wydane. Więcej informacji znajdziecie na naszym bibliotecznym blogu: https://bibliotekasp17kalisz.blogspot.com/2022/04/przysza-wiosna-sa-tez-nowosci.html
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci 2022

277405965 507825474052505 8333213785305264025 nMiędzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci to święto wyjątkowe, którego celem jest promocja wartościowej literatury oraz grafiki, ilustracji dla dzieci i młodych odbiorców. To szczególne święto nauczycielki biblioteki postanowiły uczcić poprzez podjęcie kilku działań. Pierwsze to sonda - film przeprowadzona wśród chętnych uczniów naszej szkoły, którzy odpowiadali na pytanie: "Jaka jest twoja ulubiona książka?". Oto efekty wywiadów: https://youtu.be/OlO436ySsf8. Drugie działanie skierowane było do nauczycieli naszej szkoły, którzy mieli wskazać swoje ulubione książki z lat szkolnych. Oto ulubione książki nauczycieli naszej szkoły z lat dzieciństwa: https://youtu.be/ro8-S28REs8. Trzecie działanie jest propozycją dla chętnych uczniów klas 7 - 8. Mają oni za zadanie napisać rozprawkę / opowiadanie na temat: "Rozważ słowa Richarda Van Campa: "Książki są przyjaciółmi na całe życie". Efekty zmagań uczniów poznamy pod koniec kwietnia.

Wszystkie informacje znajdują się na blogu naszej szkolnej biblioteki: https://bibliotekasp17kalisz.blogspot.com/2022/03/miedzynarodowy-dzien-ksiazki-dla-dzieci.html

 "Miłość niejedno ma imię"

phoca thumb m image002W pierwszym dniu wiosny, 21 marca 2022 r., w gościnnych murach biblioteki, odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski ,,Miłość niejedno ma imię". Wzięli w nim udział uczniowie klas 4-8, którzy potrafią ożywić poezję, uwalniając ją z kart książek i obdarzając swoimi wyjątkowymi emocjami
i uczuciami. Publiczność zaproszona na konkurs wysłuchała wierszy o różnych obliczach miłości, począwszy od tej do Ojczyzny, przez barwne odcienie uczuć kobiety i mężczyzny, aż do wzruszającej miłości rodzica i dziecka.

Komisja konkursowa pod przewodnictwem pani wicedyrektor Małgorzaty Kasprzak orzekła, że wszyscy recytatorzy wykazali się wysoką kulturą słowa, szacunkiem do słuchacza, poprawnie zinterpretowali recytowane wiersze i zrobili dobre wrażenie artystyczne. Zasłużyli na uznanie i cenne nagrody, przygotowane przez organizatorów: panią Ewę Krawczyk, Marzannę Jędrzejczak i Annę Dąbkowską-Lisiak. Pokuszono się równocześnie o wyróżnienia, przyznając najwyższe miejsca w dwóch kategoriach wiekowych.


Wśród uczestników z klas 4-6:

I miejsce: Mai Andrzejak z klasy 4c,

II miejsce: Mikołajowi Menclowi z klasy 5d,

III miejsce Marii Kaczmarek z klasy 4b.


W kategorii młodzieży z klas 7-8:

I miejsce: Mai Pietrzak z klasy 8e,

II miejsce: Lenie Goli z klasy 7c,

III miejsce (ex aequo): Alicji Mrozińskiej z klasy 7c i Idze Lewandowskiej z klasy 8b.


Swoją opinię w głosowaniu wyraziła również publiczność. Jej serce skradły kolejno: Iga Lewandowska (klasa 8b), Wiktoria Krych (klasa 8e) i Maja Andrzejak (klasa 4c).

To było wspaniałe wydarzenie, które pozostanie w pamięci uczestników, publiczności i organizatorów. Wprawiło nas w wiosenny nastrój i przypomniało, jak ważna jest miłość w każdych czasach i na każdym etapie życia człowieka. Nastój tego dnia został podkreślony pięknym wiosennym wystrojem biblioteki, która zakwitła tulipanami i zarumieniła się balonami w kształcie serc. Dziękujemy i zapraszamy na kolejne konkursy!

