logo-bip godlo pl

Kontakt

Szkoła Podstawowa Nr 17
z Oddziałami Integracyjnymi
im. Stefana Szolc - Rogozińskiego
w Kaliszu

ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 3b, 62-800 Kalisz
tel./fax: 62 765 34 33
sekretariat@sp17.kalisz.pl

Dzisiaj:
Wczoraj:
Wszyscy:
753
1752
1924924

Twoje IP: 34.226.244.70

75. rocznica upadku Powstania Warszawskiego

phoca thumb m img 44692 października br. uczniowie klas siódmych i ósmych uczcili 75. rocznicę upadku Powstania Warszawskiego, oddając hołd tym wszystkim, którzy polegli za Ojczyznę. Hasło tego dnia brzmiało: Pokaż, że pamiętasz.

Młodzież pokazała, że wie, co wydarzyło się 75 lat temu. Wówczas ofiara tysięcy Polaków sprawiła, że my dzisiaj możemy żyć w wolnej Polsce. Uczniowie przyszli do szkoły z biało-czerwonymi opaskami na ramieniu. Ci, którzy należą do harcerstwa bądź organizacji strzeleckich, założyli mundury, aby pokazać swoja dumę z tego, że mogą kultywować cenne zasady Armii Krajowej i Szarych Szeregów.

1 sierpnia 1944 r. na rozkaz Komendanta Głównego AK, gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora”, w Warszawie wybuchło Powstanie Warszawskie. Przez 63 dni powstańcy prowadzili z wojskami niemieckimi heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i dominacji sowieckiej. Do dzisiaj Powstanie Warszawskie jest uważane za jedną z największych walk zbrojnych, przeprowadzonych w czasie II wojny światowej, porównywalną jedynie z bitwą o Stalingrad.

Po 5 latach niewoli na twarzach tysięcy młodych ludzi  rysowała się radość z faktu, że nie muszą już biernie czekać i mogą stanąć do walki.

Powstanie, planowane początkowo na kilka dni, zakończyło się 2 października 1944 r. W tragicznych dniach Powstania Warszawskiego zginęło ok. 18 tys. powstańców, 25 tys. zostało rannych. Poległo lub zaginęło również około 2,3 tys. żołnierzy I Armii Wojska Polskiego gen. Zygmunta Berlinga, którzy usiłowali pomóc walczącej stolicy. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych.

Po kapitulacji pozostałych mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys. ludzi, wypędzono z miasta. W trakcie walk i już po ich zakończeniu wściekli Niemcy zburzyli ogromną liczbę zabudowań, zniszczyli wiele cennych zbiorów i zabytków. Taki był rozkaz Hitlera.

Po krótkim apelu pamięci zainaugurowany został duży projekt edukacyjny, „Śladami bohaterów Kamieni na szaniec", który w tym roku szkolnym realizują klasy ósme.

Copyright © 2013 - Szkoła Podstawowa Nr 17 w Kaliszu

INFORMACJA DOTYCZĄCA POLITYKI PLIKÓW COOKIES :

Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszych serwisach, dostosowania ich do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika, jak również dla celów reklamowych i statystycznych korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Dowiedz się więcej

Akceptuję ?