Kaliska Siedemnastka czwarta w Polsce!
18 listopada zostały ogłoszone wyniki ogólnopolskiego konkursu Dzień Powstańca, zorganizowanego przez Fundację Warszawa to Wolność w ramach projektu „Lekcja Powstanie"! Z ogromną przyjemnością informujemy, że Szkoła Podstawowa nr 17 w Kaliszu zajęła czwarte miejsce w Polsce! Konkurs skierowany był do szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Zadaniem szkoły biorącej udział w konkursie było zaangażowanie uczniów w organizację szkolnych obchodów Powstania Warszawskiego oraz wykorzystanie aplikacji Lekcja Powstanie. Nasz projekt przygotowany przez uczniów klas 8a, 8b, 8d, 7b, 7c, 7d i 6c pod kierunkiem p. Marzeny Perugi-Malińskiej, Doroty Wypych i Barbary Raczyk został zauważony I doceniony przez komisję. Z niecierpliwością czekamy na wręczenie nagrody i kolejne projekty. W podanym linku można obejrzeć prace laureatów www.lekcjapowstanie.edu.pl/laureaci2024
Szkolny Klub Wynalazców
Członkowie Szkolnego Klubu Wynalazców (uczniowie, klasy: 6a i 6b, wraz z panią Ewą Krawczyk) zgłosili się do biura patentowego Felixa, Neta i Niki z prototypami sprzętów, gadżetów czy robotów, które pomogą współczesnym ludziom rozwiązać ich problemy. Szkolni naukowcy, zainspirowani lekturą powieści Rafała Kosika, opracowali swoje arcyciekawe projekty. Grupy trzyosobowe wymyśliły, a następnie zaprezentowały przed klasą swoje propozycje licznych udogodnień na co dzień. Uczniowie nie tylko mieli możliwość wykazania się kreatywnością, ale także umiejętnością sprawnego posługiwania się słowem pisanym, tworząc opisy. Następnie grupy wynalazców przygotowały prezentacje swoich dzieł. Omówienie efektów wytężonej pracy przed klasą okazało się świetnym ćwiczeniem niełatwej sztuki wystąpień publicznych. Co więcej, udział w tym zadaniu był okazją do współpracy, dzielenia się pomysłami, negocjacji w grupie, ustalania ostatecznego stanowiska czy uczenia się od siebie nawzajem. Po omówieniu, dokonaniu samooceny i oceny wynalazków, przeprowadziliśmy głosowanie na najprzydatniejszy sprzęt spośród tych, które podziwialiśmy: Cyberłyżkę, Mechawilka, Pożeracza metali, Teleportera, Teleczapkę, Atomizera, CyberAGD, Śmieciobota, Galaxy Watch Teleporta, Furbynatora, Foodtraka czy Mechakota. Szczególne uznanie zdobyły: Sprzątacz 2000 (wielofunkcyjne urządzenie wyręczające nas w porządkowaniu przestrzeni, wykorzystujące sztuczną inteligencję), Latauto (ekologiczny, zaawansowany pojazd latający przenoszący nas na duże odległości) i Foodtrak (sprzęt rozwiązujący problem głodu na świecie). Przy okazji świetnej zabawy, młodzież mogła nabyć podstawową wiedzę na temat zgłaszania patentów i zastrzegania praw do własnych dóbr. Kto wie, może z naszych uczniów wyrosną prawdziwi naukowcy i wynalazcy?
