Kontakt

Szkoła Podstawowa Nr 17
z Oddziałami Integracyjnymi
im. Stefana Szolc - Rogozińskiego
w Kaliszu

ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 3b, 62-800 Kalisz
tel./fax: 62 765 34 33
sekretariat@sp17.kalisz.pl

Dzisiaj:
Wczoraj:
Wszyscy:
398
1319
3565389

Twoje IP: 44.200.171.74

 

zapr1

SP17 drzwi otwarte2

 

Siatkarskie Osrodki Szkolne

 


DyplomBBC2122

 

 

PodziękowanieKlucze

 

 


Europa i ja

 


 Dyplom
 DzienIntegracji

 

 

DyplomZabawazeSztuka

 

 

 

SzkolaPamieta7

 

 

Puchar
Certyfikat BBC

 

 

dyplom

 

 

 DyplomAZonkile

 

 

Podziękowanie20523

 

 

 

CertyfikatDzienSportu1  

 

 

PieknaNaszaPolskaCała

 

 

 

 

  

 

Rekrutacja do oddziałów przedszkolnych

Nabor
Rekrutacja uzupełniająca do oddziałów przedszkolnych: 
https://uzupelniajaca-przedszkola-kalisz.nabory.pl/

 

 

 

 

 

 

 

Zakończenie roku szkolnego 2021/2022

phoca thumb m image015W piątek 24 czerwca 2022 roku w murach szkoły uczniowie SP17 zebrali się na uroczystej akademii, by odebrać nagrody i świadectwa oraz podziękować za wspólny rok pracy i nauki. Nie zabrakło także listów gratulacyjnych i podziękowań dla rodziców. Apel z okazji zakończenia roku szkolnego 2021/2022 przygotowali uczniowie klasy 2b pod kierunkiem p. Wisławy Bocian oraz p. Marii Kujawy, klasy 5a pod kierunkiem p. Aldony Krzewskiej oraz klasy 6a pod kierunkiem p. Marzeny Abramowicz i p. Agnieszki Szablewskiej. Podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego Pani Dyrektor Kinga Pisula pożegnała w imieniu całej społeczności szkolnej p. Jolantę Grzelińską – nauczycielkę informatyki oraz p. Jolantę Świniarską – nauczycielkę wspomagającą i opiekunkę Szkolnego Klubu Wolontariatu, które przechodzą na zasłużoną emeryturę. Jeszcze raz dziękujemy za każde dobro, uśmiech i życzliwość, którymi Panie nas obdarzyły.
Wszystkim uczniom naszej szkoły życzymy udanych wakacji. Do zobaczenia 1 września!W Żartowni

phoca thumb m image008W czerwcu klasa 2c wybrała się na wycieczkę do Żartowni. To niezwykłe miejsce znajduje się na skraju lasu w Zbiersku. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji. Były warsztaty stolarskie, podczas których powstały żaglówki z naturalnych elementów przyrody. Oprócz tego uczniowie spacerowali po lesie, rozwiązując zadania – wyzwania. Jednak największą radość sprawiły dzieciom: błotna kuchnia, błotna górka oraz chód po ścieżce bosych stóp. Na koniec wszyscy spożywali pieczone na ognisku kiełbaski. Wycieczka była niezwykle udana, a dzieci choć zmęczone, były bardzo zadowolone.

 

 

Lekcja historii w terenie

phoca thumb m 2922 czerwca klasa 4a udała się autobusem KLA do pobliskiego Opatówka. W planach było zwiedzanie Muzeum Historii Przemysłu oraz najpyszniejsze lody i gofry w okolicy. To od nich właśnie uczniowie rozpoczęli wizytę w tym malowniczym miasteczku, a następnie udali się do Muzeum. Dzieci obejrzały rekonstrukcję "Izby robotniczej" oraz "Gabinetu fabrykanta", próbki materiałów, haftów i koronek o wzorach z lat 70-tych XX w. Zobaczyły także hafciarkę ręczną z programatorem z XIX w., która wykonywała precyzyjnie różnej wielkości wielobarwne wzory w jedwabiu, a nawet portrety. Jako ciekawostka może służyć fakt, że maszynę tę obsługiwała tylko jedna osoba. Ponadto uczniowie zobaczyli wiele maszyn przemysłu dziewiarskiego, począwszy od igieł dziewiarskich, poprzez różnorodne, skomplikowane mechanizmy. Następnie przeszli przez laboratorium przemysłowe oraz podziwiali imponującą kolekcję pianin i fortepianów, która reprezentuje okres od początków XIX w. do II wojny światowej. Znajdują się w niej prawie wszystkie odmiany fortepianu, jak pionowy - tzw. lira, stołowy (prostokątny), skrzydłowy i pianina. Ciekawa też była wystawa „Nie tylko dla dzieci", którą Opatówek może prezentować dzięki Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. W Muzeum uczniowie mieli również warsztaty druku na tkaninie. Zajęcia dotyczyły techniki filmodruku płaskiego ręcznego (zwanego inaczej sitodrukiem). Przy użyciu tej techniki można drukować wzory na torbach, koszulkach i innych tekstylnych gadżetach. Każdy z czwartoklasistów mógł nauczyć się techniki sitodruku i wydrukować samodzielnie wzór na torbie ekologicznej, którą zabrał ze sobą na pamiątkę.
Innowacja "Zapobiegaj zamiast leczyć" w klasach siódmych

