Kontakt

Szkoła Podstawowa Nr 17
z Oddziałami Integracyjnymi
im. Stefana Szolc - Rogozińskiego
w Kaliszu

ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 3b, 62-800 Kalisz
tel./fax: 62 765 34 33
sekretariat@sp17.kalisz.pl

Dzisiaj:
Wczoraj:
Wszyscy:
136
1218
3092103

Twoje IP: 34.207.247.69

 

zapr1

SP17 drzwi otwarte2

 

Siatkarskie Osrodki Szkolne


 

SzkolaPamieta7

 

 

Puchar
Certyfikat BBC

 

 

dyplom

 

 

 DyplomAZonkile

 

 

Podziękowanie20523

 

 

 

CertyfikatDzienSportu1  
 

 

PieknaNaszaPolskaCała

 

 

 

 

  

 

Biblioteka  

 

Godziny otwarcia biblioteki

Poniedziałek

Wtorek

Środa

Czwartek

Piątek

7.30 - 14.45

7.30 - 13.30

7.30 - 14.45

7.30 - 14.45

7.30 - 14.45

 

Bez tytułu1                                                                                                                                                                                    pixabay.com 

Nauczyciele biblioteki:

Paulina Formalewicz

Blog naszej biblioteki: blog1
  Marzanna Jędrzejczak

https://bibliotekasp17kalisz.blogspot.com/

   

 

 

 

Szkolny Klub Miłośników Książek

phoca thumb m microsoftteams-image2Od listopada 2020 r., w naszej szkole działa Szkolny Klub Miłośników Książek. Należą do niego uczniowie, którzy są prawdziwymi pasjonatami literatury i nie wyobrażają sobie życia bez książek. Spotkania klubu odbywały się raz w miesiącu: w czasie nauki zdalnej w formie online na platformie Teams, natomiast dwa ostatnie z nich udało się przeprowadzić w szkole. Podczas spotkań członkowie prezentowali przeczytane przez siebie książki, rozmawiali o nich, polecali je sobie wzajemnie. W ramach klubu powstała też kolekcja na platformie Wakelet https://wakelet.com/wake/NDI5s1d6vC3EKAWG7Ljh4 - edytowana wspólnie przez uczniów i opiekunkę klubu p. Paulinę Formalewicz. Mamy nadzieję, że w nowym roku szkolnym do Szkolnego Klubu Miłośników Książek dołączą kolejni uczniowie.

 

 

"Bilet powrotny do biblioteki" - podsumowanie

phoca thumb m 4Dobiegła końca akcja czytelnicza "Bilet powrotny do biblioteki", w której brali udział uczniowie klas 1 – 4. Trwała ona od 1 marca do 31 maja. Celem akcji było zachęcenie naszych uczniów do częstszego odwiedzania biblioteki. Każdy zainteresowany uczeń otrzymał osobisty "Bilet powrotny do biblioteki", na którym umieszczone zostały ikonki z symbolami książek. Zadanie polegało na wypożyczeniu pozycji z danej dziedziny. Regularne wizyty w naszej bibliotece i systematyczne wypożyczanie książek spowodowało, że bilet został "skasowany" w całości. Udało się to osiągnąć aż 83 uczniom! Wszyscy otrzymali nagrodę książkową, dyplom i zakładkę. W akcję włączyły się klasy: 1a, 1c, 2a, 2c, 2d, 3a, 3c, 3e, 4d.
Serdecznie dziękujemy za udział.


Zajęcia czytelnicze z elementami biblioterapii

phoca thumb m beztytuu19Książki są niezwykle ważne w rozwoju i nauce dzieci, ale literatura może również leczyć duszę i relacje międzyludzkie. Przekonali się o tym uczniowie klas drugich, biorąc udział w zajęciach czytelniczych przeprowadzonych przez panią Pauliną Formalewicz. Tematyka zajęć dotyczyła tolerancji oraz przyjaźni, zrozumienia tego, czym ona jest i jak wielką może mieć siłę. Celem lekcji było uświadomienie uczniom, jak ważna jest akceptacja inności, istota przyjaźni i znaczenie dobrych relacji w grupie. Zajęcia wpłynęły również na rozwój kreatywnego myślenia oraz wzmocnienie poczucia własnej wartości.


