Kontakt

Szkoła Podstawowa Nr 17
z Oddziałami Integracyjnymi
im. Stefana Szolc - Rogozińskiego
w Kaliszu

ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 3b, 62-800 Kalisz
tel./fax: 62 765 34 33
sekretariat@sp17.kalisz.pl

Dzisiaj:
Wczoraj:
Wszyscy:
193
699
5030443

Twoje IP: 3.226.72.194

 

zapr1

SP17 drzwi otwarte2

 

Siatkarskie Osrodki Szkolne

 Dyplom Sprzatamy dla Polski 7

 

 

 

DyplomWielkoduchy

 

 

 

 Dyplom Akcja Zonkile 20232024

 

 

  

DyplomBohaterOn

 

 

 

PodziekowanieMaraton20232024

 

 

 

DyplomZapachSwiat

 

 

 

ZaswiadczenieTydzienAmerykanski

 

 

 

Podziekowanie NarodoweCzytanie2023

 

 

 

 Certyfikat Sprzatamy dla Polski

 

 

 

 Certyfikat SprzatanieSwiata2324

 

 

  

Dyplom Bieg Urwisa

 

 

 

Dyplom Rajd Wiosenne Majaki

 

 

 

 Dyplom Akcja Zonkile 20222023

 

 

 

Dyplom Sprzatamy dla Polski 5 edycja

 

 

 

  DyplomOgolnopolskiTurniejBezpieczenstwa

 

 

 DyplomRajdPTTKKamienieHistorii

 DyplomZielonyKadr

 

 

PodziekowanieSchronisko1

 SzkolaDoHymnuDyplom20221

 

 


 dyplomszkolapamieta2022

 

 

 Narodowe Czytanie - podziękowanie

 

 


DyplomBBC2122

 

 

PodziękowanieKlucze

 

 


Europa i ja

 


 Dyplom
 DzienIntegracji

 

 

DyplomZabawazeSztuka

 

 

 

SzkolaPamieta7

 

 


dyplom

 

 

 DyplomAZonkile

 

 

Podziękowanie20523

 

 

 

CertyfikatDzienSportu1  

 

 

PieknaNaszaPolskaCała

 

 

 

 

  

 

Wakacje!

Wakacje2024

 

 

Podsumowanie działań Szkolnego Klubu Wielkoducha

phoca thumb m image22W roku szkolnym 2023/2024 Szkolny Klub Wielkoducha klas 1-3, podobnie jak w roku ubiegłym, realizował program „Wielkoduchy w Wielkopolsce". W trakcie cotygodniowych spotkań najmłodsi wolontariusze rozwijali swoją wiedzę na temat wolontariatu i zagadnień z nim związanych. W ramach działań charytatywnych, zorganizowali i przeprowadzili zbiórkę darów dla Dziecięcego Oddziału Onkologicznego w Poznaniu, a także kwestę pieniężną 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zbiórka została przeprowadzona na terenie szkoły w ramach Kaliskich Imprez Zamkniętych. Z okazji Świąt Bożego Narodzenia oraz Wielkanocy mali wolontariusze własnoręcznie wykonali i wręczyli kartki z życzeniami wszystkim pracowników obsługi szkoły. Przez cały rok szkolny realizowana była akcja „Wielkoduchy dla Malucha". Trzy dziewczynki, które bardzo dobrze czytają, w każdy poniedziałek, odwiedzały szkolne zerówki, aby rozwijać dziecięcą wyobraźnię poprzez czytanie książek. Wolontariusze pomagali także w porządkach na bibliotecznych półkach, gdzie od strony segmentu żółtego, co przerwę, trwa nieustannych ruch. W ramach współpracy ze Szkolnym Klubem Wolontariatu klas 4-8, Wielkoduchy przygotowały plakaty o zbiórce darów dla bezdomnych zwierząt ze schroniska, segregowały grosze zebrane w ramach akcji „Gorączka złota", a także informowały uczniów o prowadzonych w szkole akcjach, ich celu oraz terminie. Mali wolontariusze uczestniczyli także w szkoleniu z pierwszej pomocy przedmedycznej, przeprowadzonym przez pielęgniarkę szkolną. W trosce o swoją planetę, kilkukrotnie sprzątali otoczenie szkoły, a kiedy była niepogoda zajrzeli nawet do szatni szkolnych. Jak widać Szkolny Klub Wielkoducha działał prężnie. Uczniowie uczyli się dostrzegać potrzeby innych, organizować i przeprowadzać wspólnie różne działania. Rozwijali tzw. kompetencje miękkie - swoją odwagę, otwartość, kreatywność, zarządzanie czasem, a przede wszystkim umiejętność współpracy dla dobra wspólnego, planety oraz potrzebujących.

