Żywa lekcja WOS-u w sercu Warszawy - nasza wizyta w Pałacu Prezydenckim i Senacie RP
W środę 27 maja uczniowie naszej szkoły odbyli niezwykle pouczającą podróż do stolicy. Głównym celem wyjazdu edukacyjnego było poznanie funkcjonowania najważniejszych instytucji państwowych w Polsce oraz zgłębienie wiedzy z zakresu edukacji obywatelskiej. Nasz spacer rozpoczęliśmy od wizyty w Pałacu Prezydenckim. Przechodząc przez rygorystyczną kontrolę bezpieczeństwa, uczniowie mogli poczuć powagę tego miejsca. Podczas zwiedzania reprezentacyjnych sal, w których na co dzień Prezydent RP przyjmuje głowy innych państw i podpisuje najważniejsze dokumenty, przewodnik przybliżył nam bogatą historię budynku. Młodzież miała okazję zobaczyć m.in. Salę Kolumnową, Salę Obrazową oraz Kaplicę Prezydencką. Drugim punktem programu była wizyta w gmachu Parlamentu, a dokładnie w Senacie RP. To tutaj odbyła się praktyczna lekcja wiedzy o społeczeństwie. Uczniowie dowiedzieli się, jak wygląda proces legislacyjny w Polsce oraz jak tworzy się prawo. Omówione zostały szczegółowo prawa, ale i liczne obowiązki oraz ograniczenia, jakie spoczywają na osobach sprawujących mandat parlamentarny. Zasiadając w ławach przysłuchiwaliśmy się obradom parlamentarzystów na temat... reformy edukacji. Wyjazd ten był nie tylko dawką solidnej wiedzy, ale też sprawdzianem z dojrzałości. Nasi uczniowie wykazali się ogromną dyscypliną i wysoką kulturą osobistą.




































