25 kwietnia 2026 roku odbył się III Rajd PTTK „Z XIX-wiecznego Kalisza do Kamerunu”, objęty honorowym patronatem Prezydenta Miasta Kalisza, Krystiana Kinastowskiego. Wydarzenie stanowiło wyjątkową okazję do przybliżenia uczniom sylwetki Stefana Szolca-Rogozińskiego – wybitnego podróżnika i odkrywcy oraz do pogłębienia wiedzy na temat historii XIX-wiecznego Kalisza. Rajd zorganizowała Szkoła Podstawowa Nr 17 z Oddziałami Integracyjnymi im. Stefana Szolc-Rogozińskiego w Kaliszu wraz z Oddziałem PTTK w Kaliszu, Spółdzielnią Mieszkaniową Dobrzec, Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej oraz sklepem Decathlon. 165 uczniów z 9 szkół z Kalisza i powiatu kaliskiego spotkało się przy Ławeczce Stefana Szolca-Rogozińskiego, gdzie drużyny otrzymały przebieg trasy oraz zestawy zadań. Uczestnicy przemierzali kolejne stacje, wykonując różnorodne zadania sprawdzające wiedzę, umiejętności terenowe, matematyczne oraz współpracę w grupie. Na trasie rajdu uczniowie odwiedzili Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej, weszli na Cmentarz Ewangelicki, gdzie spoczywa wielki podróżnik, odszukiwali postaci z XIX – wiecznego Kalisza. W Decathlonie brali udział w konkurencjach sportowych i wykonywali zadania z zakresu geografii (m.in. wyznaczanie azymutu). Meta rajdu znajdowała się w Szkole Podstawowej Nr 17, gdzie trzeba było zmierzyć się z zadaniami z zakresu bankowości oraz zakodować trasę ozobotów. Po ciężkiej pracy na uczestników czekał ciepły posiłek, wspólna zabawa oraz konkurs wiedzy o patronie szkoły. Zwieńczeniem wydarzenia było ogłoszenie wyników i wręczenie nagród, pucharów oraz dyplomów dla najlepszych drużyn. Nagrodziliśmy także medalami i nagrodami troje najmłodszych uczestników rajdu, którzy rozpoczynają swoją przygodę z pieszymi wędrówkami.
Serdecznie dziękujemy naszym sponsorom:
Erste Bank Polska SA,
Społem PSS w Kaliszu,
U Marcina. Zakład piekarniczo - cukierniczy,
AQUAPARK KALISZ Sp. z o.o.,
BIG STAR Ltd. Sp. z o.o.,
Colian sp. z o.o.,
KINO HELIOS,
MULTIKINO KALISZ,
KILARGO Sp. z o.o.
Na szczególne podkreślenie zasługuje zaangażowanie rodziców, którzy na różne sposoby wspierali organizację rajdu – zarówno poprzez pomoc logistyczną, przygotowanie nagród, jak i aktywne włączenie się w przebieg wydarzenia. Rajd był nie tylko okazją do zdobycia wiedzy, ale przede wszystkim do aktywnego spędzenia czasu, integracji uczniów oraz rozwijania pasji poznawczych. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i już dziś zapraszamy na kolejną edycję!