 

 

Kobiety inspirują – biblioteka zaprasza

Kobiety8 marca to dzień w którym królują kobiety. W tym roku, z okazji Dnia Kobiet, nasze bibliotekarki przygotowały gazetkę ścienną prezentującą niesamowite pisarki, których książki posiadają w bibliotece. Ponadto stworzyły film, który przedstawia niezwykłe kobiety, bohaterki, Polki. Kobiety, które mogą stać się inspiracją dla wielu współczesnych dziewcząt. Film pokazuje ciekawostki, mało znane fakty o m.in.: Marii Konopnickiej i Wandzie Rutkiewicz, które są patronkami roku 2022. Zapraszamy na film: https://www.youtube.com/watch?v=iwfm1QmO3Zw oraz do odwiedzenia bibliotecznego bloga:
https://bibliotekasp17kalisz.blogspot.com/2022/03/kobiety-inspiruja-fascynujacy-swiat.html

 

 

Pasowanie na czytelnika

274300268 1888976937970861 5618702098020902459 nPodczas pasowania na czytelnika szkolne bibliotekarki, przeniosły nas w niesamowity świat książek. Na początku wydarzenia uczniowie zostali zapoznani z historią pisma i książek – od rysunków naskalnych w prehistorii do wynalezienia prasy drukarskiej przez Gutenberga. Później zaprezentowano im budowę współczesnej książki oraz drogę, jaką pokonuje od napisania przez autora do znalezienia się w księgarni. Następnie uczniowie wzięli udział w niecodziennych warsztatach. Do wykonania mieli dwa zadania: malowanie kamieni niczym jaskiniowcy oraz pisanie „piórem" i atramentem na wzór średniowiecznych skrybów. Zajęcia okazały się bardzo atrakcyjne i sprawiły, że nasi mali czytelnicy z wielkim zaangażowaniem i radością wykonali powierzone im zadania. Zapraszamy do obejrzenia filmiku – fotorelacji z tego wyjątkowego i udanego wydarzenia: Pasowanie na czytelnika 2022 rok - YouTube

 

 

Światowy Dzień Pluszowego Misia w szkolnej bibliotece

phoca thumb m image00125 listopada to dzień, który już od wielu lat przebiega w naszej szkole pod hasłem Pluszowego Misia. Z tej okazji nauczycielki biblioteki przygotowały dla dzieci bogatą ofertę zabaw, dostosowanych do ich wieku i możliwości. Obejrzały one film prezentujący etapy powstawania pluszowego misia i arkana pracy lalkarza. Ponadto klasy 0-1 odwiedziły bibliotekę szkolną, w której zobaczyły wystawkę i wypożyczyły książki związane z misiami. W ramach współpracy z „Małym" Samorządem czytelnicy mogli zrobić sobie zdjęcie z makietą misia. Przyjazna, ciepła atmosfera, śmiech i wspólna zabawa wprowadziły wszystkich w pogodny nastój. Już z niecierpliwością czekamy na kolejne obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia!

 

 

 

"Z Lemem w przyszłość" - Święto Biblioteki 2021

phoca thumb m image011Tegoroczne obchody Święta Biblioteki upłynęły nam w kosmicznej atmosferze. Nasz przewodnik - Pan Stanisław Lem, zabrał nas w świat planet, gwiazd i Kosmosu. Jego życie, pasje i zainteresowania, uczniowie z klas 1-3 mogli poznać w trakcie krótkiej prelekcji oraz fragmentów czytanej książki „Lem i zagadki Kosmosu" autorstwa Marcina Barana. Pasjonujący życiorys Stanisława Lema bardzo zainteresował dzieci, które z zapałem odszukiwały ukryte zagadki i poprawnie je rozwiązywały. Przystąpiły również ochoczo do tworzenia rakiet z bibuły i kartonu oraz projektowania własnego robota - opiekunki. Dla wszystkich starszych uczniów naszej szkoły, powstał z tej okazji specjalny wpis na blogu szkolnej biblioteki: https://bibliotekasp17kalisz.blogspot.com/2021/10/w-przyszosc-z-lemem-swieto-biblioteki.html. Uczniowie mogli dzięki niemu obejrzeć interaktywne prezentacje oraz animację „Bajki - wielkie lanie". Dodatkowo klasy 4 i 5 miały za zadanie zbudować wspólnie klasowego robota. Efekty tych prac będzie można zobaczyć w auli szkoły. Natomiast chętni uczniowie klas 6 - 8 mogli wziąć udział w konkursie dotyczącym bajki Lema „Uranowe uszy". Całość obchodów zakończyła się 10 listopada. Cieszymy się, że udało nam się zaangażować w Święto Biblioteki całą społeczność szkolną, która doskonale się przy tym bawiła.

