Twoje IP: 44.192.114.32

CertyfikatDzienSportu1

PieknaNaszaPolskaCała

Lekcja historii w terenie

phoca thumb m 2922 czerwca klasa 4a udała się autobusem KLA do pobliskiego Opatówka. W planach było zwiedzanie Muzeum Historii Przemysłu oraz najpyszniejsze lody i gofry w okolicy. To od nich właśnie uczniowie rozpoczęli wizytę w tym malowniczym miasteczku, a następnie udali się do Muzeum. Dzieci obejrzały rekonstrukcję "Izby robotniczej" oraz "Gabinetu fabrykanta", próbki materiałów, haftów i koronek o wzorach z lat 70-tych XX w. Zobaczyły także hafciarkę ręczną z programatorem z XIX w., która wykonywała precyzyjnie różnej wielkości wielobarwne wzory w jedwabiu, a nawet portrety. Jako ciekawostka może służyć fakt, że maszynę tę obsługiwała tylko jedna osoba. Ponadto uczniowie zobaczyli wiele maszyn przemysłu dziewiarskiego, począwszy od igieł dziewiarskich, poprzez różnorodne, skomplikowane mechanizmy. Następnie przeszli przez laboratorium przemysłowe oraz podziwiali imponującą kolekcję pianin i fortepianów, która reprezentuje okres od początków XIX w. do II wojny światowej. Znajdują się w niej prawie wszystkie odmiany fortepianu, jak pionowy - tzw. lira, stołowy (prostokątny), skrzydłowy i pianina. Ciekawa też była wystawa „Nie tylko dla dzieci", którą Opatówek może prezentować dzięki Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. W Muzeum uczniowie mieli również warsztaty druku na tkaninie. Zajęcia dotyczyły techniki filmodruku płaskiego ręcznego (zwanego inaczej sitodrukiem). Przy użyciu tej techniki można drukować wzory na torbach, koszulkach i innych tekstylnych gadżetach. Każdy z czwartoklasistów mógł nauczyć się techniki sitodruku i wydrukować samodzielnie wzór na torbie ekologicznej, którą zabrał ze sobą na pamiątkę.