phoca thumb m image005Zakończono realizację innowacji pedagogicznej wdrożonej przez p. Katarzynę Kacperską w klasach siódmych, obejmującą cały rok szkolny 2021/2022. W ramach innowacji omówiono szereg zagadnień związanych z wybranymi chorobami organizmu człowieka, a celem innowacji była profilaktyka omówionych chorób. Łatwiej zapobiegać chorobom układu pokarmowego i krwionośnego, jeżeli wdrożymy zasady prawidłowego odżywiania się, chorobom układu oddechowego, gdy człowiek pamięta o szkodliwości palenia tytoniu, a aby zadbać o układ wydalniczy, należy przestrzegać zasad higieny. Uczniowie rozmawiali, jak radzić sobie ze stresem, wykorzystując metodę „recepty" i że aktywność fizyczna zawsze poprawia samopoczucie. Kilka fotografii przypomni działania siódmoklasistów, działających pod kierunkiem p. Kasi - obejrzyjcie. GALERIA
Podróż do wnętrza Ziemi

phoca thumb m image00322 czerwca 2022 r. uczniowie klasy 5b odbyli „podróż do wnętrza Ziemi". Dzieci dowiedziały się jak wygląda kopalnia głębinowa z pokładami soli. Uczniowie zjechali windą na poziom 600 metrów pod powierzchnią ziemi (zjazd był „kosmicznie" szybki), a następnie przeszli wyrobiskami korytarzowymi, żeby zobaczyć wyeksploatowane komory solne. Ponadto mieli możliwość zobaczenia maszyn używanych w podziemnym górnictwie solnym oraz wysłuchania prelekcji dotyczącej historii powstania złóż i zastosowania soli. Pytacie gdzie to było? W kopalni Soli „Kłodawa" - zobaczcie sami GALERIA

 

 

 

Lekcja historii w języku angielskim

phoca thumb m 288801544 736354290742872 650062726362079089 n22 czerwca klasa 8d wybrała się do Ratusza na lekcję historii o Kaliszu w języku angielskim. Uczniowie zostali zapoznani z ciekawymi wydarzeniami, które przybliżyły im historię rodzinnego miasta, a następnie weszli na Wieżę Ratuszową i podziwiali panoramę Kalisza. Na zakończenie wspólnej lekcji klasa udała się na lody i spacer po parku.

 

 

 


Ad fontes! Odkrywamy tajemnice Kalisza i regionu kaliskiego

AdfontesUczniowie naszej szkoły: Iga Lewandowska, Kamila Tomczak i Szymon Wasilewski z klasy 8b wzięli udział w konkursie "Ad fontes! Odkrywamy tajemnice Kalisza i regionu kaliskiego", zorganizowanym przez Archiwum Państwowe w Kaliszu. Przygotowali film o życiu Marii Konopnickiej w Kaliszu. Za swoją pracę otrzymali wyróżnienie. Gratulujemy!

Zapraszamy do obejrzenia filmu: ŚLADAMI MARII KONOPNICKIEJ

 Piszą o nas w mediach

LogoMiastaKaliszaO działaności naszego Szkolnego Klubu Młodego Obywatela można przeczytać na oficjalnej stronie Miasta Kalisza (link: DziałaMY! Uczniowie stawiają na Szkolny Budżet Obywatelski \ Dla mieszkańca \ Aktualności \ Edukacja \ Kalisz.pl (www.kalisz.pl)). Zapraszamy!