Akcja Żonkile - podsumowanie

phoca thumb l wzzChcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować za udział w tegorocznej akcji Żonkile. Choć nie mogliśmy spotkać się w szkole, udało nam się uczcić 78. rocznicę powstania w getcie warszawskim wirtualnie. To dzięki Wam #ŁączyNasPamięć. Jeszcze raz dziękujemy za zaangażowanie i mamy nadzieję, że w przyszłym roku będziemy mogli wspólnie uczestniczyć w akcji Żonkile w jej tradycyjnej formie.


Akcja społeczno - edukacyjna "Żonkile"

phoca thumb m zonkile19 kwietnia obchodzimy 78. rocznicę powstania w getcie warszawskim. Z tej okazji nasza szkoła, już po raz kolejny, bierze udział w akcji "Żonkile" organizowanej przez POLIN Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. W tym roku uczniowie na lekcjach historii obejrzą filmy edukacyjne: "Będę pisać" (klasy 4-6) oraz "Muranów - Dzielnica Północna" (klasy 7-8). Mamy nadzieję, iż projekcje okażą się wstępem do owocnej dyskusji o tych trudnych wydarzeniach. Klasom 1-3 proponujemy wysłuchanie słuchowisk na podstawie opowiadań: "Pamięć drobinek" Zofii Staneckiej oraz "Historia z pewnej ulicy" Justyny Bednarek. Zachęcamy także uczniów do wykonania żonkili oraz wysłania zdjęć z tym symbolem powstania do nauczycieli biblioteki. Film instruktażowy znajduje się pod linkiem https://www.youtube.com/watch?v=7kzXuBHrW9M. Pokażmy, że pamiętamy!


Rozstrzygnięcie konkursów bibliotecznych

phoca thumb m 172334233 451782056082602 8703761779639502027 nW marcu biblioteka szkolna ogłosiła dwa wiosenne konkursy. Pierwszy został zorganizowany z okazji Dnia Kobiet i nosił tytuł: "UWIELBIAM JĄ! - moja ulubiona bohaterka literacka", a drugi wiązał się z innowacją "Święta inaczej", w ramach której, po obejrzeniu filmiku instruktażowego, uczniowie mieli wykonać własne jajko wielkanocne.
Oto osoby nagrodzone w konkursie "UWIELBIAM JĄ!":

- Wiktoria Matczak - klasa 5a,
- Lena Bulik - klasa 7a,
- Miłosz Zapart - klasa 8b,
- Dominika Gryndzińska - klasa 8f.

Prace uczniów możecie przeczytać na blogu biblioteki szkolnej: https://bibliotekasp17kalisz.blogspot.com/p/prace-uczniow.html

Natomiast laureatką konkursu na wielkanocną pisankę została Lena Bulik z klasy 7a. Gratulujemy!


Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

dzienksiazki2 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. W naszej bibliotece obchody te miały formę wirtualną. Specjalnie na tę okazję przygotowano dwie prezentacje oraz quiz. Wszystko zostało zamieszczone na blogu biblioteki szkolnej pod adresem: https://bibliotekasp17kalisz.blogspot.com. Zapraszamy do odwiedzenia bloga!
 
Innowacja "Święta inaczej" - Wielkanoc

WielkanocInnowacjaTo już kolejna odsłona innowacji "Święta inaczej"! Tym razem zdobędziecie informacje na temat Świąt Wielkiej Nocy, projekt wprowadzi Was w świat świąt w inny, nowatorski sposób. Wysłuchacie różnych ciekawostek o tradycjach, dowiecie się, od kiedy obchodzimy Wielkanoc oraz jakie są korzenie tego święta. Zdobędziecie również umiejętność tworzenia świątecznego jajka. Spotkanie w szkole nadal nie jest możliwe – zapraszamy zatem do obejrzenia filmów stworzonych w ramach tej innowacji, umieszczonych na blogu biblioteki szkolnej.

