Do wakacji pozostało 21.06.2019 24:00 220 dni

im. dr. Bronisława Koszutskiego

Twoje IP: 54.221.9.6

100 rocznica Odzyskania Niepodległości

Setna rocznica odzyskania niepodległości w naszej szkole była obchodzona bardzo uroczyście. Do auli wjechała lokomotywa, która przywiozła świadków tamtych czasów: Józefa Piłsudskiego (w tej roli uczeń klasy 7b, Stanisław Wiśniewski), Ignacego Paderewskiego (Patryk Wiatrowski, kl.8c), Romana Dmowskiego (Michał Dominiak z kl.8c) i kobiety im towarzyszące. W podróż po latach niewoli zabrali nas uczniowie klasy 6e, a chór przypomniał nam piękne pieśni patriotyczne. Następnie odbył się pokaz mody "Piękna Niepodległa". Dokładnie o godz. 11.11 cała społeczność szkolna odśpiewała hymn państwowy. Uroczystość zakończył polonez, prowadzony przez marszałka Piłsudskiego i panią dyrektor, Kingę Pisulę, do którego przyłączyli się uczniowie i nauczyciele.
Uroczystość wypadła przepięknie,na pewno długo pozostanie w naszej pamięci.

Po zdjęcia i filmiki z tej uroczystości zapraszamy na nasz szkolny FP na facebooku -www.facebook.com/sp17kalisz/

Mleko roślinne w roli głównej

ekj2
25 października przeprowadziliśmy w naszej szkole wydarzenie kulinarno – językowe pt. „Mleko roślinne w roli głównej”. Uczniowie mogli spróbować koktajli warzywno – owocowych z dodatkiem mleka roślinnego. Wszystkie składniki były opisane w j.angielskim i j. niemieckim. Bardzo dziękujemy rodzicom i uczniom, którzy przygotowali zdrowe napoje. Mamy nadzieję, że nasze wydarzenia zachęcają społeczność szkolną do zdrowych wyborów kulinarnych, a także do nauki języków obcych.

Nie taki podatek straszny jak go malują

wwu3
26 października 2018 r. uczniowie klasy 5e mogli zapoznać się z pracą I Urzędu Skarbowego w Kaliszu przy ulicy Wrocławskiej 12. Młodzi ludzie zwiedzili budynek Urzędu, sprawdzili jak wygląda obsługa klienta oraz posłuchali niezwykle ciekawej prelekcji wygłoszonej przez panią Annę Śmigielską. Podczas godzinnego spotkania z panią Kierownik Referatu Obsługi Bieżącej dzieci zgłębiały istotę podatków. Dowiedziały się, m.in. że podatki są obowiązkowe i nieuchronne oraz niezbędne do prawidłowego funkcjonowania państwa. Wiele emocji wzbudziła część wykładu dotycząca działalności Służby Celnej oraz łamania prawa podatkowego przez obywateli. Natomiast reakcja młodych ludzi na zaprezentowany film przedstawiający cierpienie przemycanych zwierząt, udowadnia, że tylko edukacja młodego pokolenia ma szansę uchronić kolejne gatunki przed wyginięciem. Uczniowie opuścili Urząd świadomi, iż daniny, współczesne podatki, ściągano wcześniej niż wynaleziono pismo, zatem należy uznać, że nie ma nadziei na uniknięcie ich w życiu dorosłym. Dlatego też wizyta w I Urzędzie Skarbowym okazała się być niezwykle cenną lekcją nie tylko
z doradztwa zawodowego (rozważanie wyboru przyszłego zawodu), ale zarazem pożądaną edukacją obywatelską. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie pani Karinie Szymańskiej, mamie naszego kolegi Krystiana.

Wycieczka do Warszawy

wds6
31 października klasy VI b i VI d wzięły udział w wycieczce do Warszawy. Głównym punktem wycieczki była lekcja w Senacie RP. Uczniowie zostali zapoznani z historią polskiego parlamentaryzmu. Następnie losowali godności senatorskie i po przywdzianiu odpowiedniego stroju rozpoczęli obrady. Tak, jak w dawnej Rzeczpospolitej odbyła się procesja senatorów, po czym przystąpiono do obrad. Temat był niezmiernie ważny. Trzeba było zadecydować o małżeństwie króla Władysława IV z księżniczką austriacko – niemiecką Cecylią, kobietą niezmiernie wykształconą, jednak niezbyt urodziwą. Księżna nie przypadła do gustu naszym senatorom. Chętnie zabierali głos na temat planowanego małżeństwa, a później w głosowaniu wyrazili zdecydowany sprzeciw. Niewątpliwie król Władysław, czyli Mateusz odetchnął z ulgą.

Po obradach uczestnicy wycieczki zwiedzili cały Parlament, a później udali się do gmachu TVP. Tam przewodnicy zaprosili szóstoklasistów do studia wiadomości sportowych, gdzie uczniowie zapoznali się z pracą dziennikarzy, sterowali licznym gałkami i przyciskami na konsolecie. Kolejne było studio Pytania na Śniadanie i w końcu plan zdjęciowy serialu „Korona Królów".
Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie Stadionu Narodowego, podczas którego uczniowie zajrzeli do szatni i łazienki naszej kadry narodowej, a także wyszli na murawę. W drodze powrotnej szaleństwo w Mc Donaldzie i o 23.00 zmęczeni, dotarli do Kalisza.