 

 

 

 

 

BBC LIVE CLASSES – międzynarodowe lekcje języka angielskiego online

phoca thumb m image003W okresie od listopada 2021 do maja 2022, uczniowie klas 4-8 wraz z nauczycielami języka angielskiego, panią Joanną Dominiak oraz panią Bogumiłą Stanoch, po raz drugi wzięli udział w międzynarodowym projekcie edukacyjnym Live Classes. Projekt zorganizowany został przez wydawnictwo Pearson we współpracy z BBC, a jego celem było doskonalenie kompetencji komunikacyjnych w języku angielskim oraz umożliwienie uczniom kontaktu z ich rówieśnikami z innych państw. W ramach projektu, uczniowie uczestniczyli w cyklu lekcji online prowadzonych przez wykładowców z Wielkiej Brytanii. Tematyka zajęć dostosowana była do wieku i poziomu językowego uczniów, którzy mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę z zakresu nowoczesnych technologii cyfrowych, porozmawiać o zaletach i wadach posiadania smartphone, zdrowym odżywianiu oraz sporcie (sporty ekstremalne w Wielkiej Brytanii). Językiem wykładowym był język angielski. Oprócz uczniów z Polski, w lekcjach uczestniczyli ich rówieśnicy m.in. z: Grecji, Czech, Włoch, Turcji, Hiszpanii, Meksyku, Argentyny oraz Wietnamu. Nasi uczniowie zaprezentowali również swoje umiejętności wykonując na koniec każdych zajęć prezentację w aplikacji Padlet. 20 czerwca, na podsumowanie projektu, każda z osób otrzymała dyplom uczestnika. Wszystkim uczestnikom projektu gratulujemy umiejętności językowych oraz wzorowego reprezentowania naszej szkoły na arenie międzynarodowej.Podsumowanie pracy Szkolnego Klubu Miłośników Książek

Podsumowanie pracy SKMKsiążekRok szkolny 2021/2022 powoli dobiega końca. Był to drugi rok działalności Szkolnego Klubu Miłośników Książek, którego spotkania odbywały się raz w miesiącu, w bibliotece szkolnej. W tym roku klub miał aż 11 członków (z klas: 5, 7 i 8). Cieszymy się, że liczba chętnych osób, biorących udział w spotkaniach, wzrosła względem pierwszego roku. W ubiegłym tygodniu członkowie klubu zostali zaproszeni na krótkie, pożegnalne spotkanie. Otrzymali pamiątkowy dyplom oraz zakładki do książek.

 

 

 

Już pożegnania nadszedł czas!

phoca thumb m image002Klasy 8e i 8b postanowiły podsumować wspólnie spędzone lata na wycieczce do Trójmiasta. Aż trudno uwierzyć, że czas biegnie tak szybko! Pobyt we Władysławowie, Gdyni, Gdańsku i Sopocie na długo pozostanie w naszych wspomnieniach, podobnie jak wspólnie spędzone lata w szkole. Nie tylko przywitaliśmy się z morzem, podziwialiśmy przepiękny zachód słońca, ale również zwiedzaliśmy, uczyliśmy się, bawiąc, a także wspólnie świętowaliśmy urodziny naszych przyjaciół. Odwiedziliśmy Centralny Ośrodek Przygotowań Olimpijskich, przeszliśmy Aleją Gwiazd Sportu w Cetniewie oraz Aleją Statków Pasażerskich w Gdyni, zwiedzaliśmy Okręt Wojenny Błyskawica, zaś obowiązek szkolny realizowaliśmy w Centrum Nauki Eksperyment w Gdyni. Wszystkiego dopełniały spacery po promenadzie i molo w Sopocie, ulicą Bohaterów Monte Cassino (tzw. Monciak) i czas spędzony na Starówce w Gdańsku. Trzeci dzień dostarczył nam szczególnych wrażeń, gdyż mogliśmy podziwiać artefakty w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Pobyt w tym wyjątkowym miejscu pozwolił nam przypomnieć sobie lekcje historii i doświadczyć losów ludności cywilnej w tym okrutnym czasie dzięki nowoczesnej technologii. Wędrówkę historyczną zakończyliśmy na Westerplatte, które każdy Polak powinien odwiedzić choć raz w życiu, gdyż ten symbol polskiego bohaterstwa kształtuje tożsamość młodych rodaków. Warto przywołać słowa Jana Pawła II wypowiedziane w 1987 r. na Westerplatte do młodzieży, które nic nie straciły na swojej aktualności: „I dobrze będzie chyba, jeżeli po tylu latach, które dzielą nas od wydarzeń na Westerplatte, każdy młody Polak, każda młoda Polka rozważy w sercu, że każdy i każda ma w swoim życiu podobne «Westerplatte», może mniej sławne, mniej historyczne, powiedzmy, na mniejszą skalę zewnętrzną, ale czasem może na większą jeszcze skalę wewnętrzną, i że tego swojego «Westerplatte» nie może oddać!".
Drodzy Ósmoklasiści,
życzymy Wam odwagi w obronie ,,swojego Westerplatte", zdobywajcie szczyty i delektujcie się każdą chwilą w drodze do celu, ale nigdy nie zapominajcie, skąd pochodzicie. Bądźcie dumni z tego, kim jesteście!