 

UWIELBIAM JĄ! - moja ulubiona bohaterka literacka

Konkurs biblioteczny

 

Szczegóły konkursu znajdują się pod linkiem:

https://bibliotekasp17kalisz.blogspot.com/p/konkursy

Zapraszamy!

 

Pasowanie na czytelnika

phoca thumb m 20210208 130529Jak mawia polskie przysłowie "Co się odwlecze, to nie uciecze". Pandemia, choć przesunęła w czasie obchody pasowania na czytelnika, to nie zdołała ich, na szczęście, całkowicie wyeliminować. Z rozmachem, lecz w reżimie sanitarnym, uroczystość ta została przeprowadzona w dniach od 8 do 10 lutego 2021 roku. Wzięły w niej udział wszystkie dzieci z klas pierwszych i drugich. Nikt nie został pominięty w wesołej zabawie, tańcu czy delektowaniu się słodyczami. Dzieci miały również możliwość wykazania się szeroką wiedzą na temat afrykańskich zwierząt. Nauczyły się także piosenki o zebrze. Radosny klimat, który jest tak wszystkim potrzebny, udzielił się nie tylko dzieciom, ale i wychowawcom, dyrekcji oraz pozostałym pracownikom szkoły.

 

"Podziel się dobrym życzeniem"

phoca thumb m beztytuuWielkimi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia, najpiękniejszy czas w roku na który każdy z nas czeka z niecierpliwością. Święta kojarzą się z dobrocią, ciepłem i prezentami, a w tym szczególnym czasie staramy się wszyscy, aby nikt nie został zapomniany, czy pominięty. Dlatego nauczyciele bibliotekarze i uczniowie naszej szkoły zaproponowali akcję „Podziel się dobrym życzeniem". Wszystkie dobre słowa, które napełniają siłą, dodają otuchy i zapewniają, że nikt nie jest sam w tym trudnym czasie, możecie odczytać sami.

 

 

Obchody Dnia Misia w klasach 1-3

phoca thumb m kola25 listopada obchodziliśmy w szkole Światowy Dzień Pluszowego Misia. W tych trudnych dla naszych najmłodszych czytelników chwilach, kiedy każde dziecko spędza czas tylko w gronie rodziny, często ich pluszowy miś staje się dla nich najlepszym przyjacielem i powiernikiem najskrytszych tajemnic. Chcąc każdemu dziecku pomóc przejść przez czas pandemii, a jednocześnie upamiętnić ten szczególny dzień, nauczyciele - bibliotekarze przygotowali kilka propozycji zabaw. Każdy uczeń z klasy 1-3 otrzymał, poprzez platformę Teams, opowiadanie do przeczytania, zagadki do rozwiązania, czy puzzle do ułożenia. Dodatkową atrakcją była możliwość przysłania własnego zdjęcia wraz ze swoim ukochanym pluszakiem. Po informacjach zwrotnych i ilości przysłanych zdjęć śmiało można powiedzieć, że ta propozycja umilenia czasu odniosła zamierzony efekt. Bardzo się z tego cieszymy.

 

Bawimy się z Misiem Uszatkiem w klasach "0"

phoca thumb m 20201124 114215Światowy Dzień Pluszowego Misia stał się okazją do zaproszenia dzieci z oddziału przedszkolnego do wspólnej zabawy. Tegorocznym bohaterem był Miś Uszatek, który napisał serdeczny list do dzieci z klas 0a i 0b. Uszatek zaprosił małych czytelników do wysłuchania bajki o dniach tygodnia, rozwiązywania zagadek, zjedzenia miodu oraz zbierania zapałek w rękawiczce z jednym paluszkiem. Dzieci bardzo życzliwie przyjęły pluszowego gościa i chętnie uczestniczyły w zabawach oraz śpiewały znaną piosenkę "Jestem sobie mały miś...".

