Kontakt

Szkoła Podstawowa Nr 17
z Oddziałami Integracyjnymi
im. Stefana Szolc - Rogozińskiego
w Kaliszu

ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 3b, 62-800 Kalisz
tel./fax: 62 765 34 33
sekretariat@sp17.kalisz.pl

Dzisiaj:
Wczoraj:
Wszyscy:
511
4844
5480538

Twoje IP: 18.97.9.172

 

zapr1

SP17 drzwi otwarte2

 

Siatkarskie Osrodki Szkolne

 

 

 Dyplom powstanie warszawskie

 

 

 

Dyplom Sprzatamy dla Polski 7

 

 

 

DyplomWielkoduchy

 

 

 

 Dyplom Akcja Zonkile 20232024

 

 

  

DyplomBohaterOn

 

 

 

PodziekowanieMaraton20232024

 

 

 

DyplomZapachSwiat

 

 

 

ZaswiadczenieTydzienAmerykanski

 

 

 

Podziekowanie NarodoweCzytanie2023

 

 

 

 Certyfikat Sprzatamy dla Polski

 

 

 

 Certyfikat SprzatanieSwiata2324

 

 

  

Dyplom Bieg Urwisa

 

 

 

Dyplom Rajd Wiosenne Majaki

 

 

 

 Dyplom Akcja Zonkile 20222023

 

 

 

Dyplom Sprzatamy dla Polski 5 edycja

 

 

 

  DyplomOgolnopolskiTurniejBezpieczenstwa

 

 

 DyplomRajdPTTKKamienieHistorii

 



DyplomZielonyKadr

 

 

PodziekowanieSchronisko1

 



SzkolaDoHymnuDyplom20221

 

 


 dyplomszkolapamieta2022

 

 

 Narodowe Czytanie - podziękowanie

 

 


DyplomBBC2122

 

 

PodziękowanieKlucze

 

 


Europa i ja

 


 Dyplom




 DzienIntegracji

 

 

DyplomZabawazeSztuka

 

 

 

SzkolaPamieta7

 

 


dyplom

 

 

 DyplomAZonkile

 

 

Podziękowanie20523

 

 

 

CertyfikatDzienSportu1  

 

 

PieknaNaszaPolskaCała

 

 

 

 

  

 

Debata oksfordzka

phoca thumb m image00115 czerwca w naszej szkole, w ramach działaności Szkolnego Klubu Młodego Obywatela, odbyła się debata oksfordzka na temat: „Kontenery podziemne – w trosce o estetykę osiedla DOBRZEC". Debata była przygotowywana przez cały rok szkolny, a została poprzedzona cyklem spotkań z przedstawicielami: Fundacji CREO, Przedsiębiorstwa Oczyszczania Miasta EKO oraz Spółdzielni Mieszkaniowej DOBRZEC. 
Debata oksfordzka to wyjątkowo trudne przedsięwzięcie, gdyż wymaga fachowego przygotowania członków zespołów, ale przede wszystkim musi przebiegać z zachowaniem zasad kultury oraz poprawności językowej, a używać można tylko argumentów rzeczowych i merytorycznych. Liczą się konkrety: definicje, fakty i statystyki, a nie przywoływane naprędce indywidualne spostrzeżenia i opinie. Debata oksfordzka to szczególny, sformalizowany typ dyskusji dwóch drużyn - propozycji i opozycji. Drużyny są czteroosobowe. Propozycja broni tezy debaty, opozycja stara się ją obalić. Marszałkiem została Zuzanna Szyińska z klasy 8e, prowadziła obrady, udzielała głosu oraz dyscyplinowała uczestników. W drużynie propozycji zasiedli: Blanka Janiak i Maja Smolińska z klasy 7e oraz Maja Przepiórka i Aleksandra Tessmer z klasy 7c. Drużynę opozycji reprezentowali: Kacper Ubycha z klasy 7e, Hanna Kaczała z klasy 8b oraz Oliwier Ogodniczak i Artur Powolny z klasy 8d. Przebieg debaty punktowała zgromadzana publiczność. Zdaniem propozycji pojemniki podziemne są o wiele lepszym rozwiązaniem dla naszego osiedla. Są przede wszystkim estetyczne, muszą być bowiem wmontowane w podziemne silosy. Na powierzchni widać tylko niewielki, najczęściej stalowy wlot zsypu, który można jeszcze dodatkowo ozdobić. Ponadto są bardziej pojemne, a więc kosze zapełniają się dłużej. Grupa zwróciła uwagę na brak fetoru, który zwykle roztacza się w okolicy tradycyjnych altan śmietnikowych. Podziemne silosy skutecznie izolują bowiem wszelkie uciążliwości zapachowe. Dostęp do pojemników mają tylko uprawnione osoby, a więc w zasadzie odpada problem rozsypywania śmieci, czy rozgrzebywania ich przez ptaki i inne zwierzęta. Grupa opozycji, która wydawać by się mogło miała trudniejsze zadanie, świetnie z niego wybrnęła. Uczniowie zwrócili uwagę na wysokie koszty tych niestandardowych rozwiązań, wynikające zarówno z montażu, jak i obsługi oraz konieczność przeszkolenia pracowników. Przytoczyli konkretne przykłady wskazujące, że także przy tego typu kontenerach może być bałagan, gdyż większy problem to mentalność ludzi i ich podejście do segregacji śmieci. Debata zakończyła się zwycięstwem grupy propozycji, ale tylko jednopunktowym. Po skończonej wymianie zdań uczniowie podali sobie ręce i dziękowali za ciekawą dyskusję, nawet jeżeli w dalszym ciągu nie byli przekonani do stanowiska propozycji.