 

 

Festyn integracyjny

phoca thumb m image000005W piątek 14 czerwca odbył się w naszej szkole festyn, w którym wzięły udział wszystkie klasy integracyjne. Nauczyciele przygotowali stanowiska z różnymi grami, rozgrywkami rekreacyjno – sportowymi oraz quizami tematycznymi. Impreza rozpoczęła się wspólnym układem tanecznym w rytm muzyki, która brzmiała w tle przez cały czas zabawy. Część edukacyjną uatrakcyjniły warsztaty z psem poszukiwawczym oraz zajęcia z pierwszej pomocy, przygotowane przez przedstawicieli Stowarzyszenia Szukamy i Ratujemy. Było radośnie i bardzo wesoło, co potwierdza, że w naszej szkole nie tylko się uczymy, ale również świetnie się bawimy. Bardzo dziękujemy nauczycielom wspomagającym za organizację i zaangażowanie, wszystkim uczniom za dobrą zabawę, a w szczególności wolontariuszom Stowarzyszenia Szukamy i Ratujemy z Ostrowa Wielkopolskiego, którzy poza pracą wykonywaną na co dzień, poświęcają swój czas na niesienie pomocy osobom zaginionym, działając na obszarze południowej i centralnej części województwa wielkopolskiego. Dziękujemy!

 

 

Szlakiem średniowiecznych murów obronnych Kalisza

phoca thumb m image000012c12 czerwca 2024 r. uczniowie naszej szkoły z klasy 6a, Antek Stanoch i Wojtek Hauke, uczestniczyli w grze miejskiej "Szlakiem średniowiecznych murów obronnych Kalisza". Grę, pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Kalisza Krystiana Kinastowskiego, zorganizowała Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II w ramach obchodów Święta Miasta Kalisza 2024. Chłopcy rozwiązywali zagadki związane z historią naszego miasta, brali udział w grze zręcznościowej oraz mieli okazję zwiedzić kaliski ratusz. Uczniowie wspaniale poradzili sobie ze wszystkimi konkurencjami i reprezentacja szkoły zajęła czwarte miejsce. Gratulujemy!

 

7d w świecie emocji

phoca thumb m dyplomW roku szkolnym 2023/24 uczniowie klasy 7d wraz z wychowawcą zrealizowali program na godziny wychowawcze "Ja w świecie emocji" dla klas 7 i 8 przygotowany przez fundację „Uniwersytet Dzieci". Siódmoklasiści skupiali się na różnych obszarach, m.in. oswajaniu emocji, dbaniu o swoje granice, poznawaniu swoich mocnych stron czy budowaniu relacji z innymi.

Podczas godzin z wychowawcą uczniowie klasy 7d próbowali m.in. odnaleźć przyczynę „wybuchu" emocji Boskiej z serialu „Rodzinka.pl", sprawdzali, jak to jest komuś zaufać i jak to jest być odpowiedzialnym za kogoś, grając w ślepca i przewodnika, przekazywali sobie informacje, jak w „głuchym telefonie", żeby się przekonać, jak dochodzi do niedomówień. Klasa poświęciła też swój czas na przyjrzenie się zjawisku „Cyberprzemocy". Wspólnie obejrzeli kilka krótkich, ale przemyślanych filmików wideo opracowanych przez „Uniwersytet Dzieci". Materiały zawsze były przygotowane przez ekspertów i mogły stać się powodem do przemyśleń. Emocje to nieodłączny element naszego życia, stanowiący bardzo ważny temat do otwartych rozmów, a w tej dziedzinie prawdopodobnie każdy ma duży obszar do pracy.

 

Ogólnopolski konkurs "Galileo" - wyniki

phoca thumb m image000004Na wiosnę br., uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskich konkursach Galileo z przyrody, biologii, historii oraz języka angielskiego, których organizatorem było Centrum Edukacji Szkolnej z Warszawy. Jesteśmy dumni z naszych uczniów, bo wielu z nich osiągnęło bardzo dobre wyniki. Poniżej zamieszczamy listę uczniów, którzy zdobyli dyplomy laureata, nagrody książkowe lub dyplomy wyróżnienia.

Biologia

Tymoteusz Kujawiński (6b) – I miejsce - dyplom laureata I miejsca, nagroda książkowa
Martyna Wawrzyniak (6d) - VI miejsce - dyplom laureata

Przyroda
Julia Kolinka (4a) - dyplom wyróżnienia
Kornelia Heronimczak (4a) - dyplom wyróżnienia
Bartosz Gąbka (4b) - dyplom wyróżnienia
Inga Wojtysiak (4c) - dyplom wyróżnienia

Historia
Bartosz Gąbka (4b) - dyplom wyróżnienia

Język angielski
Hubert Twardowski (5a) - V miejsce - dyplom laureata, nagroda książkowa
Patryk Bajgier (8a) - V miejsce - dyplom laureata, nagroda książkowa
Albert Ostrowski (4a) - VII miejsce - dyplom laureata
Artur Kuświk (6b) - VII miejsce - dyplom laureata
Tymon Ankiel (5b) - IX miejsce - dyplom laureata
Yana Kovbas (8a) - IX miejsce - dyplom laureata