Wycieczka do Warszawy
W czwartek, 14 listopada uczniowie klas 7c, 7d, 8a oraz 8c wyjechali na wycieczkę do Warszawy, aby wędrować szlakiem bohaterów książki Aleksandra Kamińskiego – „Kamienie na szaniec". Najpierw zwiedzili Muzeum Więzienia Pawiak, w którym zobaczyli, jak wyglądało niemieckie więzienie okresu II wojny światowej, poznali losy przetrzymywanych tam osób i wysłuchali wysyłanych grypsów. Później udali się do Mauzoleum Walki i Męczeństwa przy al. Szucha 25. Tam obejrzeli krótki film o losach więźniów przesłuchiwanych w siedzibie Gestapo, zwiedzili cele i pokój przesłuchań. Ciekawym punktem wycieczki było Liceum Stefana Batorego, do którego uczęszczali bohaterowie lektury - Alek, Zośka i Rudy, ale także najwybitniejszy poeta pokolenia Kolumbów – Krzysztof Kamil Baczyński. Podczas wycieczki nie mogło zabraknąć miejsc związanych z akcjami małego sabotażu, jak Pomnik Mikołaja Kopernika czy Zachęta oraz oczywiście miejsce akcji pod Arsenałem - przewodnik pokazał uczniom dokładną lokalizację każdej sekcji, ustawienia bohaterów i miejsce odbicia Rudego. Wieczorem na Cmentarzu Powązkowskim uczniowie zapalili znicze na grobach bohaterów: Alka, Zośki i Rudego, Aleksandra Kamińskiego - autora książki, Orszy, który kierował akcją Meksyk II, poety Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i wielu powstańców warszawskich, których wspominaliśmy realizując w szkole projekt „Powstanie warszawskie".
Święto Biblioteki
W dniach od 29 października do 4 listopada biblioteka obchodziła swoje święto. Z tej okazji bibliotekarki zaprosiły do siebie wspaniałych gości – swoich czytelników. Każda z klas miała do wyboru aktywność, w której mogła uczestniczyć.
Klasy pierwsze, drugie oraz zerówka uczestniczyły w przedstawieniu kukiełkowym „Bajki Pana Brzechwy". Milusińscy byli bardzo zadowoleni i obiecali, że skorzystają z rad, które dały im zwierzęta będące bohaterami wierszy. Uczestnicy spotkania mieli też możliwość poznania zawodów: weterynarza i internisty.
Dzieci z klas trzecich i czwartych zmagały się z zagadkami w konkursie afiszowym „Zabawa z bajką". Natomiast klasy piąte wytężyły umysł i wzięły udział w quizie „O kim, o czym mowa? Siłownia umysłowa". Klasy najstarsze, czyli 7a, 7b, 7c, 7d i 8b, złożyły pisemne życzenia w formie kolorowych, papierowych kwiatów.
Liczny udział czytelników świadczy o tym, że propozycje przypadły dzieciom do gustu, co przyniosło ogromną radość i satysfakcję bibliotekarkom.
Poniżej przedstawiamy zwycięzców naszych zabaw:
Konkurs afiszowy „Zabawa z bajką"
kategoria klas trzecich: Zofia Jagielska (3b), Zuzanna Kaczmarek (3b), Elena Kołowrotkiewicz (3b), Milena Kołecka (3c), Nela Pilarska (3c), Pola Pilarska (3c), Marcelina Szymczak (3c)
kategoria klas czwartych: Hanna Rydzewska (4b) i Maja Kizowska (4b)
Konkurs „O kim, o czym mowa? Siłownia umysłowa"
Jagoda Kowalczyk (5c) i Franciszek Mużyło (5b)
Serdecznie gratulujemy!
Wyniki konkursów przyrodniczych
Konkursy przyrodnicze, które zostały zorganizowane z okazji Dnia Drzewa zostały rozstrzygnięte!
Konkurs "Zamknięte w zielniku" - dla klas 4
I miejsce - Kornelia Ciesielska (4b)
II miejsce - Miłosz Adamek (4c)
III miejsce - Antoni Kuśmierczak (4a)
wyróżnienia:
Aleksandra Kryściak (4c)
Kira Hrek (4a)
Lena Reksa (4b)
Rozalia Dzióbek (4b)
Konkurs "Księga drzewa"- klasy 5-6
I miejsce - Lena Matczak (6a)
I miejsce - Łucja Pipia (6d)
II miejsce - Gabriela Paszyn (5c)
II miejsce - Michał Siwik (6b)
wyróżnienia:
Zofia Wasik (5a)
Julia Kolinka (5a)
Blanka Skonieczna (5a)
Konkurs "Polskie parki narodowe" - klasy 7-8
I miejsce - Wiktoria Golińska i Julia Kryściak (7d)
II miejsce - Weronika Rajnert (8d)
III miejsce - Jakub Przespolewski (7c)
Dziękujemy wszystkim uczestnikom, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
Akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości
W czwartek, 7 listopada uczniowie klasy 8d wraz z wychowawcą, p. Bogumiłą Stanoch, przypomnieli całej społeczności Siedemnastki, jak trudną drogę do niepodległości przeszła Polska. Ósmoklasiści wystąpili w przedstawieniu, w którym "wydrukowali" obrazy do historycznej galerii Polski, przypominając ważne dla narodu wydarzenia. Tak SP17 uczciła Narodowe Święto Niepodległości. Uczniowie i wychowawca dziękują p. Aldonie Krzewskiej za pomoc w przygotowaniu oprawy muzycznej i p. Barbarze Paluszczak za wsparcie w przygotowaniu dekoracji.