Spotkanie z zastępcą prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej DOBRZEC p. Iloną Przedwolską - Suchorzewską

phoca thumb m 289441607 1492888294477272 8086882795049937981 n14 czerwca członkowie Szkolnego Klubu Młodego Obywatela wzięli udział w spotkaniu z zastępcą prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej DOBRZEC p. Iloną Przedwolską - Suchorzewską. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach przygotowań do debaty na temat segregacji śmieci i montażu na osiedlu podziemnych kontenerów. W takie konstrukcje inwestują nie tylko samorządy, ale również spółdzielnie mieszkaniowe, takie jak SM DOBRZEC, która zarządza osiedlem, na terenie którego znajduje się nasza szkoła, a przede wszystkim mieszkają jej uczniowie. Pani prezes w bardzo obrazowy sposób przedstawiła młodzieży korzyści wynikające z montażu takich kontenerów, ale jednocześnie zwróciła uwagę na możliwości techniczne wynikające z istniejącej już infrastruktury. Problem ten dotyczy przede wszystkim starszej części osiedla. Wszystko zostało poparte fachowo przygotowaną prezentacją, zawierającą zdjęcia istniejących już kontenerów naziemnych oraz ich obsługi. Uwzględnione zostały także realne koszty, które ponosi spółdzielnia. Młodzież zadawała interesujące pytania, ale przede wszystkim dzieliła się spostrzeżeniami na temat zamontowanych już pojemników.




Festyn dla klas integracyjnych

FestynSKMO27 maja br. uczniowie należący do Szkolnego Klubu Młodego Obywatela wraz z zespołem nauczycieli ds. integracji, zorganizowali festyn dla klas 1-3 i 4-8. Klasy integracyjne mogły sprawdzić się w różnych konkurencjach np. rzut do celu, slalom sprawnościowy, kodowanie Braille'm, rozpoznawanie smaków itd., ale przede wszystkim mogły pobyć razem. Przy pomocy dziewczyn z SKMO uczniowie wytańczyli znane układy taneczne, a na zakończenie otrzymali słodkie upominki zasponsorowane przez Radę Rodziców. Wszyscy bawili się wspaniale, uczniowie prosili o więcej takich imprez. Zapraszamy do obejrzenia filmu! FESTYN - RELACJA

 

 

 

Spotkanie z przedstawicielem Przedsiębiorstwa Oczyszczania Miasta EKO Sp. z o.o.

phoca thumb m image0022 czerwca 2022 roku członkowie SKMO, w ramach przygotowań do debaty uczniowskiej na temat segregacji śmieci na osiedlu Dobrzec, wzięli udział w spotkaniu z Panią Renatą Bieniek z działu ochrony środowiska Przedsiębiorstwa Oczyszczania Miasta EKO Sp. z o.o. Prelegentka dokładnie przedstawiła uczniom zagadnienia związane z segregacją śmieci, a przede wszystkim zwróciła uwagę na mocne i słabe strony montażu podziemnych kontenerów do ich segregacji.

 

 

Warsztaty "Jak to jest być osobą starszą?"

WarsztateCREO19 maja 2022 roku nasi wolontariusze i uczniowie należący do SKMO uczestniczyli w warsztatach "Jak to jest być osobą starszą?". Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji z tego wydarzenia. WARSZTATY - RELACJA

 



 

 



"DziałaMy"

phoca thumb m image00121 kwietnia 2022 w ramach projektu "DziałaMy" gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli fundacji CREO. Wolontariusze i członkowie Szkolnego Klubu Młodego Obywatela uczestniczyli w warsztatach, podczas których pogłębili swoją wiedzę na temat niepełnosprawności i otrzymali praktyczne wskazówki, jak służyć pomocą i wsparciem osobom z niepełnosprawnościami.