Demian Khomyn (4a) - dyplom wyróżnienia
Hanna Przyjazna (4c) - dyplom wyróżnienia
Robert Didyk (5a) - dyplom wyróżnienia
Pola Zajdel (5c) - dyplom wyróżnienia
Filip Kubis (6b) - dyplom wyróżnienia
Miłosz Nawrocki (6c) - dyplom wyróżnienia
Piotr Politowicz (6c) - dyplom wyróżnienia
Błażej Bociąg (7c) - dyplom wyróżnienia
Aleksandra Kęsicka (8a) - dyplom wyróżnienia
Ada Jarek (8b) - dyplom wyróżnienia

 

Międzyszkolny Konkurs Przyrodniczy "W roli meteorologa”

phoca thumb m image000002W tegorocznym konkursie wzięli udział uczniowie z następujących szkół: SP9, SP10, SP14, SP Skarszew i SP17. Zadaniem uczniów było wcielenie się w rolę meteorologa i zaprezentowanie prognozy pogody dla Polski w wybranym przez siebie okresie. Prezentując pogodę, uczestnicy posługiwali się mapą Polski (niektórzy przygotowali ją samodzielnie) i wymieniali poszczególne jej składniki. Uczniowie wykazali się znajomością słownictwa związanego z meteorologią, umiejętnością określania kierunków geograficznych, kreatywnością i poczuciem humoru.

Oto lista nagrodzonych:

I miejsce: Jan Wojciechowski, Jakub Kaźmierczak (SP10) oraz Michał Siwik (SP17),

II miejsce: Antonina Gajda, Gabriela Gajda, Gabriela Kmiecik (SP14) oraz Lena Matczak, Lena Latańska, Zuzanna Stempniak (SP17),

III miejsce: Szymon Tresenberg, Filip Żarnecki (SP SKARSZEW) oraz Lena Kowalska, Malwina Mutke, Iga Nowaczyk (SP17),

Wyróżnienie: Mikołaj Płuciennik (SP SKARSZEW)

Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział. Podziękowania kierujemy również do nauczycieli, którzy zachęcali, mobilizowali i pomagali swoim uczniom w przygotowaniu filmików.

Nagrodzone filmiki można zobaczyć na stronie YouTube SP17 

 

 

Kwietniowe obchody Dnia Europy i wyniki loterii Jukiego zorganizowanej przez Radę Unii Europejskiej w Brukseli

phoca thumb m image000001W kwietniu klasa 5a zaangażowała się w projekt, który polegał na przygotowaniu flagi i motta dla bohatera książek, przekazanych pani Agnieszce Wąchała - Kliszewskiej przez Radę Unii Europejskiej. Celem konkursu było propagowanie założeń Unii Europejskiej oraz rozbudzenie kreatywności wśród młodych Europejczyków. Uczniowie klasy 5a podjęli wyzwanie i powstały przepiękne dzieła. Nie udało się zdobyć miejsca na podium, ale doceniono nasze wysiłki dyplomem i mailem z podziękowaniem oraz zachętą do kolejnych projektów.

 


 

Warsztaty kulinarne

phoca thumb m image00000528 maja uczennice z klasy 7c uczestniczyły w warsztatach kulinarnych, zorganizowanych przez Zespół Szkół Gastronomiczno – Hotelarskich. W ten niezwykły sposób placówka promuje wśród uczniów szkół podstawowych swoją bazę dydaktyczną i ofertę edukacyjną. Zobaczcie, było pięknie i baaardzo smacznie! GALERIA

 

 

 

 

 

Wyjazd do Teatru Muzycznego w Poznaniu

phoca thumb m image000001cTuż przed długim weekendem czerwcowym uczniowie klas 6a, 7b i 8b wraz z opiekunkami, paniami Katarzyną Kacperską, Anną Dąbkowską-Lisiak i Agnieszką Grubską, udali się do Poznania, by uczestniczyć w prawdziwej uczcie kulturalnej. Obejrzeliśmy ,,Piękną i Bestię" określaną mianem najbardziej magicznego musicalu wszech czasów. Znana chyba wszystkim filmowa wersja tej baśni, zrealizowana przez Disneya w 1991 roku, nagrodzona została dwoma Oscarami. Przedstawienie w Teatrze Muzycznym w Poznaniu prezentowało równie wysoki poziom artystyczny. Zachwyciło nas wspaniałą muzyką Alana Menkena i piosenkami napisanym przez Howarda Ashmana i Tima Rice'a w tłumaczeniu Małgorzaty Ryś. Jak można przeczytać na oficjalnej stronie internetowej teatru, ,,Piękna i Bestia" pozwala dojrzeć piękno ukryte w sercu. To opowieść o miłości i jej sile, prawdziwych wartościach i pozostawaniu sobą w świecie, który próbuje nas czasem zmienić. Poznańskie przedstawienie to wizja reżysera Jerzego Jana Połońskiego, zrealizowana z wielkim oddaniem przez budzący nasz podziw zespół wokalno-aktorski, taneczny i orkiestrę. Jeżeli nie widzieliście jeszcze nigdy musicalu na żywo lub jesteście jego oddanymi miłośnikami, koniecznie udajcie się do stolicy naszego województwa, by przeżyć równie pozytywne emocje jak uczestnicy tej kulturalnej wycieczki, zorganizowanej przez panią Sylwię Machowicz. Zachęcamy!

