Twoje IP: 54.236.58.220

SP17 drzwi otwarte

Tłusty czwartek w klasie 6a

Dzisiaj, na zajęciach z wychowawcą, poznaliśmy genezę tłustego czwartku. Otóż sięga ona jeszcze czasów pogaństwa. Był to dzień, w którym świętowano odejście zimy. Spożywano wtedy tłuste potrawy oraz pączki przygotowane z ciasta chlebowego, nadziewane słoniną. Zwyczaj jedzenia pączków w wersji słodkiej pojawił się w Polsce dopiero około XVI wieku. W środku takiego pączka znajdował się migdał lub mały orzeszek, a ten kto trafił na taki pączek miał, według przepowiedni, cieszyć się szczęściem, dostatkiem i powodzeniem. Na koniec zajęć wymieniliśmy się swoimi domowymi przepisami na pączki oraz wspólnie stworzyliśmy własny przepis.

Klasa 6a poleca