 


 

Mama i tata - najpiękniejsze słowa świata

phoca thumb m image007Dzień Mamy i Dzień Taty to piękne święta. Sześciolatki zaprosiły swoich rodziców na piknik do pięknego zamku w miejscowości Gutów. W otoczeniu zamku jest park, po którym spacerowały oswojone kucyki i alpaka. Dalej są ładne stawy, po których dzieci wraz z rodzicami pływały rowerami wodnymi. Była też wspaniała zabawa na dmuchańcach, spacer po mini zoo i jazda kolejką. Po wysłuchaniu programu artystycznego na twarzy rodziców można było zauważyć wzruszenie i dumę ze swoich pociech. Dzień był wspaniały.

 

 


Wycieczka do Orientarium w Łodzi

phoca thumb m image01414 czerwca klasa 3a i 3d udały się na wycieczkę do Orientarium w Łodzi. Orientarium to najnowocześniejszy w Europie pawilon poświęcony faunie i florze Azji Południowo - Wschodniej. Mieszka w nim 35 gatunków zwierząt lądowych oraz 180 gatunków ryb. Mieszkańców Orientarium można oglądać z trzech perspektyw: podwodnej, lądowej oraz z góry. Zapraszamy do galerii! GALERIA

 

 

 Niezwykła lekcja przyrody

phoca thumb m 287263814 566883345058700 5301817603969098415 nUczniowie klasy 4b integracyjnej wzięli udział w niezwykłej lekcji przyrody. Zajęcia poprowadził ich klasowy kolega, Tymoteusz Kujawiński. Uczeń podzielił się niesamowitą wiedzą na temat organizmów. Zakres wiedzy, którą posiada Tymek daleko przekracza podstawę programową z przyrody. Chłopiec wprawił wszystkich słuchaczy (w tym także nauczycieli) w zachwyt. Wszyscy chętnie i z zaciekawieniem słuchali "młodego pasjonaty przyrody". Przypominamy, że Tymoteusz Kujawiński zajął pierwsze miejsce w tegorocznym Ogólnopolskim Konkursie Galileo z przyrody. Życzymy Tymkowi dalszego rozwoju w jego przyrodniczej i biologicznej pasji.

 

 

BAL ÓSMOKLASISTY

phoca thumb m 288284500 1208215849942892 8225951550029678797 nW sobotę 11 czerwca odbył się długo wyczekiwany bal ósmoklasisty. Rozpoczął się tradycyjnie uroczystym odtańczeniem poloneza, do którego uczniów przygotowała Pani Wanda Pietrzykowska. Impreza była nad wyraz udana, prowadzący zadbał o świetną zabawę i nastrój. Był pokaz tańca towarzyskiego w wykonaniu Ani Kowalskiej z klasy 8a z partnerem, były konkursy i zabawy, w których brali udział także nauczyciele. Młodzież bawiła się naprawdę wspaniale, klasy się przemieszały, również z nauczycielami, nastąpiła pełna taneczna integracja. Jedzenie było pyszne, organizacja - dzięki Rodzicom - znakomita. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji! GALERIA

 

 


Pejzaże Kalisza - Kalisz nocą

phoca thumb m 20220610 093245aMiło nam poinformować, że w Konkursie Plastyczno – Fotograficznym "Pejzaże Kalisza - Kalisz nocą" zorganizowanym przez MDK w Kaliszu nagrody zdobyli Tomasz Pipia z oddziału przedszkolnego 0b oraz Zofia Wiśniewska z klasy 7b. Serdecznie gratulujemy!

 

 

Spacer z alpakami

phoca thumb m image017Po pracowitym roku szkolnym klasa 7b, 9 czerwca br., wybrała się na zajęcia relaksacyjno -integracyjne do Kamienia. Czekały tam na nich najpozytywniejsze zwierzęta świata - alpaki. Długi spacer po lesie, pieczenie kiełbasek nad ogniskiem i zajęcia kreatywne skłoniły uczniów do refleksji. Wiedzą, że ich ciężka praca się opłaciła i że warto "chwytać dzień".