 

 

Święto Biblioteki 2020

phoca thumb m received 752829258631471W tym roku Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych (październik/listopad) obchodzony był pod hasłem „Regiony Polski - poznajemy tradycje ludowe". Nasza biblioteka przygotowała kilka propozycji dla wszystkich uczniów szkoły. Klasy młodsze zostały zaproszone do wspólnego poznawania polskich regionów i obyczajów poprzez wesołą zabawę: tańcząc ludowy taniec, kolorując malowanki i tworząc piękne wycinanki. Klasom czwartym zaproponowany został udział w konkursie afiszowym związanym z hasłem obchodów. Klasy piąte mogły stworzyć piękną kurpiowską lub łowicką wycinankę. Natomiast uczniowie klas szóstych stanęli w szranki w wymyśleniu rymowanki/wierszyka, który musiał zawierać pojęcia gwarowe. Biblioteczny blog, był miejscem, gdzie uczniowie najstarszych klas odnaleźli propozycje konkursu.

 

Narodowe Czytanie - konkurs

Aby uświetnić ogólnopolską akcję „Narodowe Czytanie”, które realizowane jest również w naszej szkole (18.09.2020) zapraszamy wszystkich chętnych uczniów klas 7-8 do wzięcia udziału w konkursie na piękne czytanie „Balladyny” Juliusza Słowackiego. Prosimy, aby zdeklarowani uczniowie nagrali 2-minutowe fragmenty czytanego tekstu na przenośne nośniki (pendrive) i dostarczyli je do biblioteki szkolnej. Oceniane będzie: dobór fragmentu, intonacja, płynność czytania i ogólne wrażenie słuchanego tekstu.

Konkurs trwa od 18.09.2020 do 30.09.2020 r.

Czekamy na Was

Nauczyciele Bibliotekarze

 

Regulamin pracy biblioteki szkolnej

Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem pracy biblioteki szkolnej w czasie epidemii COVID - 19.

Regulamin pracy biblioteki szkolnej COVID - 19

Blog biblioteki szkolnej!

blog-428950 640Z racji obecnej sytuacji, postanowiłyśmy stworzyć miejsce, gdzie będziemy mogły się z Wami spotykać, kontaktować. Biblioteka szkolna jest zamknięta, ale nie zapominajcie o nas. Zachęcamy Was do odwiedzania naszego bloga.
Oto jego adres: https://bibliotekasp17kalisz.blogspot.com/

Będziemy zamieszczać na nim porady czytelnicze, ciekawe propozycje książkowe, przydatne strony internetowe. Zapraszamy!

 

Mikołajki w Bibliotece

phoca thumb m dscf4473 1Mikołajki to wspaniały czas obdarowywania się prezentami. Czas miłych spotkań, podczas których można ze sobą porozmawiać lub wspólnie poczytać. Z tego właśnie powodu w piątek, 6 grudnia i w poniedziałek, 9 grudnia 2019 r., dzieci z klas 3d i 2e zostały zaproszone do biblioteki szkolnej. Miały możliwość wysłuchania opowiadania z książki „24 baśnie przed nastaniem Wigilii" w przekładzie Anny Matusik. Pod koniec miłego spotkania dzieci otrzymały, jak to bywa w Mikołajki, prezent – zakładkę wyprodukowaną własnoręcznie przez „skrzaty" Mikołaja oraz słodkiego, czekoladowego lizaka z jego podobizną.

 

NIEDŹWIEDŹ – BOHATER

phoca thumb m dscf4430We wtorek, 26 listopada 2019 r., z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia oddziały przedszkolne „O"a i „O"b poznały historię niedźwiedzia Wojtka – żołnierza 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii należącej do 2. Korpusu Polskiego dowodzonego przez gen. Andersa. Pomogła im w tym treść książki Elizy Piotrowskiej „Wojtek – żołnierz bez munduru" oraz piosenka o Wojtku Sebastiana Kuleszy do słów Wioletty Piotrowskiej.
Wojtek to niedźwiedź brunatny, który został adoptowany przez polskich żołnierzy w 1942 r. i wraz z nimi przeszedł długi szlak bojowy oraz uczestniczył m. in. w bitwie o Monte Cassino, w trakcie której wyróżnił się przenoszeniem skrzyń z amunicją.
Na zakończenie spotkania dzieci wykonały postać papierowego niedźwiedzia.
Zajęcia rozbudziły ciekawość najmłodszych i na pewno skłonią dzieci do zainteresowania naszą historią.

