logo-bip godlo pl

Kontakt

Szkoła Podstawowa Nr 17
z Oddziałami Integracyjnymi
im. Stefana Szolc - Rogozińskiego
w Kaliszu

ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 3b, 62-800 Kalisz
tel./fax: 62 765 34 33
sekretariat@sp17.kalisz.pl

Dzisiaj:
Wczoraj:
Wszyscy:
804
1546
2551762

Twoje IP: 3.232.133.141

Islandia - tropem tradycji świątecznych

phoca thumb m 20201218 095616Islandia to kolejny przystanek w wędrówce sześciolatków ze Świerszczem podróżnikiem. Islandczycy obchodzą trzynaście dni świąt Bożego Narodzenia, które zaczynają 24 grudnia. Bardzo poważnie traktują dekoracje świąteczne, spośród których najbardziej powszechną są okna, choinki i wieniec adwentowy. Stary islandzki zwyczaj mówi, że każdy musi mieć na sobie nowe ubranie w czasie świąt, w przeciwnym razie może być zjedzony przez złośliwą bestię Yule Cat. Informacja dla dzieci: Islandczycy mają trzynastu świętych Mikołajów. Ci Mikołajowie nie mają nic wspólnego z polskim świętym Mikołajem. Są to potomkowie trolli. Przychodzą do dzieci jeden po drugim w okresie przedświątecznym. Pierwszy z nich zjawia się 12 grudnia, a ostatni 24 grudnia. Ich rola polega na przynoszeniu dzieciom małych prezentów. Każde dziecko wystawia swoje obuwie na parapecie u siebie w pokoju. Dzieci otrzymują po jednym małym prezencie od każdego Mikołaja. Ale uwaga! Niegrzeczne dzieci mogą dostać zgniłego ziemniaka i nic więcej. Mikołajowie często pojawiają się w czasie tańców świątecznych, które są bardzo popularne wśród islandzkich dzieci. Dorośli i dzieci tańczą wokół choinki i śpiewają kolędy. Islandczycy bardzo lubią czytać książki. W prezencie od Mikołaja niemal wszyscy otrzymują książkę. Jest to piękna tradycja. Wertubleser Islandia!

 

Copyright © 2013 - Szkoła Podstawowa Nr 17 w Kaliszu

INFORMACJA DOTYCZĄCA POLITYKI PLIKÓW COOKIES :

Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszych serwisach, dostosowania ich do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika, jak również dla celów reklamowych i statystycznych korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Dowiedz się więcej

Akceptuję ?