 

 
Matematyka z Minecraftem bez komputera

phoca thumb m 9Na lekcjach matematyki uczniowie klas 6a, 7d i 7e, pod kierunkiem p. Marzeny Abramowicz i p. Iwony Wybieralskiej, tworzyli postacie z popularnej gry Minecraft. Do ich zbudowania używali złożonych wcześniej przez siebie sześcianów. Sprawiło im to sporo radości!

 

 

Postaw na matematykę!

phoca thumb m 286129146 2286372024851818 4173688618880054398 nKlasy 4a i 4d, wraz z nauczycielkami matematyki p. Marzeną Abramowicz i p. Iwoną Wybieralską, wzięły udział w ogólnopolskim projekcie "Postaw na matematykę". Projekt polegał na realizacji czterech zadań: ułożeniu piosenki o tabliczce mnożenia, wykonaniu ułamkowej pizzy, mozaiki z kwadratów oraz stworka z gry Minecraft złożonego z sześcianów. Projekt realizowany był przez cały rok szkolny i bardzo zaangażował uczniów, którzy wytrwale wykonywali zadania.

 

 

 

Stypendium Miasta Kalisza im. Św. Jana Pawła II


Informacje dotyczące przyznawania S
typendium Miasta Kalisza im. Św. Jana Pawła II znajdują się w zakładce Ogłoszenia

 

Wycieczka do Pragi

phoca thumb m 2eW dniach 30 maja - 1 czerwca uczniowie klas 7e i 8a wzięli udział w długo wyczekiwanej wycieczce do Pragi. W ciągu trzech dni zwiedzili najpiękniejsze zabytki Pragi: dzielnicę żydowską Jozefov, Bulwar nad Wełtawą, Vaclavskie Namesti, Ratusz Staromiejski ze słynnym zegarem 'Orloy', Zamek Praski, Bazylikę Św. Jerzego, Złotą Uliczkę oraz katedrę Św. Wita. Pierwszego dnia udali się jeszcze na wieczorny spacer po Moście Karola. Drugiego dnia bawili się w Galerii Figur Woskowych, a trzeciego - na pożegnanie z miastem - odbyli rejs po Wełtawie. Później spacerowali po słynnym Skalnym Miescie - Ardspach. Najwytrwalsi pokonali dłuższą trasę, aby nie przegapić największych atrakcji m.in. Mysiej Dziury. Wszystkim dopisywały świetne humory i wilczy apetyt. Podróżnikom sprzyjała także pogoda, gdyż przez cały czas świeciło słońce, a nad nimi rozpościerało się błękitne niebo.
Dzień Dziecka 2022

phoca thumb m image4abcd22W środę, 1 czerwca 2022 roku, obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Dziecka. Z okazji tego święta wychowawcy poszczególnych klas zorganizowali liczne atrakcje. Odbywały się zajęcia w plenerze, wycieczki, wyjścia klasowe, liczne gry i zabawy. Uczniowie klas czwartych spędzili ten dzień wspólnie, rozpoczynając go śniadaniem na trawie. Było wiejskie śniadanie, śniadanie królewskie, śniadanie sportowe oraz w kapeluszach na głowie. Następnie, podzieleni na zespoły, stanęli przed różnorodnymi zadaniami. Rywalizowali w sztafecie, pokonywali tor przeszkód, rozwiązywali łamigłówki językowe i matematyczne, bawili się w kalambury i wzięli udział w biegu kelnerów. Pozostali uczniowie naszej szkoły, ci młodsi oraz starsi, mieli własny sposób na spędzenie tego dnia: odbywały się wycieczki po Kaliszu, Gołuchowie, czy Opatówku, wyjścia do kina, parku i Miasteczka Ruchu Drogowego oraz na lody, Pola Marsowe i trampoliny. Ci, którzy wybrali wspólne spotkania w klasie, także zorganizowane mieli liczne atrakcje: gry zręcznościowe, planszowe, kalambury, piżama party, pizzę, pikniki w klasie i oglądanie filmów, karaoke oraz taniec, a nawet bitwy na poduszki! Były też upominki, balony, wata cukrowa, mnóstwo uśmiechów i radości.