 

Podsumowania konkursów w ramach Święta Biblioteki

phoca thumb m dscf4389 1ZWYCIĘZCY KONKURSU AFISZOWEGO DLA KLAS ÓSMYCH „SZARE SZEREGI”

Klasa 8a

Aleksandra Luty, Julia Tęsiorowska, Kasjan Jamroziak, Emilia Wiśniewska, Aleksandra Gąsior, Jakub Tęsiorowski, Kacper Tęsiorowski

Klasa 8b

Kamila Bąk, Patrycja Bąk, Julia Parat, Maja Mitas, Joanna Frąszczak, Zofia Wypych

Klasa 8d

Aleksander Barnett, Oskar Maciejewski, Natalia Kovbas, Julia Włóka, Maria Wierzgacz

Klasa 8e

Julia Goździewicz, Weronika Lis, Ola Fularska, Zuzanna Waszak,Wiktoria Galbierczyk

ZWYCIĘZCY KONKURSU LITERACKIEGO DLA KLAS SZÓSTYCH „LIST DO BOHATERA”

Klasa 6a

Weronika Pakuła, Antonina Filipiak

Klasa 6c

Amelia Mystek, Judyta Brajer, Amelia Janiszewska, Karolina Gąsior

KLASY , KTÓRE PRZYGOTOWAŁY BROSZURY I PLAKATY O PANI IRENIE SENDLEROWEJ

klasa 4a, klasa 5a, klasa 5c, 5d

 

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

phoca thumb m dscf4125 1W tym roku Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych przebiegał pod hasłem „80. rocznicy wybuchu II wojny światowej". Każda z klas uczestniczyła w uroczystych obchodach. Klasy I-III poznały historię misia Wojtka - brunatnego niedźwiedzia, który wędrował przez wojenny front z II Korpusem Armii Andersa. Dzieci miały również okazję tworzyć wyklejanki oraz rywalizować w grze planszowej, tematycznie związanej z przygodami zwierzęcego bohatera. Literatura wojenna towarzyszyła w cyklu spotkań klasom IV i V, co zaowocowało stworzeniem plakatów i albumów, dotyczących życia i działalności Ireny Sendlerowej. Przejmujący film pt. „Niezwyciężeni" obejrzały klasy VI i VII. Historia Polski przedstawiona w „pigułce" wywarła na młodzieży duże wrażenie, co było przyczynkiem do refleksji i stworzenia przez nich plakatów dotyczących wolności, jaką wywalczyli dla nas nasi przodkowie. Chętni uczniowie napisali również listy do wojennych bohaterów, aby podziękować im za męstwo, odwagę i ofiarność. Dla najstarszych klas naszej szkoły został przygotowany konkurs afiszowy o „Szarych Szeregach". W czytelni zawisły edukacyjne gazetki przybliżające okres II wojny światowej. Wszyscy uczniowie i nauczyciele mieli okazję zapoznać się z ich treściami.

DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

phoca thumb m dscf4031 1Tak jak w latach ubiegłych, po raz kolejny uczniowie oddziałów przedszkolnych uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji „Dzień Głośnego Czytania". Tym razem dzieci miały możliwość wysłuchania rozdziału pt. „Malarka" z książki pani Renaty Piątkowskiej „A może będzie właśnie tak". Słuchając treści książki poznały zawód malarki oraz miejsce gdzie artyści mogą prezentować swoje dzieła – czyli galerię sztuki.
Po zajęciach żywego słowa dzieci ochoczo przystąpiły do tworzenia własnych „Dzieł sztuki", które będą zaprezentowane w „Galerii sztuki klas 0".

Narodowe Czytanie

phoca thumb m dscf4007W piątek, 27 września 2019 r., nasza szkoła włączyła się do akcji, zaproponowanej przez prezydenta RP, Andrzeja Dudę. Uczniowie po raz kolejny uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. Tym razem uczniowie wraz z zaproszonymi gośćmi, aktorką Kamą Kowalewską i redaktorem Andrzejem Kurzyńskim, przeczytali "Katarynkę" Bolesława Prusa. Przy dźwiękach pianina i skrzypiec (Maria Wierzgacz z kl. 8d) oraz przy śpiewie Ady Jarek z kl. 4b, Stanisława Wiśniewskiego z kl. 8b oraz Zuzanny Waszak z kl. 8e czytanie rozpoczęła p. wicedyrektor, Małgorzata Kasprzak. Organizatorkami przedsięwzięcia były nauczycielki języka polskiego i nauczycielki biblioteki.