Wycieczka do Krakowa
W piątek, 8 listopada chętni uczniowie klas 5c, 6b, 6c oraz 6d wzięli udział w wycieczce do Krakowa. Był to kolejny wyjazd z cyklu "Poznajemy historię naszej Ojczyzny". Pierwszym punktem wycieczki był spacer po rynku, w trakcie którego uczniowie zwiedzili Sukiennice i Kościół Mariacki. Następnie przyszedł czas na karmienie krakowskich gołębi, oczywiście bajglami. Kulminacyjnym punktem wyjazdu była lekcja historyczna na Wawelu – „Ceremonie królewskie", podczas której można było wysłuchać ciekawych informacji o ślubach, koronacjach i narodzinach królewskich dzieci. Po zajęciach uczniowie zwiedzieli Zamek I i Zamek II oraz skarbiec. Pełni wrażeń oraz wiedzy szczęśliwie wszyscy wrócili do Kalisza.
Dziady czy Halloween?
7 listopada gościliśmy w murach naszej szkoły pana Wojciecha Zjawionego – etnografa pracującego w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej, który wygłosił dla uczniów klas 7 i 8 prelekcję na temat obrzędowości i zwyczajów dziadów oraz dnia Wszystkich Świętych. Poznaliśmy pradawne wierzenia Słowian związane ze śmiercią, pochówkiem oraz czcią, jaką otaczano umarłych podczas dziadów. Okazuje się, że niektóre zwyczaje naszych przodków są nadal obecne w polskiej kulturze chrześcijańskiej, np. zapalanie zniczy, które są pozostałością po niegdysiejszych ogniskach, będących drogowskazami dla dusz odwiedzających świat żywych w wigilię dziadów. Również czyszczenie grobów naszych bliskich oraz składanie kwiatów stanowi pozostałość po dawnych wierzeniach. Pan Zjawiony wyjaśnił uczniom również skąd wzięło się Halloween, które wbrew pozorom, nie jest świętem mającym swoje korzenie w Ameryce. Prelekcja wzbudziła spore zainteresowanie wśród uczniów (przecież każdy lubi opowieści z „dreszczykiem") i była skarbnicą cennej wiedzy na temat kultury praojców, którą młodzież będzie mogła wykorzystać podczas spotkania z lekturą „Dziadów" cz. II Adama Mickiewicza. Ponadto po raz kolejny uświadomiliśmy sobie, że często cudze chwalimy, swego nie znamy i z przymrużeniem możemy stwierdzić, że nie potrzebujemy Halloween – mamy dziady!
Jednodniowy obóz w "Lesie Wylogowanych"
A gdyby tak rzucić wszystko i na jeden dzień wylogować się ze świata wirtualnego; uciec od najnowszych technologii, by przyjrzeć się przyrodzie, naszym relacjom i być może nam samym? Jakie efekty przyniosłoby takie działanie? Przekonali się o tym uczniowie klas 7a i 6d, którzy 29.10 i 30.10, wzięli udział w jednodniowych obozach w „Lesie Wylogowanych" (#Wylogowani. Poznaj swoją naturę).
