I Rajd PTTK "Z XIX - wiecznego Kalisza do Kamerunu"
30 września br. nasza szkoła wraz ze Spółdzielnią Mieszkaniową DOBRZEC była organizatorem I Rajdu PTTK „Z XIX - wiecznego Kalisza do Kamerunu". W rywalizacji, a zarazem poznawaniu tajników życia Stefana Szolca - Rogozińskiego oraz ciekawej historii Kalisza, w którym się urodził, wzięło udział 8 szkół z Kalisza i powiatu kaliskiego, w sumie około 150 uczniów. Na trasie musieli zmierzyć się z zadaniami matematycznymi i zagadkami historycznymi. Pierwszym punktem była kamienica przy ul. Niecałej 2, gdzie urodził się nasz patron. Przy Baszcie Dorotce uczniowie mogli posłuchać ciekawego wywiadu ze Stefanem Szolcem - Rogozińskim, który przeprowadziła wieloletnia propagatorka życia naszego patrona – p. Barbara Łęgowska. Kolejnym punktem było spotkanie z przewodnikiem PTTK – Pawłem Dybką, który wprowadził młodzież w ciekawą historię XIX - wiecznego Kalisza. Na cmentarzu ewangelicko – augsburskim pastor Michał Kuhn opowiedział o religijnej stronie życia naszego patrona, a uczniowie zobaczyli miejsce, gdzie wkrótce spocznie. Kolejnym etapem było spotkanie z p. Moniką Sobczak - Waliś w filii MBP im. Adama Asnyka przy ulicy Legionów 66, gdzie młodzież poczuła się niemalże jak w Afryce. Pani Monika opowiadała o podróży Stefana Szolca - Rogozińskiego, polskiej bazie na Mondoleh oraz Kamerunie. Na trasie uczniowie usiedli także na ławeczce Stefana Szolca - Rogozińskiego, gdzie wykonali pamiątkowe zdjęcia.
Pełni wrażeń, zmęczeni, ale zadowoleni dotarli do Szkoły Podstawowej nr 17, gdzie czekał na nich gorący posiłek, słodkości oraz lody. To nie koniec wrażeń, gdyż ostatnie zadanie polegało na wykonaniu afrykańskiego tańca zwycięstwa, przy którym wszyscy świetnie się bawili.
Komisja konkursowa w składzie: P. Marzena Peruga – Malińska, P. Magdalena Wieczorek i P. Katarzyna Walczak oceniała zadania wykonane przez grupy. W tym czasie P. Ewa Wiśniewska zaprosiła wszystkich do tańca. Nie zabrakło oczywiście ukochanego utworu wszystkich rajdowiczów – belgijki.
W końcu przyszedł czas na podsumowanie rajdu. W inauguracji wzięli udział znamienici goście: Jan Dziedziczak, Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za granicą, Krystian Kinastowski - Prezydent Kalisza, Alicja Januszkiewicz, starszy wizytator Kuratorium Oświaty, Marian Durlej, Przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Rady Miasta Kalisza, Maciej Januszkiewicz, prezes zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej Dobrzec, Mateusz Przyjazny, prezes kaliskiego oddziału PTTK.
Dzięki naszym wspaniałym sponsorom:
Janowi Dziedziczakowi,
Kilargo Sp. z o.o.,
Społem PSS w Kaliszu,
Przedsiębiorstwu Oczyszczania Miasta EKO sp.zo.o.,
Firmie usługowej ELM Michał w Kaliszu,
oraz rodzicom:
p. Paulinie Werner - Cichowicz,
p. Izabelii Wawrzyniak,
p. Anecie Przespolewskiej,
p. Agnieszce Jurek,
mogliśmy hojnie nagrodzić wszystkie szkoły, a także rozlosować wiele nagród dla uczestników konkursu historycznego.
Klasyfikacja generalna I rajdu PTTK „Z XIX wiecznego Kalisza do Kamerunu":
I miejsce - Szkoła Podstawowa nr 2 w Kaliszu
II miejsce - Szkoła Podstawowa w Cekowie – Kolonii
III miejsce - Szkoła Podstawowa nr 24 w Kaliszu
IV miejsce - Szkoła Podstawowa w Kamieniu
V miejsce - Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy Dom Miłosierdzia św. Józefa
VI miejsce - Szkoła Podstawowa nr 6 w Kaliszu
VII miejsce - Zespół Szkół Ekonomicznych w Kaliszu
Ponadto przyznano nagrody za projekt znaczka II rajdu PTTTK „Z XIX wiecznego Kalisza do Kamerunu":
I miejsce - Filip Marczyński, Szkoła Podstawowa w Cekowie - Kolonii
II miejsce – Maja Spalona, Szkoła Podstawowa nr 2 w Kaliszu
III miejsce Filip Spalony, Szkoła Podstawowa nr 2 w Kaliszu
Nagrodę Specjalną otrzymała Julia Kotwicka, Technikum im. św. Józefa w Kaliszu - za projekt znaczka I rajdu PTTTK „Z XIX wiecznego Kalisza do Kamerunu". Nagrodzono także najmłodszych uczestników rajdu: Aleksa Kaszkę, 7 lat, Antoniego Dominiaka, 7 lat oraz Zuzannę Błażejewską, 8 lat.