Literatura i wojna

phoca thumb m dscf3983Wrzesień to miesiąc, w którym tradycją stały się już spotkania z uczniami klas czwartych, podczas których prezentujemy książki z serii „Wojny dorosłych – historie dzieci" wydawnictwa Literatura. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały krótkiego omówienia książek obrazujących losy ich rówieśników, a co najważniejsze postanowiły wypożyczyć zaprezentowane pozycje. Rozmowy o przeżyciach bohaterów stały się również przyczynkiem do wspomnienia czasów II wojny światowej, której 80. rocznicę wybuchu obchodziliśmy we wrześniu.

Bijemy rekord!

ac1
W piątek – 7 czerwca – po raz drugi przystąpiliśmy do ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak czytam". O godzinie 10.00 zgromadziliśmy się na boisku szkolnym, by wspólnie poczytać. W wydarzeniu wzięli udział zarówno uczniowie, nauczyciele, jak i pracownicy administracji i obsługi. Każdy uczestnik akcji przyniósł ze sobą swoją książkę. Wszyscy razem zatopiliśmy się w lekturze, przy okazji integrując się i wymieniając opinie na temat ulubionych pozycji książkowych.

Całoroczny konkurs „Rusz głową”

rg2

Ubiegłoroczny konkurs „Palcem po mapie" wzbudził zainteresowanie wśród ówczesnych uczniów klas 4, zatem w tym roku ruszyła kolejna jego edycja pod hasłem „Rusz głową", której uczestnikami byli Ci sami uczniowie z obecnych klas 5.
Ogólne podsumowanie zabawy odbyło się w kwietniu i zostało zakończone testem. Do rywalizacji przystąpiło 30 osób, a do finału dotarło 14. Zwyciężyły dwie uczennice: Weronika Pakuła z klasy 5a i Julia Kuśmierczak z klasy 5e.
Uczniowie bawili się dobrze. Poszerzając wiedzę, zdobywając dodatkowe oceny i ucząc się wytrwałości, powtarzali sobie myśl Sir Winstona Churchilla „Mądry uczy się stale, głupi wcale".

 

 

 

 

 

Dinozaury w bibliotece

b2
Dzięki serii „Magiczny domek na drzewie" autorstwa Mary Pope Osborne możemy przenieść się tam, gdzie tylko chcemy. Tak właśnie stało się 15 maja, gdy wraz z dziećmi z klasy 1 b oraz wolontariuszami programu „PoczytajMy" przenieśliśmy się w czasy prehistorii oraz dinozaurów. Dzieci dowiedziały się o istnieniu serii „Magiczny domek na drzewie", wysłuchały fragmentu książki „Dinozaury przed zmrokiem" oraz poznały sylwetki najbardziej charakterystycznych dinozaurów. Następnie uczniowie wyruszyli na poszukiwania dinozaura. Znalezione ślady i wskazówki zaprowadziły je do piwnicy, gdzie czekał na nich dinozaur oraz liczne niespodzianki. Dzieci były zachwycone niecodziennymi zajęciami i przygodą.

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

dk1
2 kwietnia, to nie tylko rocznica urodzin Hansa Christiana Andersena, ale przede wszystkim Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci.

Z tej okazji, w bibliotece szkolnej odbyły się zajęcia, w których uczestniczyła klasa 5e wraz ze swoją wychowawczynią. Uczniowie wysłuchali treści listu napisanego przez znanego ilustratora i pisarza litewskiego Kęstutisa Kasparavičiusa, który jest przedstawicielem litewskiej sekcji IBBY – gospodarza tegorocznych obchodów. List przeczytali członkowie szkolnego koła wolontariatu, biorący udział w akcji „Poczytaj My": Stanisław Wiśniewski i Szymon Ostrowski.
Dzieci z klasy 5e poznały również historię obchodów Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci oraz sylwetkę pana Kęstutisa Kasparavičiusa. Punktem kulminacyjnym spotkania była możliwość zapoznania się uczestników z Polską Szkołą Ilustracji. Pomogła im w tym ciekawa wystawa prac najwybitniejszych, rodzimych ilustratorów, przygotowana przez bibliotekarki szkolne. Dzieci z wielkim zainteresowaniem oglądały wyeksponowane ze zbiorów biblioteki perełki polskiej ilustracji.