 

 

 

Podsumowanie XVI Wojewódzkiego Konkursu Poetyckiego im. Marii Konopnickiej

Lucja23 maja 2022 roku nastąpiło podsumowanie XVI Wojewódzkiego Konkursu Poetyckiego im. Marii Konopnickiej, zorganizowanego przez Szkołę Podstawową nr 10 w Kaliszu, pod patronatem Prezydenta Miasta Kalisza, pana Krystiana Kinastowskiego. Komisja konkursowa w składzie: Anna Górska-Matyjasz - pedagog, poetka, córka Eligiusza Kor-Walczaka, Andrzej Zmyślony - literat, felietonista, twórca i reżyser widowisk artystycznych oraz Agnieszka Naskręcka - nauczyciel języka polskiego Szkoły Podstawowej nr 10 w Kaliszu dokonała oceny 57 wierszy napisanych przez uczniów klas drugich i trzecich. Miło nam poinformować, że w kategorii klas trzecich nagrodę otrzymała Łucja Pipia z klasy 3d. Serdecznie gratulujemy!

 

 


Poznajemy zawody

phoca thumb m 285169780 708312157179772 6793412811560854795 nW maju, uczniowie klas 2b, 3a, 3b, 3c i 3d, uczestniczyli w konkursie zorganizowanym w ramach preorientacji zawodowej. Wyjaśniali znaczenie terminu „zawód", z zapałem rozwiązywali domino zawodowe, wierszowane zagadki, kojarzyli przedmioty z konkretnymi zawodami. Wszystkim konkurencjom towarzyszył „duch" rywalizacji i doskonała zabawa. Dzieci wykazały się kreatywnością, pomysłowością oraz umiejętnością współpracy w zespole. Zapoznały się również z książkami z księgozbioru naszej szkolnej biblioteki, które poruszają omawiany temat. Konkursowa forma przekazywania wiedzy i informacji o zawodach okazała się dla nich bardzo atrakcyjna. Na koniec wszyscy uczestnicy zmagań otrzymali słodki poczęstunek.
Szkolny Konkurs Wiedzy o Kaliszu

phoca thumb m image00630 maja 2022 roku odbył się Szkolny Konkurs Wiedzy o Kaliszu. Do rozwiązywania zadań konkursowych przystąpiły zespoły reprezentujące poszczególne klasy trzecie. Dzieci wykazały się bardzo dużą wiedzą o naszym mieście, a rywalizacja była niezwykle zacięta. Miło nam poinformować, że I miejsce w konkursie zdobyli Mikołaj Nowak oraz Pola Zajdel z klasy 3c. Pozostałe miejsca na podium, po dogrywce, wywalczyli – Paulina Siwińska i Julia Kmiecik z klasy 3d oraz Bartosz Mazurkiewicz i Wiktor Grucela z klasy 3a. Tuż za podium uplasowały się Julia Żeczow i Zofia Szpulecka z klasy 3b. Wszyscy uczestnicy otrzymali atrakcyjne nagrody i pamiątkowe dyplomy. Konkurs zorganizowały panie: Wioletta Biniaszczyk, Małgorzata Kornacka, Ewa Korzewska i Anna Marczyńska. W jury zasiadły panie: Maria Kujawa, Kamila Krystera i Katarzyna Ławniczak-Górska.

 Ogólnopolski Projekt Edukacyjny "Co się liczy w sporcie?"

phoca thumb m zdj.1W roku szkolnym 2021/2022 klasa 3d wraz z wychowawczynią Beatą Mironowicz wzięła udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Co się liczy w sporcie?" zorganizowanym przez fundację Uniwersytetu Dzieci w Klasie. Na zajęciach rozwijających uczniowie poznali zastosowanie matematyki w architekturze, projektowaniu mody, dietetyce, ekonomii i logistyce. Motywem przewodnim cyklu lekcji był sport. Dzieci przekonały się, że „królową nauk" mogą spotkać na każdym kroku - dowiedziały się, ile kalorii jest w diecie sportowca, jak z trójkątów zaprojektować strój sportowy, w jaki sposób oszacować budżet lodowiska, obliczyć powierzchnię ringu, trasę maratonu oraz jakie bryły kryją się w stadionie. Dzięki realizacji projektu dzieci rozwinęły kreatywność oraz wzmocniły umiejętność samodzielnego, logicznego i krytycznego myślenia. Projekt zakończyły otrzymaniem indeksów.