 

 

Spotkanie na Olimpie

phoca thumb m image00002127 maja bogowie i boginki z klasy 5a zaprosili na swój Olimp, czyli nietypową lekcję języka polskiego połączoną z językiem angielskim. Wejście na ucztę trzeba było jednak wykupić, wykazując się znajomością sylwetek samych gospodarzy, ich cech i atrybutów. Szczęśliwie wszyscy zostali dopuszczeni do skosztowania uciech, którymi były m.in. pokaz boskiej mody i pierwsze konferansjerskie próby zgromadzonych, trimino czy lektura komiksów z użyciem związków frazeologicznych o pochodzeniu mitologicznym. Kahoot jako podsumowanie utrwalonej wiedzy o bogach i herosach greckich wywołał prawdziwy chaos. Na szczęście obyło się bez walki o władzę czy zrzucenia kogokolwiek do Tartaru. Nie mamy wątpliwości, że srogi Zeus dopilnuje, aby nikt ze zgromadzonych nie okazał się plotkarzem - Syzyfem i nie zdradzał dzisiejszych boskich tajemnic.
Wszyscy zgodnie orzekli, że lekcja była ,,boska" i z pewnością zapadnie nam w pamięć, serca i umysły – prawdziwy nektar i ambrozja... Na zakończenie uczestnicy otrzymali dyplomy znawców mitologii podpisane przez boginki Olimpu – panie: Ewę Krawczyk i Agnieszkę Wąchałę-Kliszewską.

 

 

Rowerowa lekcja historii

phoca thumb m image000001Czy w szkole można pogodzić przyjemne z pożytecznym? Odpowiedź na to pytanie starali się znaleźć uczniowie klasy 7c podczas "wyprawy rowerowej" do pobliskich Skalmierzyc. Dnia 20 maja uczestniczyli tam w zajęciach "Na granicy dwóch zaborów". Dzięki eksponatom zgromadzonym na skwerze historycznym (budki wartownicze z wizerunkami żołnierzy pruskich i rosyjskich, zdjęcia strażnicy, mapy) uczniowie mogli poczuć atmosferę, która panowała na przejściu granicznym ponad sto lat temu. W drodze powrotnej obowiązkowo zaliczyli wizytę w restauracji McDonald's. Tak więc było i przyjemnie, i pożytecznie.

 

 

Stypendium Miasta Kalisza im. Św. Jana Pawła II

Regulamin dotyczący przyznawania Stypendium Miasta Kalisza im. Św. Jana Pawła II znajduje się w zakładce Ogłoszenia

  

Sukces małych recytatorów

phoca thumb m image00000110 maja w Szkole Podstawowej Nr 1 w Kaliszu odbył się XVIII Miejski Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej. Wzięli w nim udział uczniowie klasy 2c: Pola Pilarska i Mikołaj Ubycha. Zaprezentowali wiersze podejmujące tematykę związaną z symbolami narodowymi i pięknem naszej Ojczyzny. Ich bardzo emocjonalne recytacje zostały docenione i nagrodzone:

I miejsce przypadło Poli Pilarskiej,

II miejsce zajął Mikołaj Ubycha.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 

 

Poezja niejedno ma imię

ObrazFilmPoezjaNakarmmy swoje dusze poezją jeszcze raz... przedstawiamy Państwu film promujący konkurs „Poezja niejedno ma imię", który został zorganizowany w naszej szkole. Link do nagrania: "Poezja niejedno ma imię" SP17 Kalisz - YouTube. O wydarzeniu już pisaliśmy w artykule Poezja niejedno ma imię (sp17.kalisz.pl)

 

 

 

 

Wyjątkowa olimpiada

phoca thumb m image0000059 maja sześć dzielnych wolontariuszek z klasy 7d pomagało w prowadzeniu zmagań przedszkolaków, które odbyły się w hali sportowej OSRiR. Organizatorem uroczystości było Przedszkole Integracyjne nr 19 "Razem". Dziewczęta przeprowadzały poszczególne grupy przez kolejne stanowiska z konkurencjami sportowymi i zorganizowały wspólną zabawę przy muzyce. Mali uczestnicy bardzo chętnie włączyli się do zabawy, a ich uśmiech był największą nagrodą dla młodych wolontariuszek.