Główną ideą obozu jest odcięcie się na cały dzień od telefonów, dlatego smartfony zostały zamknięte w specjalnej skrzyni, natomiast organizatorzy obozu skutecznie wciągnęli naszych uczniów w emocjonującą przygodę w lesie. W czasie zajęć dzieci uczyły się podstawowych zasad surwiwalu, budowały szałasy, brały udział w zawodach sportowych. Wiele emocji wzbudziło rzucanie do celu shurikenami, toporami oraz strzelanie z pistoletu i wiatrówki ASG. Mieliśmy również okazję zjeść pyszny, prosty posiłek oraz spróbować kompotu zrobionego z owoców leśnych. Zabawa była wspaniała – wszyscy całkowicie zapomnieli o smartfonach! Po tak emocjonującym dniu z wielkim żalem żegnaliśmy się z gospodarzami obozu: Agnieszką, Wiktorią, Marcinem i Witkiem.
Czego nauczyliśmy się podczas całego dnia spędzonego w lesie? Z pewnością skutecznej współpracy, która pozwala efektywnie rozwiązywać problemy i pokonywać kolejne wyzwania. Nauczyliśmy się również, że najważniejszym naszym narzędziem jest mózg, który jest skrzynią pełną ciekawych pomysłów. Wystarczy odłożyć telefon i pozwolić, by działa się magia - wtedy zwykły patyk zamienia się w czarodziejską różdżkę.
Spacer ulicami miasta - poznanie historii Kalisza
W czwartek, 31 października uczniowie klas szóstych wzięli udział w spacerze po Kaliszu, którego celem było poznanie historii i zabytków miasta. Dzień ten, 31 października to Święto Reformacji, ustanowione w celu upamiętnienia gestu doktora Marcina Lutra, który tego dnia w 1517 roku na drzwiach kościoła zamkowego przybił 95 tez. Z tej przyczyny pierwszym punktem programu była wizyta w kościele ewangelickim, gdzie ksiądz Michał Kühn opowiadał o reformacji, historii i zasadach kościoła ewangelickiego. Następnie uczniowie zostali podzieleni na grupy, w których rozwiązywali quest o Kaliszu. Swoją wędrówkę z mapami rozpoczęli przy Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego, a zakończyli przy grobie patrona szkoły, Stefana Szolc-Rogozińskiego. Było sporo emocji i dobrej zabawy!
Rajd "Od Sasa do Lasa"
W sobotę, 26 października 20 uczniów naszej szkoły wzięło udział w XVIII Rajdzie PTTK "Od Sasa do Lasa". W ten sposób uczcili rocznicę bitwy pod Kaliszem, która rozegrała się 29 października 1706 roku. Trasa rajdu wiodła do Kościelnej Wsi. Tam uczniowie wzięli udział w spotkaniu z przewodnikiem PTTK oraz proboszczem kościoła pw. św. Wawrzyńca.
Porządkowanie cmentarza ewangelickiego
Ochotnicy ze Szkolnego Klubu Wolontariatu oraz Samorządu Szkolnego, pod opieką Pań: Ewy Krawczyk, Justyny Lipińskiej i Ewy Sobieskiej wzięli udział w porządkowaniu cmentarza ewangelickiego w Kaliszu, gdzie spoczywają m.in. szczątki patrona szkoły, Stefana Szolca - Rogozińskiego. Wszyscy dzielnie się zaangażowali w prace porządkowe i godnie reprezentowali naszą szkolną społeczność. W dowód wdzięczności, pastor parafii ewangelicko - augsburskiej, ks. Michał Kuhn zafundował ochotnikom pyszną pizzę. Przedstawiciele Siedemnastki kolejny raz wykazali się wzorową i godną naśladowania postawą.
Ślubowanie uczniów klas pierwszych
18 października 2024 r. odbyło się w naszej szkole ślubowanie uczniów klas pierwszych. Uroczystość rozpoczęli uczniowie klasy 3b, którzy pod opieką p. Aliny Kijewskiej, przygotowali część artystyczną wydarzenia. Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez dzieci uroczystego ślubowania oraz pasowanie na uczniów, którego dokonał Pan Dyrektor Michał Płóciennik. W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów Szkoły Podstawowej Nr 17 z Oddziałami Integracyjnymi w Kaliszu.