 


Wizyta w Szczypiornie

phoca thumb m received 47123589147624627 maja uczniowie klasy 5d odwiedzili Izbę Pamięci Szczypiorna w Filii nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej. Izba Pamięci mieści się w budynku, który prawdopodobnie służył za łaźnię usytuowaną przy obozie Legionistów Józefa Piłsudskiego. Pani Maria Kubacka-Gorwecka, kierownik Filli nr 6, opowiedziała uczniom o historii tego miejsca. W 1914 r. władze niemieckie w barakach utworzyły obóz jeniecki dla cudzoziemców: Ukraińców, Rosjan, Francuzów, Brytyjczyków, Rumunów i innych narodowości. W późniejszym czasie powstał tam obóz dla internowanych żołnierzy Legionów Polskich, którzy odmówili złożenia przysięgi wierności cesarzowi niemieckiemu. Piątoklasiści mogli zobaczyć wystawę poświęconą legionistom i krótkie filmy przedstawiające ważne wydarzenia historyczne, które rozegrały się tak blisko miejsca, w którym mieszkają. W Szczypiornie swoje korzenie ma polska piłka ręczna, potocznie nazywana szczypiorniakiem. Uczniowie obejrzeli również wystawę pamiątek związanych z tą dyscypliną sportu.

 


Rok Marii Konopnickiej w Kaliszu

phoca thumb m received 512468606429114423 maja przypadła 180. rocznica narodzin Marii Konopnickiej, poetki i pisarki, której losy związane były z Kaliszem. Autorka m.in. baśni literackiej "O krasnoludkach i o sierotce Marysi" część swojego dzieciństwa i młodości spędziła w Kaliszu. Rok 2022 został ogłoszony Rokiem Marii Konopnockiej w Kaliszu. Z okazji rocznicy urodzin poetki uczniowie niektórych kaliskich szkół wzięli udział w inicjatywie Archiwum Państwowego i zaśpiewali "Rotę", polską pieśń patriotyczną, której słowa napisała Maria Konopnicka. W naszej szkole wszyscy uczniowie zaśpiewali "Rotę" w swoich klasach, a ochotnicy z różnych klas 5-8 nagrali występ, który został udostępniony na stronie FB Archiwum Państwowego: https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=310471281277079&id=100069426270200

 

 

 

Rozstrzygnięcie Międzyszkolnego Konkursu "W roli meteorologa"

phoca thumb m 282279812 540934724391123 4535888435373881947 nKonkurs "W roli meteorologa" odbył się w dwóch etapach. W etapie szkolnym wzięło udział 30 uczniów klas 4-8. Zadaniem uczniów było wcielenie się w rolę prezentera pogody i nagranie filmiku. Oto zwycięzcy na szczeblu szkolnym:

I miejsce - Martyna Wawrzyniak klasa 4d
II miejsce - Barbara Urbaniak i Oliwia Wawrzyniak klasa 6a
III miejsce - Jakub Przespolewski, Iwo Dymalski klasa 4c i Zofia Pzespolewska klasa 7d
Wyróżnienie - Julia Ząbczyńska i Yana Kovbas klasa 6a

Zwycięzcy wzięli udział w etapie międzyszkolnym, do którego dołączyli uczniowie z SP nr 9, SP nr 6, SP nr 14 i SP ze Skarszewa. Jury wyłoniło zwycięzców:

I miejsce - Klaudia Nogaj, Adrianna Cierlaczyk i Kinga Kliber SP w Skarszewie
II miejsce - Hanna Krawczyńska SP nr 9
II miejsce - Martyna Wawrzyniak SP nr 17
III miejsce - Dominik Borszcz SP nr 14
Wyróżnienie - Marlena Wanga, Hanna Maciejewska, Maja Stasiak SP nr 6

Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu. Zachęcamy do udziału w przyszłym roku.

 

 

Podróże małe i duże

phoca thumb m 281322503 414504543564514 7908717992678574173 nW środę 18 maja klasa 4a postanowiła wybrać się na wycieczkę do... Kalisza. Podczas spaceru uczniowie mieli okazję poznać najważniejsze miejsca w historii naszego miasta - Basztę Dorotkę, ruiny zamku, Główny Rynek, katedrę, kościół Franciszkanów. Nie zabrakło także spotkania z patronem naszej szkoły, na jego ławeczce. Następnie w ramach relaksu uczniowie udali się na laserowy paintball. Po wyczerpujących rozgrywkach dzieci posiliły się pizzą i wróciły na rynek, aby wejść do ratusza. Zwiedziły ekspozycję multimedialną i obejrzały panoramę miasta z wieży ratuszowej. Okazało się, że nasze miasto ma wiele do zaoferowania. Uczniowie zgodnie stwierdzili, że jeszcze tutaj wrócą.