 

 

 

Wyniki międzyszkolnego konkursu językowego Booktalking

b8a25be2-9672-43bf-9353-d9ea188c725fW kwietniu uczniowie kaliskich szkół podstawowych ponownie spróbowali swoich sił w prezentacji ulubionej książki w języku angielskim. Wszystkie nadesłane filmy zasługują na uznanie i pokazują, że czytanie nadal jest w modzie.

Oto lista zwycięzców:

klasy 5-6:

I miejsce: Hubert Twardowski SP17
II miejsce: Nina Pietras SP11
III miejsce: Oliwia Andrysiak SP8 i Maja Kuśmierek SP10

Wyróżnienie: Michał Mulak SP23


klasy 7-8:

I miejsce: Amelia Stańczak SP17
II miejsce: Dorota Górska SP17

Zwycięskie nagrania Huberta Twardowskiego i Amelii Stańczak niech bedą inspiracją dla uczniów, chcących wziąć udział w konkursie w przyszłym roku.

Wszystkim serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w przyszłorocznej, piątej oraz odrobinę zmodyfikowanej edycji konkursu zatytułowanej: "Booktalking/Gametalking, czyli ciekawe rozważania o twojej ulubionej książce lub grze w języku angielskim". Wszelkich informacji udziela pani Agnieszka Wąchała - Kliszewska.

Nagrody można odebrać w portierni SP17 od 20 maja br.

 

 

Dzień otwarty ZUOK „Orli Staw”

DzienOtwarty2024W sobotę 11 maja z okazji 20-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej, zapraszamy na Dzień Otwarty Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych "Orli Staw". W godzinach od 10.00 do 16.00 będzie można zwiedzać obiekty zakładu, poznać metody zagospodarowania odpadów, zaczerpnąć informacji na temat prawidłowej ich segregacji. W programie oprócz elementów edukacyjnych nie zabraknie atrakcji szczególnie dla dzieci i młodzieży takich jak dmuchane zamki, malowanie buziek, konkursy z nagrodami, efektowne eksperymenty, pokazy naukowe, spotkanie z Łosiem Czystosiem i wystawa sprzętu transportowego. W tym dniu będzie można również oddać zużyty, ale kompletny sprzęt elektryczny i elektroniczny, a w zamian otrzymać drobny upominek. Szczegółowe informacje na www.orlistaw.pl oraz profilach FB Łoś Czystoś i ZUOK Orli Staw. Serdecznie zapraszamy!

 

 

Zwycięstwo w Ogólnopolskim Konkursie "Kodowanie brajlem"

phoca thumb m image00000729 kwietnia troje naszych uczniów: Malwina Mutke i Lena Kowalska z klasy 4a oraz Wojciech Antczak z klasy 6c, którzy zostali wyłonieni w szkolnych eliminacjach, reprezentowało naszą szkołę w Ogólnopolskim Konkursie "Kodowanie brajlem". Zmagania, zorganizowane przez Kujawsko - Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 1 im. L. Braille'a w Bydgoszczy, miały przede wszystkim zintegrować młodzież i uwrażliwić na potrzeby innych. Dla przypomnienia - Konkurs składał się z trzech etapów. W każdym z nich uczestnicy musieli wykazać się znajomością alfabetu braille'a oraz szybkością wykonywania zadań. Do półfinału zakwalifikowało się dziewięć zespołów z województw: kujawsko - pomorskiego, wielkopolskiego i pomorskiego. W samym finale zmierzyły się cztery drużyny. Z dumą i radością informujemy, że Malwina, Lena oraz Wojtek okazali się najlepsi i zdobyli I miejsce! Gratulujemy!

 

 

Rajd Wiosenne Majaki

phoca thumb m image00000527 kwietnia, 24 uczniów naszej szkoły wzięło udział w XIII Radzie PTTK "Wiosenne Majaki".
W piękny, słoneczny dzień wędrowaliśmy po Warszówce oraz Majkowie, rozwiązując zadania
z matematyki, geografii i historii. Tym razem w klasyfikacji generalnej rajdu okazaliśmy się najlepsi - zajęliśmy I miesce! Ponadto nasza uczennica Maria Gallos z klasy 5b zajęła
III miejsce w konkursie na znaczek rajdowy. Serdecznie gratulujemy. Już szykujemy się do kolejnego rajdu, który odbędzie się 11 maja.

 


 

Poezja niejedno ma imię

phoca thumb m image00001926 kwietnia 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 17 w Kaliszu odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski i Poezji Śpiewanej Poezja niejedno ma imię. Była to już trzecia edycja konkursu zorganizowanego przez panie: Marzannę Jędrzejczak, Ewę Krawczyk i Annę Dąbkowską-Lisiak w celu uczczenia Dnia Patrona Szkoły. W tym roku panie rozszerzyły formułę konkursową o kategorię poezja śpiewana, co spotkało się z zainteresowaniem szczególnie starszej części uczestników zmagań. Organizatorkom zależało, by rozwijać talenty recytatorskie i wokalne, rozbudzać wrażliwość uczniów na piękno poezji i muzyki oraz upowszechniać kulturę żywego słowa. Przede wszystkim jednak Konkurs nasz był wspaniałą okazją do promowania talentów recytatorskich i wokalnych, których przecież wśród kaliskich uczniów nie brakuje.