"Dzieci rodzą się ze skrzydłami. Nauczyciele pomagają im je rozwinąć"
14 października w murach Szkoły Podstawowej Nr 17 uczciliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Młodzież wraz z nauczycielami: panią Ewą Krawczyk, Marzanną Jędrzejczak, Magdaleną Szymczak, Ewą Wiśniewską oraz Edytą Szczepanik, podziękowała wszystkim pracownikom Siedemnastki za codzienny trud i poświęcenie wkładane w rozwój kolejnego pokolenia Polaków. Przedstawienie przeprowadziło zgromadzonych przez epoki i role, jakie nauczyciele pełnili przez wieki. Nie zabrakło ani patosu, ani humoru; historycznych "ksiąg prawdy" czy "młodomowy" XXI wieku. Całość została oprawiona piękną scenografią, muzyką i tańcem naszych zdolnych dziewcząt. Każdy znalazł coś dla siebie a młodzi ludzie zostali nagrodzeni spontanicznymi oklaskami, które rozlegały się w sali wielokrotnie. Po artystycznych uniesieniach przyszedł czas na wręczenie nagród. Pan Dyrektor Michał Płóciennik nie tylko docenił nauczycieli, którzy zostali wyróżnieni za osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej, ale także uczniów – laureatów konkursów przeprowadzonych przez Samorząd Uczniowski. Zwycięzcy otrzymali nagrody, pamiątkowe dyplomy oraz statuetki. Wszyscy w doskonałych humorach opuścili tego dnia aulę z nadzieją na dalsze sukcesy członków naszej społeczności szkolnej!
W lesie
Wylogowana 8d spędziła wtorek, 15 października w lesie pod opieką pań Ewy Sobieskiej i Bogumiły Stanoch. Uczniowie oddali swoje telefony i obcowali z naturą, budując szałasy, wzniecając ogień, strzelając z łuku i „wiatrówki" oraz rzucając toporami... Sprawdzili też swoje siły na torze przeszkód. Głód ósmoklasistów skutecznie pokonały ziemniaki i kiełbaski z rusztu nad ogniskiem. Panie Agnieszka i Wiktoria oraz panowie Marcin i Witek z ekipy „Wylogowani" (https://www.facebook.com/wylogowani.natura?locale=pl_PL) pokazali 8d jak przetrwać w lesie. Zabawa, szczypta rywalizacji, dobry humor i natura to przepis na udany dzień!
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
W Szkole Podstawowej nr 17 ten dzień celebrowaliśmy aż trzy dni: 9-11.10.2024 r. pod hasłem "Zamiast się zamartwiać, spróbuj...
- ... wyrazić swoje emocje i zadbać o relacje" - to hasło na dzień 9.10.2024 r.
Emocjonalność to bardzo ważny aspekt w życiu każdego człowieka. Każdemu z Nas towarzyszą w różnych sytuacjach dnia codziennego rozmaite uczucia i emocje, zarówno pozytywne, jak i negatywne. Jednocześnie nie bój się mówić o tym, co czujesz. Rozmowa z przyjaciółmi, rodziną czy nauczycielem może przynieść ulgę i nowe spojrzenie na problemy. Rozmowa o tym co czujesz to idealny sposób na zadbanie o kontakty i relacje z innymi osobami.
Środa to dzień, w którym uczniowie oraz nauczyciele wykonywali odznakę – minkę (emotkę), która wyrażała to, co aktualnie czuli, by podkreślić, że każda emocja jest ważna! Dodatkowo należało opowiedzieć jednej lub kilku osobom o swojej emocji, by jednocześnie zadbać o kontakt z innymi ludźmi.
Zlata laureatką konkursu na ilustrację „Podróż po księżycu odbyta”
10 października 2024 r. podczas pierwszego dnia Festiwalu Literackiego im. Teodora Tripplina, zorganizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Kaliszu, ogłoszono laureatów konkursu dla uczniów szkół podstawowych na ilustrację pod nazwą „Podróż po księżycu odbyta". Miło nam poinformować, że Zlata Siur z klasy 3c otrzymała jedną z trzech głównych nagród, zostając tym samym laureatką konkursu! Serdecznie gratulujemy.
