Twoje IP: 44.197.197.23

Wf1

PieknaNaszaPolskaCała

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Katyn13 kwietnia to Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej - wydarzenia z 1940 r. zapisanego na kartach historii Polski krwią i męczeńską śmiercią tysięcy Polaków.

Rocznica ta po raz kolejny przypomina o tragicznych losach polskich jeńców wziętych do niewoli radzieckiej. Dramat oficerów Wojska Polskiego, policjantów, strażników więziennych, strażników leśnych, funkcjonariuszy wywiadu i kontrwywiadu oraz pracowników polskiej administracji na Kresach Wschodnich rozpoczął się 17 września 1939 r. W tym dniu Armia Czerwona, z opóźnieniem realizująca ustalenia układu Ribbentrop - Mołotow z 23 sierpnia 1939 r., dokonała agresji na Polskę. Do sowieckiej niewoli dostało się około ćwierć miliona żołnierzy, w tym 10 tys. oficerów, których ulokowano w kilku miejscach odosobnienia. Następnie przeniesiono ich do trzech obozów zlokalizowanych w Kozielsku (żołnierze), Ostaszkowie (policjanci) i Starobielsku (żołnierze i przedstawiciele innych służb). 5 marca 1940 r. władze Związku Sowieckiego podjęły decyzję w sprawie zatrzymanych Polaków. Wyrok śmierci na Polaków został wydany, bez procesu, przez Stalina i Berię, w imię zgubnej ideologii zmierzającej do podboju świata, w imię nienawiści do Polski.

Pierwsze egzekucje odbyły się 4 kwietnia w godzinach popołudniowych. Polacy byli mordowani w Smoleńsku, Katyniu, Charkowie i Twerze, zaś chowani potajemnie, w bezimiennych grobach w Bykowni, Katyniu, Miednoje i Piatichatkach. W sumie zamordowano 21 857 osób.

13 kwietnia 1943 r. niemieckie radio podało informację o odkryciu w miejscowości Kosogory grobów polskich oficerów zamordowanych przez żołnierzy radzieckich. Katyń to pierwsze ujawnione miejsce sowieckiej zbrodni – dlatego też właśnie od niego wzięła ona swą nazwę. Miejsca zamordowania i pochowania pozostałych jeńców polskich, których przetrzymywano w obozach w Starobielsku i Ostaszkowie długo, bo aż do początku lat 90. XX w., nie były znane.

Członkowie Międzynarodowej Komisji Lekarskiej ustalili ponad wszelką wątpliwość, że zbrodni dokonali Sowieci na wiosnę 1940 r. ZRSS nie przyznał się do winy, mordem w Katyniu postanowił obarczyć Niemców. Był to początek kłamstwa katyńskiego.

Dopiero 13 kwietnia 1990 r. Michaił Gorbaczow przekazał Polsce dokumenty, które dowodziły odpowiedzialności NKWD za Zbrodnię Katyńską.

Z tej okazji klasa 6e przygotowała montaż słowo - muzyczny, który przybliżył uczniom naszej szkoły okoliczności zbrodni, a także długą walkę o prawdę historyczną i upamiętnienie ofiar.