 

 



Mamy zwycięski projekt!

phoca thumb m microsoftteams-image 7W dniach 24 - 25 listopada 2021 r. odbyło się w naszej szkole głosowanie na najlepszy projekt Szkolnego Budżetu Obywatelskiego. W głosowaniu brali udział nauczyciele i uczniowie klas 4-8. Informujemy, że największą liczbę głosów otrzymał projekt nr 2 - RADIOWĘZEŁ. Gratulujemy!

 

 

 

 

 

Szkolny Budżet Obywatelski - zagłosuj!

Uwaga! Informujemy, że w ramach Szkolnego Budżetu Obywatelskiego zostało złożonych osiem projektów. Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją.


SBOP

 

Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie: Szkolny Budżet Obywatelski 2021 - SP 17 Kalisz - Szkolne Budżety Obywatelskie- Metropolii Poznań (metropoliapoznan.pl)

 


 

Szkolny Budżet Obywatelski - napisz miniprojekt!

SBOPlakatTutaj możesz zgłosić swój projekt w ramach Szkolnego Budżetu Obywatelskiego 
Szkolne Budżety Obywatelskie - Metropolii Poznań (metropoliapoznan.pl)

Wystarczy wybrać powyższy link, odszukać na liście naszą szkołę i opisać swój projekt. Przypominamy, że projekty mogą zgłaszać uczniowie klas 4-8 w terminie od 18 października do 29 października 2021 r. Czekamy na Twój pomysł!

 

 

 

 

 

Pierwsze warsztaty

MicrosoftTeamsimage21 września 2021 r. w ramach projektu "DziałaMY - program rozwoju edukacji obywatelskiej w Wielkopolsce", odbyły się pierwsze warsztaty dla uczniów, należących do Szkolnego Klubu Młodego Obywatela (SKMO). Młodzież dowiedziała się, czym jest Szkolny Budżet Obywatelski (SBO) i w jaki sposób można go zorganizować w naszej szkole. Ze wsparciem animatora i opiekunów SKMO, uczniowie opracowali regulamin i harmonogram działań. Teraz czeka nas dużo pracy, gdyż ze szkolną akcją budżetu partycypacyjnego ruszamy już w październiku.

 

 

 

DziałaMY w Siedemnastce

logo - działamyMamy dla Was wspaniałą wiadomość. Nasza Szkoła w nadchodzącym roku szkolnym, jako jedyna w Kaliszu, bierze udział w projekcie „DziałaMY! Program rozwoju edukacji obywatelskiej w Wielkopolsce". Głównym założeniem tego projektu jest wzrost partycypacji obywatelskiej i społecznej młodzieży oraz zwiększenie zaangażowania osób młodych w sprawy publiczne. W ramach projektu w naszej szkole zostanie stworzony Szkolny Klub Młodego Obywatela, w których zrealizowany zostanie program edukacyjny, kształtujący młodzież odpowiedzialną obywatelsko i społecznie, uważną na otoczenie, respektującą prawa innych i chętnie angażującą się w wolontariat.
Uczniowie, którzy zostaną członkami tego Klubu, będą mieli za zadanie zrealizować cztery działania społeczno-obywatelskie, tj.:
1. Zorganizowanie na terenie naszej szkoły Szkolnego Budżetu Obywatelskiego (SBO).
Klubowicze zorganizują jedną edycję SBO. Każdy uczeń szkoły będzie mógł zgłosić pomysł i wybrać w głosowaniu projekt, który zostanie wdrożony w szkole. Na realizację zwycięskiego projektu otrzymamy 1000zł.
2. Zorganizowanie debaty związanej z ochroną środowiska lub ekologią.
3. Przeprowadzenie akcji wolontariackiej na rzecz osób starszych lub osób z niepełnosprawnościami.
Z projektem ruszamy już od przyszłego tygodnia. Zaczniemy od zebrania zgranej ekipy, która utworzy Szkolny Klub Młodego Obywatela. Czekamy na zgłoszenia chętnych uczniów!
Projekt realizowany jest w partnerstwie przez Stowarzyszenie Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej CREO oraz stowarzyszenie Metropolia Poznań.

4. Akcja na rzecz lokalnej społeczności o tematyce ekologicznej - np. inicjatywa antysmogowa, sprzątanie świata, happening

 

Copyright © 2013 - Szkoła Podstawowa Nr 17 w Kaliszu

INFORMACJA DOTYCZĄCA POLITYKI PLIKÓW COOKIES :

Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszych serwisach, dostosowania ich do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika, jak również dla celów reklamowych i statystycznych korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Dowiedz się więcej

Akceptuję ?