Finał Nocy Zawodowców
Uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w wydarzeniu Noc Zawodowców "Przejdź na zawodową stronę mocy", zorganizowanym przez Centrum Wsparcia Rzemiosł, Kształcenia Dualnego i Zawodowego. Celem eventu była promocja szkolnictwa zawodowego. W piątkowy wieczór, 4 października br., nasi uczniowie mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną kaliskich szkół branżowych i techników oraz poznać specyfikę pracy w różnych zawodach.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
W piątek, 27 września w bibliotece szkolnej obchodzony był uroczyście Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Uczniowie klas pierwszych wiedzą już wprawdzie, że umiejętność czytania jest bardzo potrzebna w życiu, ale czym różni się ona od czytania na głos? Po krótkim namyśle dzieci wymieniły kilka zalet charakteryzujących głośne czytanie, a najważniejsze z nich to przełamywanie własnej nieśmiałości i tremy oraz wspólne spędzanie czasu z drugą osobą, oczywiście jeśli ktoś czyta nam lub odwrotnie.
Tym razem tą osobą była pani Izabela Fietkiewicz - Paszek, która jak sama twierdzi "kocha książki". Pani Izabela jest poetką, animatorem kultury i oczywiście bibliotekarką zatrudnioną w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kaliszu, ale przede wszystkim absolwentką naszej szkoły. Do przeczytania wybrała tekst z czasopisma „Świerszczyk", a następnie dyskutowała z dziećmi o jego treści oraz zainteresowaniach najmłodszych czytelników szkoły. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze i zakończyło się wspólnym zdjęciem z zaproszonym gościem. Dzieci z klas drugich i trzecich również czytały przygotowany przez bibliotekarki tekst ze "Świerszczyka", a później sprawdzały swoją spostrzegawczość rozwiązując „świerszczykowe" zadanie. Wśród klas trzecich na wyróżnienie zasługują uczennice z klasy 3b, które samodzielnie przeczytały opowiadanie swoim koleżankom i kolegom. Brawo!
Siedemnastka "Na straży czystej Ziemi"
Każdego roku we wrześniu nasza szkoła bierze udział w akcji „Sprzątanie Świata". W tym roku hasło przewodnie brzmiało „Na straży czystej Ziemi". Przygotowania do przedsięwzięcia ruszyły już tydzień wcześniej:
1) zorganizowano worki na szkło, plastik i śmieci zmieszane oraz rękawiczki,
2) koordynatorka akcji, p. Agnieszka Wąchała - Kliszewska, przygotowała plakaty proekologiczne w języku angielskim oraz wyzwanie językowe,
3) klasy przygotowały serię plakatów promujących zachowania proekologiczne.
Każda przygotowana praca została zawieszona w auli. Dodatkowo ogromne plakaty reklamujące akcję Fundacji Nasza Ziemia umieszczono przy wejściu i wyjściu ze szkoły. Wszyscy chętni wolontariusze w weekend 21 - 22 września wykonali zadania na rzecz ochrony środowiska (segregacja śmieci, sprzątanie lasu, sadzenie drzew czy roślin). Natomiast w dniach 20 - 26 września nasi uczniowie razem z wychowawcami, nauczycielami biologii i przyrody oraz Szkolny Klub Wolontariatu wsparli akcję i pokazali, że razem można zmieniać świat! Zebrano około 60 worków śmieci.
Szkoła i Sztuka - podsumowanie projektu
24 września 2024 r. w CKiS odbyło się podumowanie programu edukacji filmowej "Szkoła i sztuka". Z dumą informujemy, że nasza szkoła zajęła I miejsce w konkursie CKiS w kategorii szkół podstawowych i wygrała interaktywny monitor!
Więcej informacji na stronie Szkoła i Sztuka – podsumowanie projektu – Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu (ckis.kalisz.pl)
W Filharmonii Kaliskiej
20 września 2024 r. klasa 7b wraz z wychowawcą uczestniczyła w otwartej próbie generalnej przed koncertem Filharmonii Kaliskiej. Pan Adam Makowicz, słynny pianista jazzowy, stworzył niesamowity klimat we współpracy z orkiestrą. Dla niektórych uczniów było to pierwsze spotkanie z muzyką klasyczną. Widzowie mieli możliwość uważnego przyjrzenia się pracy muzyków oraz dyrygenta, przygotowujących się do wieczornego występu.
