Twoje IP: 3.147.2.208

DyplomWielkoduchy

Dyplom Akcja Zonkile 20232024

Poezja niejedno ma imię

phoca thumb m image00001926 kwietnia 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 17 w Kaliszu odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski i Poezji Śpiewanej Poezja niejedno ma imię. Była to już trzecia edycja konkursu zorganizowanego przez panie: Marzannę Jędrzejczak, Ewę Krawczyk i Annę Dąbkowską-Lisiak w celu uczczenia Dnia Patrona Szkoły. W tym roku panie rozszerzyły formułę konkursową o kategorię poezja śpiewana, co spotkało się z zainteresowaniem szczególnie starszej części uczestników zmagań. Organizatorkom zależało, by rozwijać talenty recytatorskie i wokalne, rozbudzać wrażliwość uczniów na piękno poezji i muzyki oraz upowszechniać kulturę żywego słowa. Przede wszystkim jednak Konkurs nasz był wspaniałą okazją do promowania talentów recytatorskich i wokalnych, których przecież wśród kaliskich uczniów nie brakuje.

W poetyckie szranki stanęło dziewiętnaścioro młodych recytatorów i siedem wokalistek z czterech kaliskich szkół: Szkoły Podstawowej nr 3, Szkoły Podstawowej nr 4, Szkoły Podstawowej nr 13 i Szkoły Podstawowej nr 17. Przewidziano dwie kategorie wiekowe. Na kameralnej scenie biblioteki Siedemnastki wybrzmiały wiersze wielu polskich autorów, powstałe w różnych epokach. Uczestnicy konkursowych zmagań zadbali także o różnorodność nastroju prezentowanych utworów. Dzięki temu nikt nie czuł się zawiedziony ani znużony, a spontaniczny śmiech przeplatany był łzami wzruszenia i westchnieniami publiczności oddającej się refleksji o życiu i śmierci.

W Jury konkursowym obok Pani Wicedyrektor Małgorzaty Kasprzak, zasiadła znana aktorka i trenerka prowadząca warsztaty i wspierająca młodzież w rozwoju osobistym- Pani Kama Kowalewska. Gościliśmy także poetkę Panią Izabelę Fietkiewicz-Paszek – reprezentującą zaprzyjaźnioną z nami Miejską Bibliotekę Publiczną im. Adama Asnyka w Kaliszu. Pani Kama Kowalewska przeprowadziła warsztaty, które także w tym roku cieszyły się wielkim uznaniem młodzieży i ich opiekunów. Wszyscy uczestnicy Konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i podarunki, a nagrodzeni ciekawe i cenne nagrody książkowe.

Oczywiście komisja konkursowa przyznała nagrody i wyróżnienia.
W młodszej grupie wiekowej recytatorów z klas 4-6:
I miejsce, ex aequo, zajęli Piotr Kowalski ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Kaliszu oraz Jeremi Jamroziak reprezentujący gospodarza Konkursu.
II miejsce przyznano Zofii Słupskiej ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Kaliszu. Wyróżniono Ingę Wojtysiak (SP17) i Kamila Kałużę (SP17).

Wśród klas siódmych i ósmych najwyższe podium zajęła uczennica Szkoły Podstawowej nr 3 w Kaliszu - Iga Kołecka.
Wyróżniono trzech recytatorów: Antoninę Zakrzewską ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Kaliszu, Filipa Pabicha ze Szkoły Podstawowej nr 13 oraz Mikołaja Mencla ze Szkoły Podstawowej nr 17.

W kategorii ,,poezja śpiewana" jury wskazało dwa wyróżnienia w grupie wiekowej klas 4-6, które powędrowało do Leny Latańskiej i Zuzanny Stempniak, reprezentantek Szkoły Podstawowej nr 17.
Wśród uczniów klas 7-8:
I miejsce wywalczyła Olga Żelichowska z klasy 7d (SP17),
II miejsce przypadło Adzie Jarek artystce z klasy 8b (SP17).
Przyznano także trzy wyróżnienia dla Małgorzaty Bednarek (SP 13), Doroty Górskiej (SP17) i Klaudii Świec (SP17).

Publiczność również wybrała swoich ulubieńców i szczególnie doceniła: Olgę Żelichowską, Antoninę Zakrzewską i Adę Jarek, wyróżniła Filipa Pabicha.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy do nas za rok!