Projekt Wielkopolska Walka i Opór
W piątek, 22 września, uczniowie klas siódmych i ósmych wzięli udział w prelekcji, która miała na celu zainicjowanie w naszej szkole projektu Wielkopolska Walka i Opór.
Celem przedsięwzięcia jest zwrócenie uwagi młodego pokolenia na odwagę oraz poświęcenie żołnierzy, harcerzy i mieszkańców Wielkopolski w czasie okupacji niemieckiej. Opór Wielkopolan wobec bezwzględnej polityki eksterminacyjnej władz okupacyjnych jest przykładem heroizmu w walce o wolność i miłości do Ojczyzny.
Uczniowie usłyszeli m.in. o polityce niemieckiej w Kraju Warty. Podczas wykładu położono nacisk przede wszystkim na losy Kalisza w omawianym okresie. Audytorium zostało zapoznane z poruszającymi obrazami wojennego miasta - miejsca kaźni i egzekucji. Wędrowano ulicami Kalisza, aby dowiedzieć się m.in. tego: gdzie znajdowała się siedziba Gestapo? skąd wywożono kaliskich Żydów do obozów, a skąd dzieci przeznaczone do germanizacji w niemieckich rodzinach?
Projekt będzie kontynuowany na lekcjach historii.
Ponadto wszyscy uczniowie zostali zaproszeni do wzięcia udziału w konkursie „O lepsze jutro dla Was". Zaproponowano dwa zadania - jedno do wyboru:
1. Przygotuj treść i grafikę do posta w mediach społecznościowych i przedstaw w ciekawy sposób: bohatera, miejsce lub zdarzenia, które chcesz upamiętnić. Do przygotowania grafiki możesz użyć technik: kolaż, film, fotografia.
2. Zaprojektuj medal dla bohaterów Wielkopolski z lat 1939–1945. Potraktuj słowo „LAS" jako akronim i rozwiń jego znaczenie na tarczy medalu. Pamiętaj, aby awers na projekcie nawiązywał symboliką do poświęcenia ludności Wielkopolski lat 1939- 1945.