Zwycięstwo w XIX Rajdzie PTTK Śladami Przodków
21 września br., 25 uczniów naszej szkoły wzięło udział w pierwszym po przerwie wakacyjnej rajdzie PTTK. Wpisywał się on w program tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa, które przebiegają pod hasłem "Szlaki. Sieci. Połączenia". Temat tegorocznej edycji wydarzenia odwołuje się bezpośrednio do projektu Szlaków Kulturowych, zainicjowanego w 1987 r. przez Radę Europy. Promuje on przede wszystkim współpracę kulturalną w powiązaniu z rozwojem turystyki.
Przez Kalisz biegną różne szlaki - Bursztynowy, Piastowski, a także literackie: Marii Konopnickiej, Marii Dąbrowskiej i Adama Asnyka. Trasa rajdu połączyła wszystkie, a swój początek miała przy Energociepłowni. Nie zabrakło atrakcji, ale najcenniejsza była wiedza, którą nasi uczniowie zdobyli od oprowadzającego ich przewodnika PTTK, za co bardzo dziękujemy.
Drużyna z siedemnastki bez problemu rozwiązała wszystkie zadania i zaśpiewała autorską piosenkę. Nasza grupa ponownie okazała się najlepsza! Warto zaznaczyć, że Łucja Pipia (6d), zajęła II miejsce w projekcie znaczka na następny rajd. Wszystkim serdecznie gratulujemy!
Sukcesy w konkursach
W czwartek, 19 września uczniowie naszej szkoły, Pola Zajdel i Mikołaj Nowak (6c) wzięli udział w konkursie historyczno - krajoznawczym "Żywe dziedzictwo - tradycje od pokoleń". Uczestnicy musieli zapoznać się z folklorem naszego regionu (gwara, muzyka, stroje, budownictwo), a także z najciekawszymi obiektami krajoznawczymi i historią Ziemi Kaliskiej. Miło nam poinformować, że drużyna z naszej szkoły zajęła I miejsce!
Ponadto Justyna Guźniczak (6b) zajęła II miejsce w konkursie na najciekawszy album, przedstawiający Kalisz na Szlaku Bursztynowym.
Konkursy zostały zorganizowane przez PTTK w Kaliszu w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Serdecznie gratulujemy!
Międzynarodowy Dzień Kropki
15 września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto odkrywania talentów, kreatywności, odwagi, a przede wszystkim dobrej zabawy. Z tej okazji "mały" Samorząd Uczniowski zorganizował dla chętnych uczniów zadania do wykonania, skrzynkę talentów oraz foto ramkę, w której uczniowie mogli wykonać pamiątkowe zdjęcie.
Europejskie Dni Dziedzictwa Oświatowego
13 października uczniowie klasy 3c wzięli udział w obchodach Europejskiego Dnia Dziedzictwa Oświatowego, które odbyły się w Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu. Uczniowie Mikołaj Ubycha (3c) i Olga Żelichowska (8d) uświetnili swoimi występami część artystyczną konferencji, uczestnicząc w przedstawieniu pt. „Ala ma kota - pamięci Mariana Falskiego". Mikołaj brawurowo wcielił się w rolę pedagoga prof. Mariana Falskiego, a Olga zachwyciła interpretacją piosenki Reny Rolskiej pt. „Złoty pierścionek". Nasi artyści nagrodzeni zostali wielkimi brawami. Uczniowie otrzymali zaproszenie od Kustosza do Muzeum Elementarza im. prof. Mariana Falskiego, które znajduje się w Kuźnicy Grabowskiej. Część artystyczną przygotowały p. Beata Mironowicz - wychowawczyni klasy 3c oraz p. Barbara Łęgowska – emerytowana nauczycielka naszej szkoły.