Czytaj więcej...

Ogólnopolska Akcja Ekologiczna "Sprzątamy dla Polski"

phoca thumb m image000007Nasza szkoła już czwarty raz z rzędu wzięła udział w ogólnopolskim przedsięwzięciu, które ma na celu zadbanie o najbliższą okolicę. Koordynatorka akcji, pani Agnieszka Wąchała - Kliszewska, przy wsparciu pani Katarzyny Kacperskiej, Ewy Sobieskiej i szkolnego wolontariatu zaangażowała w wydarzenie całą szkołę. Teren naszego osiedla został oczyszczony z plastiku, szklanych butelek oraz kartonów. Poświęcenie uczniów było ogromne i cieszymy się, że po raz kolejny pokazaliśmy, iż razem możemy zmieniać świat na lepsze. Pamiętajmy, że nawet najmniejszy gest ma znaczenie!

 

 

Światowy Dzień Ziemi 2024

phoca thumb m image00000522 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi, którego hasło brzmiało: "Ziemia kontra tworzywa sztuczne". Z tej okazji chętni uczniowie przygotowali plakaty zachęcające do dbania o naszą planetę. Ten ważny dla nas dzień podkreśliliśmy symbolicznie, ubierając się na zielono i brązowo. Na przerwach można było wsłuchać się w odgłosy przyrody, które odtwarzane były w auli szkolnej i sali wyciszeń. Warto pamiętać, że to jak wygląda nasza planeta zależy od każdego z nas, a Dzień Ziemi jest wspaniałą okazją, żeby sobie o tym przypomnieć.

 

 

Akcja Żonkile

phoca thumb m image000004Już po raz kolejny nasza szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”, zainicjowaną przez Muzeum POLIN w Warszawie, upamiętniającą wybuch powstania w getcie warszawskim. Podczas lekcji historii uczniowie poznali przyczyny wybuchu powstania, obejrzeli filmy edukacyjne oraz dyskutowali na temat motywów i racji postępowania ich bohaterów. Na zakończenie zajęć każdy uczeń samodzielnie wykonał żonkil - symbol pamięci, szacunku i nadziei.

19 kwietnia 1943 r. wybuchło powstanie w getcie warszawskim. Jednym z ocalałych był Marek Edelman, ostatni dowódca powstania. Co roku 19 kwietnia składał on pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie bukiet żółtych kwiatów. Od 2013 roku Muzeum POLIN kontynuuje tę tradycję, rozdając na ulicach stolicy tysiące papierowych żonkili - symbol pamięci o bohaterach powstania 1943 roku.

 

 

 

Zwycięstwo w grze miejskiej "ZaGRAJMY w RZEMIOSŁO"

phoca thumb m image000006Antonina Bęcka, Lena Służewska, Mikołaj Mencel i Wiktor Palusiński - oto drużyna na medal! Uczniowie ci, 20 kwietnia wzięli udział w grze miejskiej „ZaGRAJMY w RZEMIOSŁO”, zorganizowanej przez Związek Rzemieślników Cechowych i zdobyli I miejsce! Nasza drużyna nie tylko wykazała się wieloma umiejętnościami praktycznymi, takimi jak pieczenie chałki, skręcanie mebli, wyrabianie gliny czy czesanie włosów, ale przede wszystkim była zgranym zespołem, który potrafił świetnie współpracować. Uczniowie wszystkie zadania wykonali niezwykle sprawnie i szybko, i zwyciężyli! Gratulujemy!

 

 

Dzień Patrona

phoca thumb m image00000216 kwietnia 2024 r. świętowaliśmy w szkole Dzień Patrona. W uroczystości uczestniczyli zaproszeni goście: pani Monika Raczyk - przewodnicząca Rady Rodziców, pani Małgorzata Walczak-Kubiak i pan Mariusz Ługowski - przewodnicy PTTK, pani Monika Sobczak-Waliś - Dyrektor Biblioteki Publicznej w Gołuchowie oraz pan Marcin Wieczorek, twórca muzyki do hymnu szkolnego, który właśnie dziś, po raz pierwszy, został odśpiewany przez uczennicę klasy 8b Adę Jarek.

Klasa 7a zabrała gości, uczniów i nauczycieli w podróż do XIX wiecznego Kalisza, w którym urodził się podróżnik, odkrywca Kamerunu i nasz patron, Stefan Szolc - Rogoziński. Po wspaniałym przedstawieniu, pani Dyrektor Kinga Pisula, wręczyła nagrody oraz podziękowania uczniom, którzy wzięli udział w dwóch konkursach.