Mali goście z przedszkola „Bajka”

gzpb3
Myszka Miki to najlepszy przyjaciel Walta Disneya. Ten sympatyczny bohater filmów animowanych stał się tak lubiany przez dzieci na całym świecie, że został przewodnikiem w zabawie dla naszych małych gości z przedszkola „Bajka", którzy odwiedzili nas w piątek 01. 03. 2019 roku. Przedszkolaki z zainteresowaniem słuchały ciekawostek z życia Pana Disneya. Poznały zwyczaje Mikiego oraz jego przyjaciół. Uczestniczyły w grze planszowej, a co najważniejsze zachwycały się pięknymi ilustracjami w książkach związanych z tematem spotkania, dziwiąc się, że posiadamy ich tak dużo. Mamy nadzieję, że będzie to jeszcze jeden element, który przyczyni się do zachęcenia do sięgania po książki.

Zerówka obchodzi urodziny Myszki Miki

uMM1
W czwartek 28.02.2019 r. do naszej biblioteki zawitała najpopularniejsza myszka na świecie- Myszka Miki. Bohater Walta Disneya obchodził swoje 90. urodziny. Wesoły, pełen ochoty do zabawy przewodził naszym milusińskim w spotkaniu i utwierdzał dzieci w przekonaniu, że czytanie to najlepszy sposób na poznanie jego zwyczajów. Przedstawił też swoich przyjaciół: Goofyiego, Kaczora Donalda, Pluto, Horacego i ukochaną Mini. Było to nasze kolejne spotkanie, ponieważ „zeróweczki" są częstymi gośćmi w szkolnej bibliotece i chętnie korzystają z księgozbioru, wprawiając się w naukę czytania i wzbogacając swoją wiedzę.

Pasowanie klas pierwszych na czytelników

pnc7
Pasowanie na czytelnika, stało się już tradycją naszej szkolnej biblioteki. Jednak w tym roku, wydarzenie to posiadało wyjątkowego towarzysza: Myszkę Miki. W dniach 26-27.02.2019 (wtorek i środa) Miki, wraz ze swoimi bajkowymi przyjaciółmi, zabrał dzieci w bajkowy świat. Uczniowie mieli okazję zagrać w niecodzienną grę „planszową". Wysłuchali także ciekawych informacji na temat Walta Disneya oraz historii powstania Myszki Miki. Po uroczystym wypowiedzeniu słów pasowania, otrzymali zakładki do książek.

Ferie z Pippi

fzp2
1 lutego w naszej szkolnej bibliotece nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu „Ferie z Pippi”. Dziesięcioro uczestników z klas trzecich, napisało quiz sprawdzający znajomość lektury „Pippi Pończoszanka”. Dzieci poradziły sobie bardzo dobrze, a pięcioro z nich zdobyło tytuł „Znawcy Wiedzy o Pippi”. Zwycięzcom gratulujemy! 

Ferie z książką

fzk3

Tuż przed feriami, w naszej bibliotece zorganizowano dwie akcje propagujące czytelnictwo. Dla klas trzecich ogłoszono konkurs „Ferie z Pippi" – chętni uczestnicy wypożyczyli książkę na czas ferii. Dla klas starszych urządzono „Hazard w Bibliotece". Dzieci losowały książki, które wypożyczyły na ferie. Los decydował o tym, która książka trafi do czytelnika. Akcja została przyjęta z wielkim entuzjazmem, dzieci z zainteresowaniem losowały książki, a nasze biblioteczne regały zaczęły świecić pustkami.