Stypendium socjalne 2024
Informacje dotyczące przyznawania stypendium socjalnego znajdują się
w zakładce Ogłoszenia
Rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025
W poniedziałek, 2 września 2024 r. w auli szkoły odbyła się inauguracja roku szkolnego 2024/2025, w której udział wzięli uczniowie naszej szkoły, nauczyciele oraz rodzice najmłodszych uczniów. Po wprowadzeniu sztandaru szkoły i odśpiewaniu hymnu państwowego, głos zabrał Pan Michał Płóciennik, który wraz z początkiem roku szkolnego objął funkcję Dyrektora naszej szkoły. Po części oficjalnej, przygotowanej przez klasy 2b i 5a, uczniowie wraz z wychowawcami rozeszli się do sal, gdzie zostali zapoznani z organizacją nowego roku szkolnego. Wszystkim uczniom, nauczycielom i Dyrekcji życzymy wiele zapału, sił, energii oraz satysfakcji z realizacji zawodowych zamierzeń, aby nowy rok szkolny był bogaty w sukcesy dydaktyczne oraz wychowawcze.
Jednocześnie chcielibyśmy złożyć serdeczne podziękowania za nieoceniony wkład w rozwój naszej szkoły dotychczasowej Pani Dyrektor – Kindze Pisuli, która pozostaje z nami jako nauczyciel matematyki.
Pani Dyrektor! Dziękujemy za wieloletnią pracę i serce włożone w każde działanie na rzecz uczniów, rodziców, nauczycieli i szkoły. Dziękujemy za cierpliwość i wyrozumiałość, za uśmiech i dobre słowo, za wiedzę, okazywaną życzliwość, wsparcie i pomoc. Życzymy również wszelkiej pomyślności i powodzenia w podejmowaniu nowych wyzwań edukacyjno – wychowawczych, spełnienia założonych celów oraz marzeń, czasu na realizację własnych pasji, wytchnienia po latach wytężonej pracy, ciągłego uśmiechu oraz samych słonecznych dni! Dziękujemy!
Informacja dla rodziców uczniów klas I
W związku z nowymi przepisami dotyczącymi formy legitymacji, prosimy o przekazanie wychowawcy klasy, w dniu rozpoczęcia roku szkolnego, kolorowego podpisanego z tyłu imieniem i nazwiskiem dziecka zdjęcia w formacie jak do dowodu osobistego.
Festyn integracyjny
W piątek 14 czerwca odbył się w naszej szkole festyn, w którym wzięły udział wszystkie klasy integracyjne. Nauczyciele przygotowali stanowiska z różnymi grami, rozgrywkami rekreacyjno – sportowymi oraz quizami tematycznymi. Impreza rozpoczęła się wspólnym układem tanecznym w rytm muzyki, która brzmiała w tle przez cały czas zabawy. Część edukacyjną uatrakcyjniły warsztaty z psem poszukiwawczym oraz zajęcia z pierwszej pomocy, przygotowane przez przedstawicieli Stowarzyszenia Szukamy i Ratujemy. Było radośnie i bardzo wesoło, co potwierdza, że w naszej szkole nie tylko się uczymy, ale również świetnie się bawimy. Bardzo dziękujemy nauczycielom wspomagającym za organizację i zaangażowanie, wszystkim uczniom za dobrą zabawę, a w szczególności wolontariuszom Stowarzyszenia Szukamy i Ratujemy z Ostrowa Wielkopolskiego, którzy poza pracą wykonywaną na co dzień, poświęcają swój czas na niesienie pomocy osobom zaginionym, działając na obszarze południowej i centralnej części województwa wielkopolskiego. Dziękujemy!
Szlakiem średniowiecznych murów obronnych Kalisza
12 czerwca 2024 r. uczniowie naszej szkoły z klasy 6a, Antek Stanoch i Wojtek Hauke, uczestniczyli w grze miejskiej "Szlakiem średniowiecznych murów obronnych Kalisza". Grę, pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Kalisza Krystiana Kinastowskiego, zorganizowała Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II w ramach obchodów Święta Miasta Kalisza 2024. Chłopcy rozwiązywali zagadki związane z historią naszego miasta, brali udział w grze zręcznościowej oraz mieli okazję zwiedzić kaliski ratusz. Uczniowie wspaniale poradzili sobie ze wszystkimi konkurencjami i reprezentacja szkoły zajęła czwarte miejsce. Gratulujemy!