Pierwszym z nich był konkurs na tekst nowego hymnu szkolnego, który wygrała Hanna Tomalak z klasy 6b.
Drugi konkurs, fotograficzny, nosił tytuł "Na ławeczce z Patronem szkoły". Oto jego wyniki:

I miejsce – Tymon Szewczyk (klasa 1b)
II miejsce – Michał Siwik (klasa 5b)
III miejsce ex aequo – Karolina Spiżak (klasa 2b) oraz Oliwia Spiżak – Matysiak (klasa 6b).

Nad przygotowaniem i przeprowadzeniem uroczystości w klasach 4-8 czuwały pani Dorota Wypych oraz pani Marzena Peruga - Malińska.

Natomiast klasy młodsze świętowały pod przewodnictwem pani Beaty Mironowicz i klasy 2c, a hasło przewodnie tego dnia brzmiało: "Być jak Szolc - Rogoziński". Uczniowie klas młodszych obejrzeli film biograficzny o Stefanie Szolc - Rogozińskim. Następnie udali się z wizytą do sławnego podróżnika, w którego rolę wcielił się uczeń klasy 2c Mikołaj Ubycha. Uczniowie bez problemu upodobnili się do Patrona naklejając sobie charakterystyczne wąsy. Chętnie wykonali pamiątkowe zdjęcia ze Stefanem i przyniesionymi przez siebie afrykańskimi maskotkami. Mieli także okazję zagrać w ulubioną grę Patrona - szachy. Klimatycznej atmosfery dodawała muzyka Czarnego Kontynentu oraz afrykański taniec w wykonaniu drugoklasistów. Wiedzę o Kamerunie i Afryce dzieci utrwaliły dzięki kolorowankom i kartom pracy.

 

 

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

phoca thumb m image0000002 kwietnia obchodzony jest corocznie Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Główne przesłanie tego wydarzenia to podnoszenie świadomości społeczeństwa o problemach osób zmagających się z tym schorzeniem. W naszej szkole specjalnie z tej okazji przygotowane zostały stanowiska z różnymi zadaniami. Miały one przybliżyć trudności, z jakimi mierzą się osoby dotknięte tym zaburzeniem. Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w tym przedsięwzięciu. Wśród nauczycieli i uczniów dominował w ubiorze kolor niebieski. Mamy nadzieję, że nasze działania poszerzą wiedzę i tolerancję naszej społeczności szkolnej wobec osób dotkniętych autyzmem i innymi zaburzeniami rozwoju.

 

 

Wielki sukces Wojtka

phoca thumb m 1a0c21cd-0e38-47d3-93d6-7477dce676f5Mamy to! W dniu 5 kwietnia 2024 r. nasz uczeń, Wojciech Antczak z kl. 6c, zdobył I miejsce w finale Międzyszkolnego Konkursu Matematycznego Dla Uczniów Klas Ósmych Szkół Podstawowych Kalisza i Powiatu Kaliskiego. Wszystkie zadania rozwiązał bezbłędnie, uzyskując maksymalną liczbę punktów.

Organizatorem konkursu było III Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu,
a Honorowy Patronat nad nim objęło Kuratorium Oświaty w Poznaniu.

Wojtek, oprócz wygranej, otrzymał jeszcze bonus – punkty w naborze do szkoły ponadpodstawowej, gdyż zmagania matematyczne, w których zwyciężył, znajdują się na liście konkursów punktowanych do szkół ponadpodstawowych. Wojtku, jesteśmy z Ciebie bardzo dumni, gratulujemy!!!


Więcej informacji na stronie III LO: Finał Międzyszkolnego Konkursu Matematycznego Dla Uczniów Klas Ósmych – III Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika

 

 

Ogólnopolski Konkurs "Kodowanie brajlem" rozstrzygnięty

phoca thumb m image00000525 marca 2024 roku odbył się szkolny etap Ogólnopolskiego Konkursu "Kodowanie brajlem", zorganizowany przez Kujawsko - Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. Louisa Braille'a w Bydgoszczy, pod patronatem Kujawsko - Pomorskiego Kuratora Oświaty, Marszałka Województwa Kujawsko - Pomorskiego oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Konkurs składa się z trzech etapów: szkolnego – w tym półfinału oraz finału, a rozwiązywanie zadań polegało na odczytaniu pojedynczych wyrazów, związków wyrazowych i krótkich wypowiedzi zapisanych alfabetem brajla oraz zapisaniu odpowiedzi w czarnodruku. Organizator zagwarantował uczestnikom kreatywną zabawę, integrację uczniów i nauczycieli z różnych środowisk, wymianę doświadczeń oraz naukę spostrzegawczości i sprawności, rozwój umiejętności kreatywnego rozwiązywania problemów, logicznego myślenia i kompetencji matematycznych, czyli realizację celów edukacyjnych i rozwój kompetencji kluczowych. W konkursie wzięło udział 19 uczestników spośród których wyłoniono trzyosobową drużynę, która weźmie udział w finale:Malwina Mutke i Lena Kowalska z klasy 4a oraz Wojciech Antczak z klasy 6c. Uczniowie bardzo chętnie wzięli udział w konkursie oraz warsztatach tematycznych, przygotowanych specjalnie dla nich. Jednogłośnie twierdzili, iż zdobyte umiejętności na pewno będą im przydatne w nawiązywaniu kontaktów i znajomości z osobami słabo widzącymi i niewidomymi oraz będą potrafili napisać list przy pomocy pisma Braille'a. Konkurs przebiegał w miłej atmosferze. Uczniowie z ogromnym zaangażowaniem rozwiązywali karty pracy, pogłębiali swoją wiedzę i współpracowali ze sobą. Z zainteresowaniem obejrzeli prezentację filmu i poznali sylwetkę Luisa Braille'a.