PROJEKT „Latać każdy może”

lkm15Nauczyciele bibliotekarze i poloniści naszej szkoły w pracy z uczniami starają się poszukiwać takich metod i form pracy, które byłyby zarówno atrakcyjne dla uczniów, jak i służyły rozwijaniu umiejętności współdziałania w zespole. W ostatnim czasie organizując wspólne zajęcia zaproponowali dzieciom metodę projektu edukacyjnego.
W listopadzie tego roku uczniowie klas IV zrealizowali projekt edukacyjny w oparciu o komiks Janusza Christy z serii „Kajko i Kokosz" pt. „Szkoła Latania": „ Latać każdy może".
Głównym założeniem projektu było przybliżenie uczniom serii „Kajko i Kokosz", poznanie historii komiksu oraz zintegrowanie uczniów, nauczycieli i rodziców wokół wspólnie realizowanych zadań w trakcie zajęć warsztatowych, wykonywania prac plastycznych oraz prezentacji wspólnych wytworów.
Wszyscy uczniowie bardzo zaangażowali się w działania. Pracowali bardzo chętnie, wywiązując się sumiennie z powierzonych im zadań. Dodatkowym elementem, który bardzo cieszył nauczycieli było nabywanie przez nich umiejętności współpracy i wzajemna pomoc, którą wykorzystywali w twórczym działaniu.
Efektem wielogodzinnych działań były piękne plakaty, „listy gończe", a przede wszystkim okazałe makiety „Grodu Mirmiła". Wszystkie prace zostały zaprezentowane w czytelni i auli szkolnej.

Święto Biblioteki

sw05
W tym roku Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych obchodzony był pod hasłem „Moja wolna ojczyzna-POLSKA". Z tej okazji nasza biblioteka przygotowała kilka atrakcji:

  • Klasy I zostały zaproszone do obejrzenia prezentacji multimedialnej pt. „Symbole narodowe" oraz uczestniczyły w zabawach, rozwiązywaniu zagadek, puzzli i rebusów związanych z tym tematem.(terminy: 23.10.18 – 24.10.18).
  • Klasy II i III zostały zaproszone do czytelni, gdzie pogłębiały swoją wiedzę na temat historii Polski. Na uczniów czekały również atrakcje i zadania związane z omawianym tematem. (terminy: 24.10.18 – 26.10.18).
  • Klasy IV uzupełniły „Kartki dla Polski", z których to powstały klasowe książeczki. Każdy chętny uczeń mógł podziękować swojej Ojczyźnie i napisać dlaczego jest z Niej dumny. Kartki należało dostarczyć do biblioteki do 19.10.2018 r. Zostały one wywieszone w widocznym miejscu na terenie szkoły.
  • Klasy V uczestniczyły w konkursie planszowym dotyczącym 100. rocznicy odzyskania Niepodległości. Był to początek zabawy pt. „Rusz głową", która trwać będzie przez cały rok. Pytania konkursowe zostały umieszczone w czytelni od 22.10. 2018 r. do 05.11.2018 r.
  •  Klasy VI stworzyły plakaty „Moja niepodległa Ojczyzna". Plakaty należało dostarczyć do biblioteki do 19.10.2018 r.
  • Klasy VII uczestniczyły w konkursie afiszowym dotyczącym życia i działalności Józefa Piłsudskiego. Pytania konkursowe zostały umieszczone w czytelni od 22.10. 2018 r. do 31.10.2018 r.
  • Klasy VIII, najstarsi uczniowie, wzięli udział w zajęciach warsztatowych w czytelni tematycznie związanych ze obchodami 100. rocznicy Niepodległości. (terminy: 29.10.18 – 30.10.18).

Dla całej społeczności szkolnej w pobliżu pokoju nauczycielskiego „ wyrosło" „DRZEWO DUMY". Wszyscy chętni przygotowali papierowego listki z napisanymi na nich powodami dumy z Polski i zawiesili je na drzewie.

Copyright © 2013 - Szkoła Podstawowa Nr 17 w Kaliszu

INFORMACJA DOTYCZĄCA POLITYKI PLIKÓW COOKIES :

Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszych serwisach, dostosowania ich do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika, jak również dla celów reklamowych i statystycznych korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Dowiedz się więcej

Akceptuję ?