 


 

Rozstrzygnięcie konkursu "Dlaczego warto czytać?"

phoca thumb m image001Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania, nasze bibliotekarki zorganizowały dla klas 1-3 konkurs plastyczny. Zadaniem uczniów było odpowiedzenie na pytanie: „Dlaczego warto czytać?" poprzez stworzenie plakatu promującego czytanie. Młodzi plastycy wkonali wiele pięknych i kreatywnych prac. Nagrody zdobyły: Łucja Pipia z klasy 3d oraz Anna Zawierzyńska z klasy 2a. Wyróżnienia zaś trafiły do: Kornelii Zakrzewskiej i Leny Borowczak z klasy 1b; Kornelii Heronimczak i Julii Kolinki z klasy 2a oraz uczniów klasy 3c: Leny Włodarczyk, Neli Walczak i Dominika Nowickiego. Gratulujemy! Wszystkie prace uczniów obejrzeć można na blogu biblioteki szkolnej: https://bibliotekasp17kalisz.blogspot.com/2021/11/rozstrzygniecie-konkursu-dlaczego-warto.html

 


 

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

phoca thumb m 243218451 593981078404702 4766636311659350965 n29 września to dzień w którym dorośli powinni znaleźć czas na czytanie dzieciom. A to wszystko dlatego, że tego dnia obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Istotą tego święta jest bowiem uświadomienie dorosłym, jak ważne jest czytanie dzieciom. Dlatego dziś, w naszej szkole, również czytano najmłodszym. Uczniowie klas pierwszych mogli posłuchać fragmentów książki "Cukierku, ty łobuzie!" Waldemara Cichonia. Trzecioklasiści za sprawą "Afryki Kazika" Łukasza Wierzbickiego odbyli niecodzienną podróż po afrykańskim kontynencie. Natomiast drugoklasiści przyszli do biblioteki i wysłuchali pierwszego rozdziału "Niesamowitych przygód 10 skarpetek" Justyny Bednarek. Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania biblioteka szkolna organizuje konkurs plastyczny: „Dlaczego warto czytać?". Więcej informacji znajdziecie pod linkiem: https://bibliotekasp17kalisz.blogspot.com/2021/09/ogolnopolski-dzien-gosnego-czytania.html"Wojny dorosłych - historie dzieci"

phoca thumb m 243321812 361601572313219 947011207069416668 nJak co roku uczniowie klas czwartych zostali zapoznani, przez nauczycielki biblioteki, z serią Wydawnictwa Literatura "Wojny dorosłych - historie dzieci". Podczas zajęć młodzi czytelnicy wysłuchali fragmentu wybranej pozycji z serii, opisującego dramat II wojny światowej. Z racji wyjątkowego wydania, niesamowitych i poruszających historii, książki te cieszą się niesłabnącą popularnością. Celem wrześniowych, cyklicznych już lekcji bibliotecznych jest nie tylko przedstawienie uczniom wzruszającej literatury wojennej, ale także przybliżenie, w sposób przystępny dla dzieci, historii naszego kraju, okrucieństwa II wojny światowej oraz sylwetek osób, którym przyszło żyć w tym trudnym czasie.Szkolny Klub Miłośników Książek

phoca thumb m microsoftteams-image2Od listopada 2020 r., w naszej szkole działa Szkolny Klub Miłośników Książek. Należą do niego uczniowie, którzy są prawdziwymi pasjonatami literatury i nie wyobrażają sobie życia bez książek. Spotkania klubu odbywały się raz w miesiącu: w czasie nauki zdalnej w formie online na platformie Teams, natomiast dwa ostatnie z nich udało się przeprowadzić w szkole. Podczas spotkań członkowie prezentowali przeczytane przez siebie książki, rozmawiali o nich, polecali je sobie wzajemnie. W ramach klubu powstała też kolekcja na platformie Wakelet https://wakelet.com/wake/NDI5s1d6vC3EKAWG7Ljh4 - edytowana wspólnie przez uczniów i opiekunkę klubu p. Paulinę Formalewicz. Mamy nadzieję, że w nowym roku szkolnym do Szkolnego Klubu Miłośników Książek dołączą kolejni uczniowie.

 

 

"Bilet powrotny do biblioteki" - podsumowanie

phoca thumb m 4Dobiegła końca akcja czytelnicza "Bilet powrotny do biblioteki", w której brali udział uczniowie klas 1 – 4. Trwała ona od 1 marca do 31 maja. Celem akcji było zachęcenie naszych uczniów do częstszego odwiedzania biblioteki. Każdy zainteresowany uczeń otrzymał osobisty "Bilet powrotny do biblioteki", na którym umieszczone zostały ikonki z symbolami książek. Zadanie polegało na wypożyczeniu pozycji z danej dziedziny. Regularne wizyty w naszej bibliotece i systematyczne wypożyczanie książek spowodowało, że bilet został "skasowany" w całości. Udało się to osiągnąć aż 83 uczniom! Wszyscy otrzymali nagrodę książkową, dyplom i zakładkę. W akcję włączyły się klasy: 1a, 1c, 2a, 2c, 2d, 3a, 3c, 3e, 4d.
Serdecznie dziękujemy za udział.