 

 

IV edycja międzyszkolnego konkursu "Booktalking - krótko i ciekawie o książce w języku angielskim"

256b25f5-d412-45c6-bbfa-00b9f194520cSerdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w IV edycji międzyszkolnego konkursu „Booktalking - krótko i ciekawie o książce w języku angielskim". 

Linki do regulaminu oraz zgłoszenia - REGULAMIN   ZGŁOSZENIE

 

 

 

 

 

Ogólnopolski Konkurs "Kodowanie brajlem"

phoca thumb m image000002Nasza szkoła bierze udział w Ogólnopolskim Konkursie pod hasłem "Kodowanie brajlem" organizowanym przez Kujawsko - Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 1 im. Louisa Braille'a w Bydgoszczy. Placówka ta kształci dzieci i młodzież słabowidzącą i niewidomą. Przygotowany Konkurs skierowany jest do uczniów klas IV - VI szkół podstawowych ogólnodostępnych. Jego nadrzędny cel to propagowanie idei edukacji włączającej poprzez wdrażanie uczniów i nauczycieli do budowania pozytywnego społecznego obrazu osób słabowidzących i niewidomych.

 


Międzyszkolny Konkurs Recytatorski i Poezji Śpiewanej

International Poetry Day Google Classroom AnnouncementZapraszamy do udziału w "Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim i Poezji Śpiewanej". Regulamin konkursu - POBIERZ

 

 

 

 

 


Życzenia świąteczne od Fundacji im. Stefana Szolc-Rogozińskiego

phoca thumb m blandine tassona zeckWłaśnie dotarły do nas życzenia świąteczne od Fundacji im. Stefana Szolc-Rogozińskiego „Serce Dla Afryki", z którą nasza szkoła współpracuje od wielu lat. Nie bez powodu to właśnie ta fundacja jest nam bliska. Niesie ona pomoc mieszkańcom Kamerunu, czyli kraju, którego odkrywcą i badaczem był nasz patron Stefan Szolc-Rogoziński. Warto przypomnieć, że jesteśmy zaangażowani w prowadzony przez fundację program „adopcji serca". Przez kilka lat zbiórki pieniężne naszej społeczności szkolnej umożliwiały naukę Hamadowi Dieudonne, potem wsparliśmy kolejnego chłopca - Simo Oumarou Gilberta. Niestety zakończył on już edukację i fundusze, które zebraliśmy w ubiegłym roku szkolnym zostały przekazane na naukę kolejnego dziecka, tym razem dziewczynki - Blandine Tassona Zeck.

 

 

XII Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego

phoca thumb m image00000521 marca 2024 r. w siedzibie ODN w Kaliszu odbył się finał XII edycji Powiatowego Konkursu Języka Angielskiego dla klas 7-8 Szkół Podstawowych Południowej Wielkopolski zorganizowany przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu oraz Szkołę Podstawową nr 18 im. Janusza Kusocińskiego w Kaliszu. W finale Konkursu uczestniczyło 40 uczniów z 21 szkół podstawowych z terenu Południowej Wielkopolski. Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice klasy 8b: Ada Jarek i Wiktoria Grygielska, wyłonione w etapie szkolnym konkursu. W pierwszej części pisemnej, uczniowie mogli się wykazać znajomością środków językowych, umiejętnością rozumienia tekstów pisemnych i ustnych, tworzenia wypowiedzi pisemnej oraz wiedzą kulturową. Druga część polegała na wykazaniu się umiejętnością posługiwania językiem angielskim w mowie. Wszyscy uczniowie zaprezentowali wysoki poziom umiejętności językowych. Obie uczennice SP17 bardzo dobrze poradziły sobie z zadaniami i jedna z nich, Ada Jarek, otrzymała wyróżnienie. Gratulujemy dziewczynom wiedzy i wyników.

 

 

Copyright © 2013 - Szkoła Podstawowa Nr 17 w Kaliszu

INFORMACJA DOTYCZĄCA POLITYKI PLIKÓW COOKIES :

Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszych serwisach, dostosowania ich do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika, jak również dla celów reklamowych i statystycznych korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Dowiedz się więcej

Akceptuję ?