 

 

Niebanalne powtórki!

phoca thumb m 4Zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądałby Rzym, gdyby u boku Nerona zasiadła Balladyna albo jak zareagowałby Miedzianobrody, gdyby na niewierność strzelca poskarżyła mu się Świtezianka? Otóż uczniowie klas 8b i 8e snuli takie twórcze rozważania, powtarzając lektury obowiązkowe przed egzaminem. Życzymy naszym ósmoklasistom połamania długopisów!

 

 

 


Konkurs poetycki Kołysanka - usypianka rozstrzygnięty

phoca thumb m image016Na pewno chcielibyście usłyszeć piękną "kołysankę - usypiankę" śpiewaną lub recytowaną do snu. Uczniowie edukacji wczesnoszkolnej stworzyli swoistą galerię poetyckich kołysanek. Do tego każde dziecko wykonało pracę plastyczną. Wszyscy autorzy zostali nagrodzeni. Otrzymali dyplomy i nagrodę książkową z audiobookiem ufundowaną przez Stowarzyszenie Stacja Inspiracja. Mali poeci brali udział w spotkaniu z panią Agnieszką Frączek. Wręczyli napisane przez siebie kołysanki i wykonane rysunki. Poetka była mile zaskoczona. Jesteśmy dumni z poetyckich poczynań naszych uczniów. Życzymy Wam dalszych sukcesów w dziedzinie twórczości poetyckiej.

Oto nagrodzeni:

I miejsce: Michał Siwik, Julia Słowik, Lena Reksa, Laura Kołodziejczyk-Skorupa, Sara Azuka, Hanna Przyjazna, Lena Matczak, Liliana Bronz;
II miejsce: Nela Walczak, Aleksandra Skonieczna, Kornelia Zakrzewska;
III miejsce: Antoni Kuśmierczak, Jagoda Kowalczyk, Marcjanna Pogorzelec.

 


XXIX Miejski Konkurs Recytatorski im. Marii Konopnickiej

phoca thumb m 2Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, doceniając dorobek literacki Marii Konopnickiej oraz jej wkład w działalność patriotyczną, ustanowił rok 2022 Rokiem Marii Konopnickiej. Nasze uczennice także uczciły pamięć jednej z najwybitniejszych pisarek polskich i wzięły udział w XXIX Miejskim Konkursie Recytatorskim im. Marii Konopnickiej zorganizowanym pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Kalisza, Pana Krystiana Kinastowskiego. Przedsięwzięcie odbyło się 18 maja 2022 r. w Szkole Podstawowej nr 10 w Kaliszu, a naszą placówkę w kategorii klas IV-VI reprezentowały: Maja Andrzejak z 4c oraz Magdalena Bąk z 5c; natomiast w grupie starszej VII – VIII: Iga Lewandowska z 8b i Maja Pietrzak z 8e. Dziewczęta przygotowały po dwa utwory liryczne poetki. Jesteśmy bardzo dumni z wystąpienia wszystkich uczennic, zaś jury szczególnie doceniło piękną recytację Mai Andrzejak oraz Igi Lewandowskiej - obie zdobyły III miejsca w swoich kategoriach wiekowych. Serdecznie gratulujemy!

 

 

Kaliskie fotodomino na podsumowanie działań w ramach programu "Cudze chwalicie, swego nie znacie...."

phoca thumb m received 723945682372936Uczniowie klasy 5d cały rok zdobywali informacje na temat Kalisza, jego historii, mieszkańców, ważnych miejsc, realizując program wychowawczy "Cudze chwalicie, swego nie znacie...". Uczniowie chodzili na wycieczki po naszym mieście, oglądali filmy, przygotowywali krótkie prezentacje na wybrane "kaliskie" tematy. Nadszedł czas podsumowań i dlatego na ostatnich zajęciach z wychowawcą piątklasiści układali fotodomino dotyczące Kalisza. W ten sposób mogli sprawdzić, jak wiele ciekawostek udało im się zapamiętać.

 

 

 

Copyright © 2013 - Szkoła Podstawowa Nr 17 w Kaliszu

INFORMACJA DOTYCZĄCA POLITYKI PLIKÓW COOKIES :

Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszych serwisach, dostosowania ich do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika, jak również dla celów reklamowych i statystycznych korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Dowiedz się więcej

Akceptuję ?