Zajęcia czytelnicze z elementami biblioterapii

phoca thumb m beztytuu19Książki są niezwykle ważne w rozwoju i nauce dzieci, ale literatura może również leczyć duszę i relacje międzyludzkie. Przekonali się o tym uczniowie klas drugich, biorąc udział w zajęciach czytelniczych przeprowadzonych przez panią Pauliną Formalewicz. Tematyka zajęć dotyczyła tolerancji oraz przyjaźni, zrozumienia tego, czym ona jest i jak wielką może mieć siłę. Celem lekcji było uświadomienie uczniom, jak ważna jest akceptacja inności, istota przyjaźni i znaczenie dobrych relacji w grupie. Zajęcia wpłynęły również na rozwój kreatywnego myślenia oraz wzmocnienie poczucia własnej wartości.


Akcja Żonkile - podsumowanie

phoca thumb l wzzChcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować za udział w tegorocznej akcji Żonkile. Choć nie mogliśmy spotkać się w szkole, udało nam się uczcić 78. rocznicę powstania w getcie warszawskim wirtualnie. To dzięki Wam #ŁączyNasPamięć. Jeszcze raz dziękujemy za zaangażowanie i mamy nadzieję, że w przyszłym roku będziemy mogli wspólnie uczestniczyć w akcji Żonkile w jej tradycyjnej formie.


Akcja społeczno - edukacyjna "Żonkile"

phoca thumb m zonkile19 kwietnia obchodzimy 78. rocznicę powstania w getcie warszawskim. Z tej okazji nasza szkoła, już po raz kolejny, bierze udział w akcji "Żonkile" organizowanej przez POLIN Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. W tym roku uczniowie na lekcjach historii obejrzą filmy edukacyjne: "Będę pisać" (klasy 4-6) oraz "Muranów - Dzielnica Północna" (klasy 7-8). Mamy nadzieję, iż projekcje okażą się wstępem do owocnej dyskusji o tych trudnych wydarzeniach. Klasom 1-3 proponujemy wysłuchanie słuchowisk na podstawie opowiadań: "Pamięć drobinek" Zofii Staneckiej oraz "Historia z pewnej ulicy" Justyny Bednarek. Zachęcamy także uczniów do wykonania żonkili oraz wysłania zdjęć z tym symbolem powstania do nauczycieli biblioteki. Film instruktażowy znajduje się pod linkiem https://www.youtube.com/watch?v=7kzXuBHrW9M. Pokażmy, że pamiętamy!


Rozstrzygnięcie konkursów bibliotecznych

phoca thumb m 172334233 451782056082602 8703761779639502027 nW marcu biblioteka szkolna ogłosiła dwa wiosenne konkursy. Pierwszy został zorganizowany z okazji Dnia Kobiet i nosił tytuł: "UWIELBIAM JĄ! - moja ulubiona bohaterka literacka", a drugi wiązał się z innowacją "Święta inaczej", w ramach której, po obejrzeniu filmiku instruktażowego, uczniowie mieli wykonać własne jajko wielkanocne.
Oto osoby nagrodzone w konkursie "UWIELBIAM JĄ!":

- Wiktoria Matczak - klasa 5a,
- Lena Bulik - klasa 7a,
- Miłosz Zapart - klasa 8b,
- Dominika Gryndzińska - klasa 8f.

Prace uczniów możecie przeczytać na blogu biblioteki szkolnej: https://bibliotekasp17kalisz.blogspot.com/p/prace-uczniow.html

Natomiast laureatką konkursu na wielkanocną pisankę została Lena Bulik z klasy 7a. Gratulujemy!


Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

dzienksiazki2 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. W naszej bibliotece obchody te miały formę wirtualną. Specjalnie na tę okazję przygotowano dwie prezentacje oraz quiz. Wszystko zostało zamieszczone na blogu biblioteki szkolnej pod adresem: https://bibliotekasp17kalisz.blogspot.com. Zapraszamy do odwiedzenia bloga!
 
Innowacja "Święta inaczej" - Wielkanoc

WielkanocInnowacjaTo już kolejna odsłona innowacji "Święta inaczej"! Tym razem zdobędziecie informacje na temat Świąt Wielkiej Nocy, projekt wprowadzi Was w świat świąt w inny, nowatorski sposób. Wysłuchacie różnych ciekawostek o tradycjach, dowiecie się, od kiedy obchodzimy Wielkanoc oraz jakie są korzenie tego święta. Zdobędziecie również umiejętność tworzenia świątecznego jajka. Spotkanie w szkole nadal nie jest możliwe – zapraszamy zatem do obejrzenia filmów stworzonych w ramach tej innowacji, umieszczonych na blogu biblioteki szkolnej.

 

Copyright © 2013 - Szkoła Podstawowa Nr 17 w Kaliszu

INFORMACJA DOTYCZĄCA POLITYKI PLIKÓW COOKIES :

Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszych serwisach, dostosowania ich do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika, jak również dla celów reklamowych i statystycznych korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Dowiedz się więcej

Akceptuję ?